29.05.2020
Strona główna Wiadomości Newsy Imigranci zarabiają w Niemczech podobnie jak Niemcy – o ile dobrze mówią po niemiecku!

Imigranci zarabiają w Niemczech podobnie jak Niemcy – o ile dobrze mówią po niemiecku!

1
Imigranci zarabiają w Niemczech podobnie jak Niemcy – o ile dobrze mówią po niemiecku!

Dobry niemiecki = więcej pieniędzy? Dokładnie tak! Badania pokazały, że zarobki imigrantów w Niemczech rosną wprost proporcjonalnie do ich znajomości języka niemieckiego. Jeśli znajomość języka jest bardzo dobra, są w stanie zarobić praktycznie tyle samo, co rodowici Niemcy.

Imigranci zarabiają podobnie jak Niemcy – o ile dobrze mówią po niemiecku

W przypadku takiej samej znajomości języka i przy takim samym wykształceniu, płace Niemców i imigrantów prawie się nie różnią. Tak wynika z badań opublikowanych wczoraj przez Instytut Niemieckiej Gospodarki z Kolonii. Główny wniosek brzmi: dobra znajomość języka to podstawa dla każdego imigranta, który chciałby odnieść sukces na niemieckim rynku pracy.

Cudzoziemcy, którzy przyjechali do Niemiec, ale opanowali bardzo dobrze język i dodatkowo są wykształceni, otrzymają praktycznie takie samo wynagrodzenie jak Niemcy. Autor badań radzi, aby w dalszym ciągu dążyć do poprawy jakości kursów dla imigrantów i tym samym umożliwić im dostęp do nowych, lepszych możliwości na rynku pracy. Ponadto powinna zostać rozszerzona oferta kursów językowych, a także kontakt z native speakerami, czyli rodzimymi użytkownikami języka.

Niemcy też muszą poprawić swoje umiejętności językowe

Jak wynika z badań, wysoko wykwalifikowani imigranci lepiej wypadli na testach z niemieckiego niż słabo wykształcone osoby bez jakiejkolwiek przeszłości migracyjnej – oni też mają wyższe zarobki. Badania pokazują więc jednocześnie inne ciekawe zjawisko: Niemcom również potrzebna jest oferta edukacyjna w zakresie poprawy swoich umiejętności językowych.

Wyższa stopa bezrobocia wśród imigrantów

Naukowiec Geis-Thöne przeprowadził analizę trzech różnych zestawów danych, przy czym wszędzie pod uwagę brano zarówno znajomość języka niemieckiego, jak i wysokość wynagrodzenia.

Mimo wszystko, stopa bezrobocia wśród imigrantów jest w Niemczech nadal podwyższona. Szacuje się, że z 2,3 miliona bezrobotnych, prawie co drugi to osoba o pochodzeniu migracyjnym. Jak wynika z badań, wyższe bezrobocie wśród imigrantów związane jest w znacznym stopniu z ogólnie niższym poziomem znajomości języka niemieckiego.

Źródło: www.spiegel.de

Obserwuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Angelika

Tak prawda ale jak już mówisz dobrze po niemiecku to sprawdź ile zarobisz w szwajcarii

1
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x