07.08.2020

Jak zmienić w Niemczech konto bankowe?

Zmiana konta bankowego wydaje się być na pierwszy rzut oka prosta. Ale czy jest tak naprawdę? Jeśli chcecie zlikwidować w Niemczech konto w jednym banku i założyć drugie w innym, wtedy obie instytucje muszą Wam w tym pomóc. Aby wszystko poszło sprawnie, istnieje w Niemczech ustawa, która narzuca instytucjom finansowym konkretne terminy. Niektóre banki i kasy oszczędnościowe wprowadziły taką usługę dobrowolnie do swojej oferty, natomiast ustawa dot. kont płatniczych (niem. Zahlungskontengesetz) wprowadza to jako standard.

P.S. tutaj możecie porównać niemieckie konta:
Konto bankowe w Niemczech

oraz przeczytać instrukcję otwierania konta bankowego w Niemczech:
Jak w szybki sposób otworzyć konto bankowe w Niemczech?

Zmiana konta bankowego w Niemczech

Wszystkie instytucje w Niemczech, które oferują konta płatnicze dla konsumentów, muszą pomóc przy ich ewentualnej zmianie. Dotyczy to np. kas oszczędnościowych, banków ludowych, banków komercyjnych i banków internetowych. To, co ustawodawca określa jako konto płatnicze, czyli Zahlungskonto, Wy znacie zapewne pod nazwą rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, czyli Girokonto. Przy czym nie ma to znaczenia, czy rachunek prowadzony jest przez filię jakiegoś banku czy online.

Przy zmianie konta ważne jest, że oba banki muszą mieć siedzibę w Niemczech i oba rachunki (nowy i stary) muszą być prowadzone w tej samej walucie.

Użytkownicy, którzy nie życzą sobie bankowości internetowej, również mają możliwość zmiany. Banki w Niemczech mają obowiązek pomocy przy zmianie konta – nawet, jeśli nie jest ono prowadzone online. Gdyby pracownik banku odmówił Wam pomocy w zakresie zmiany rachunku, to zgłoście się do centrali konsumenckiej.

Zmiana konta bankowego w Niemczech – jak rozpocząć procedurę?

Zmianę konta możecie zainicjować już z nowego banku. Otwórzcie tam nowe konto i upoważnijcie oba banki (wypełniając odpowiedni formularz) do pomocy przy zmianie konta. W filii banku można to zrobić właśnie za pomocą formularza, a w banku internetowym przez portal online. Nowy bank musi wtedy zażądać od starego banku w ciągu dwóch dni następujące dokumenty:

 • listę aktualnych zleceń stałych i informacje na temat istniejących poleceń zapłaty
 • listę dostępnych informacji na temat wpływających przelewów i poleceń zapłaty z ostatnich 13 miesięcy.

„Stary” bank musi wtedy wykonać następujące kroki:

 • przesłać wszystkie wymagane informacje w ciągu 5 dni roboczych do nowego banku i do Was
 • nie może akceptować (od pewnego określonego przez Was terminu) poleceń zapłaty i wpływających przelewów oraz musi poinformować osoby czy firmy, które chciałaby dokonać wpłaty bądź wypłaty z Waszego konta, dlaczego nie jest to już możliwe
 • nie może podjąć stałych zleceń od konkretnego ustalonego przez Was terminu
 • musi przelać resztę środków ze starego konta na nowe – również w określonym przez Was terminie
 • zamknąć stare konto w określonym przez Was terminie

Jak szybko nowe konto jest gotowe do użytkowania?

Wasz nowy bank musi zareagować niezwłocznie po otrzymaniu od poprzedniego banku wszystkich niezbędnych informacji. Pięć dni roboczych później, nowy bank musi wykonać następujące czynności:

 • Ustawić zlecenia stałe (możecie zakreślić na liście ze starego banku, które sobie życzycie)
 • Zaakceptować polecenia płatności
 • Podać nowy nr konta osobom/instytucjom wpłacającym, jak np. Waszemu pracodawcy oraz przesłać mu kopię upoważnienia

Jeśli Wasz nowy bank nie ma wszystkich potrzebnych informacji (jak np. adresów), to musi ich zażądać od Was lub od Waszego starego banku. To samo dotyczy poleceń zapłaty z Waszego starego konta: odbiorcy płatności muszą zostać poinformowani o zmianie i należy im także wysłać kopię upoważnienia.

Jeśli nie chcecie aby bank się tym zajął, możecie skorzystać z pisma wzorcowego z banku i sami poinformować wpłacających oraz odbiorców o zmianie.

A co, jeśli któryś z banków nie chce współpracować?

Za wszelkie skargi i zażalenia odpowiedzialny jest Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych (niem. Bundesanstalt Finanzdienstleistungsaufsicht, w skrócie BaFin). Może on nałożyć na bank karę, w przypadku niedopełnienia obowiązków. Kopię skargi możecie też wysłać do centrali konsumenckiej (niem. Verbraucherzentrale). Klienci mogą się też zwrócić do Rzecznika Klienta danego banku.

Ile kosztuje taka usługa pomocy przy zmianie konta?

Oba banki mogą pobrać jakąś opłatę za pomoc przy zmianie rachunku, tylko jeśli wcześniej to z Wami uzgodniły. Zgodnie z ustawą takie wynagrodzenie musi być odpowiedniej wysokości i ustalone na podstawie faktycznych kosztów. Co to konkretnie oznacza, będzie dopiero wiadomo, np. na podstawie wyroków sądów. Jeśli uważacie, że opłata wprowadzona przez Wasz bank jest za duża, spokojnie możecie się zwrócić do centrali konsumenckiej.

Dane personalne związane ze zleceniami stałymi i poleceniami zapłaty muszą być dostępne bezpłatnie, tak samo jak informacje i listy dotyczące zleceń stałych, poleceń zapłaty, przelewów przychodzących oraz zamknięcia starego konta.

Jakie zasady obowiązują przy zmianie konta do banku z innego państwa na terenie Europy?

Jeśli chcielibyście zmienić bank na inny, w innym kraju na terenie Europy, wtedy Wasz stary bank musi współpracować. Powinniście otrzymać z banku aktualną listę stałych zleceń oraz poleceń zapłaty jak i listę płatności wykonanych w ciągu ostatnich 13 miesięcy. Wtedy łatwiej Wam będzie przekazać nowemu bankowi konkretne zlecenia. Jednak bank w innym kraju nie podlega już tutejszemu prawu i nie ma obowiązku Wam pomóc w procedurze zmiany rachunku bankowego.

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x