Więcej >>

  Schufa

  Strona główna Wiadomości Newsy Imigranci zarabiają w Niemczech podobnie jak Niemcy – o ile dobrze mówią po niemiecku!

  Imigranci zarabiają w Niemczech podobnie jak Niemcy – o ile dobrze mówią po niemiecku!

  Imigranci zarabiają w Niemczech podobnie jak Niemcy – o ile dobrze mówią po niemiecku!

  Dobry niemiecki = więcej pieniędzy? Dokładnie tak! Badania pokazały, że zarobki imigrantów w Niemczech rosną wprost proporcjonalnie do ich znajomości języka niemieckiego. Jeśli znajomość języka jest bardzo dobra, są w stanie zarobić praktycznie tyle samo, co rodowici Niemcy.

  Imigranci zarabiają podobnie jak Niemcy – o ile dobrze mówią po niemiecku

  W przypadku takiej samej znajomości języka i przy takim samym wykształceniu, płace Niemców i imigrantów prawie się nie różnią. Tak wynika z badań opublikowanych wczoraj przez Instytut Niemieckiej Gospodarki z Kolonii. Główny wniosek brzmi: dobra znajomość języka to podstawa dla każdego imigranta, który chciałby odnieść sukces na niemieckim rynku pracy.

  Cudzoziemcy, którzy przyjechali do Niemiec, ale opanowali bardzo dobrze język i dodatkowo są wykształceni, otrzymają praktycznie takie samo wynagrodzenie jak Niemcy. Autor badań radzi, aby w dalszym ciągu dążyć do poprawy jakości kursów dla imigrantów i tym samym umożliwić im dostęp do nowych, lepszych możliwości na rynku pracy. Ponadto powinna zostać rozszerzona oferta kursów językowych, a także kontakt z native speakerami, czyli rodzimymi użytkownikami języka.

  Niemcy też muszą poprawić swoje umiejętności językowe

  Jak wynika z badań, wysoko wykwalifikowani imigranci lepiej wypadli na testach z niemieckiego niż słabo wykształcone osoby bez jakiejkolwiek przeszłości migracyjnej – oni też mają wyższe zarobki. Badania pokazują więc jednocześnie inne ciekawe zjawisko: Niemcom również potrzebna jest oferta edukacyjna w zakresie poprawy swoich umiejętności językowych.

  Wyższa stopa bezrobocia wśród imigrantów

  Naukowiec Geis-Thöne przeprowadził analizę trzech różnych zestawów danych, przy czym wszędzie pod uwagę brano zarówno znajomość języka niemieckiego, jak i wysokość wynagrodzenia.

  Mimo wszystko, stopa bezrobocia wśród imigrantów jest w Niemczech nadal podwyższona. Szacuje się, że z 2,3 miliona bezrobotnych, prawie co drugi to osoba o pochodzeniu migracyjnym. Jak wynika z badań, wyższe bezrobocie wśród imigrantów związane jest w znacznym stopniu z ogólnie niższym poziomem znajomości języka niemieckiego.

  Źródło: www.spiegel.de

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Angelika

  Tak prawda ale jak już mówisz dobrze po niemiecku to sprawdź ile zarobisz w szwajcarii

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x