Jak zmienić w Niemczech konto bankowe?

    Zmiana konta bankowego wydaje się być na pierwszy rzut oka prosta. Ale czy jest tak naprawdę? Jeśli chcecie zlikwidować w Niemczech konto w jednym banku i założyć drugie w innym, wtedy obie instytucje mają obowiązek Wam w tym pomóc. Aby wszystko poszło sprawnie, istnieje w Niemczech ustawa, która narzuca instytucjom finansowym konkretne terminy. Niektóre banki i kasy oszczędnościowe wprowadziły taką usługę dobrowolnie do swojej oferty, natomiast ustawa dot. kont płatniczych (niem. Zahlungskontengesetz) wprowadza to jako standard.

    Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to zachęcamy do porównania kont bankowych w Niemczech na Dojczland.info: Konto bankowe w Niemczech.

    Oprócz tego na Dojczland.info znajdziecie szczegółową instrukcję otwierania konta bankowego w Niemczech wraz z tłumaczeniem: Jak w szybki sposób otworzyć konto bankowe w Niemczech?.

    Zmiana konta bankowego w Niemczech

    Wszystkie instytucje w Niemczech, które oferują konta płatnicze dla konsumentów, muszą pomóc przy ich ewentualnej zmianie. Dotyczy to np. kas oszczędnościowych, banków ludowych, banków komercyjnych i banków internetowych. To, co ustawodawca określa jako konto płatnicze, czyli Zahlungskonto, Wy znacie zapewne pod nazwą rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, czyli Girokonto. Przy czym nie ma to znaczenia, czy rachunek prowadzony jest przez filię jakiegoś banku czy online.

    Przy zmianie konta ważne jest, że oba banki muszą mieć siedzibę w Niemczech i oba rachunki (nowy i stary) muszą być prowadzone w tej samej walucie.

    Użytkownicy, którzy nie życzą sobie bankowości internetowej, również mają możliwość zmiany. Banki w Niemczech mają obowiązek pomocy przy zmianie konta – nawet, jeśli nie jest ono prowadzone online. Gdyby pracownik banku odmówił Wam pomocy w zakresie zmiany rachunku, to zgłoście się do centrali konsumenckiej.

    Zmiana konta bankowego w Niemczech – jak rozpocząć procedurę?

    Zmianę konta możecie zainicjować już z nowego banku. Otwórzcie tam nowe konto i upoważnijcie oba banki (wypełniając odpowiedni formularz) do pomocy przy zmianie konta. W filii banku można to zrobić właśnie za pomocą formularza, a w banku internetowym przez portal online. Nowy bank musi wtedy zażądać od starego banku w ciągu dwóch dni następujące dokumenty:

    • listę aktualnych zleceń stałych i informacje na temat istniejących poleceń zapłaty
    • listę dostępnych informacji na temat wpływających przelewów i poleceń zapłaty z ostatnich 13 miesięcy.

    „Stary” bank musi wtedy wykonać następujące kroki:

    • przesłać wszystkie wymagane informacje w ciągu 5 dni roboczych do nowego banku i do Was
    • nie może akceptować (od pewnego określonego przez Was terminu) poleceń zapłaty i wpływających przelewów oraz musi poinformować osoby czy firmy, które chciałaby dokonać wpłaty bądź wypłaty z Waszego konta, dlaczego nie jest to już możliwe
    • nie może podjąć stałych zleceń od konkretnego ustalonego przez Was terminu
    • musi przelać resztę środków ze starego konta na nowe – również w określonym przez Was terminie
    • zamknąć stare konto w określonym przez Was terminie

    Jak szybko nowe konto będzie gotowe do użytkowania?

    Wasz nowy bank musi zareagować niezwłocznie po otrzymaniu od poprzedniego banku wszystkich niezbędnych informacji. Pięć dni roboczych później, nowy bank musi wykonać następujące czynności:

    • Ustawić zlecenia stałe (możecie zakreślić na liście ze starego banku, które sobie życzycie)
    • Zaakceptować polecenia płatności
    • Podać nowy nr konta osobom/instytucjom wpłacającym, jak np. Waszemu pracodawcy oraz przesłać mu kopię upoważnienia

    Jeśli Wasz nowy bank nie ma wszystkich potrzebnych informacji (jak np. adresów), to musi ich zażądać od Was lub od Waszego starego banku. To samo dotyczy poleceń zapłaty z Waszego starego konta: odbiorcy płatności muszą zostać poinformowani o zmianie i należy im także wysłać kopię upoważnienia.

    Jeśli nie chcecie aby bank się tym zajął, możecie skorzystać z pisma wzorcowego z banku i sami poinformować wpłacających oraz odbiorców o zmianie.

    A co, jeśli któryś z banków nie chce współpracować?

    Za wszelkie skargi i zażalenia odpowiedzialny jest Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych (niem. Bundesanstalt Finanzdienstleistungsaufsicht, w skrócie BaFin). Może on nałożyć na bank karę, w przypadku niedopełnienia obowiązków. Kopię skargi możecie też wysłać do centrali konsumenckiej (niem. Verbraucherzentrale). Klienci mogą się też zwrócić do Rzecznika Klienta danego banku.

    Ile kosztuje zmiana konta bankowego w Niemczech?

    Oba banki mogą pobrać opłatę za pomoc przy zmianie rachunku, tylko jeśli wcześniej to z Wami uzgodniły. Zgodnie z ustawą takie wynagrodzenie musi być odpowiedniej wysokości i ustalone na podstawie faktycznych kosztów. Co to konkretnie oznacza, będzie dopiero wiadomo, np. na podstawie wyroków sądów. Jeśli uważacie, że opłata wprowadzona przez Wasz bank jest za duża, spokojnie możecie się zwrócić do centrali konsumenckiej.

    Dane personalne związane ze zleceniami stałymi i poleceniami zapłaty muszą być dostępne bezpłatnie, tak samo jak informacje i listy dotyczące zleceń stałych, poleceń zapłaty, przelewów przychodzących oraz zamknięcia starego konta.

    Jakie zasady obowiązują przy zmianie konta do banku z innego państwa na terenie Europy?

    Jeśli chcielibyście zmienić bank na inny, w innym kraju na terenie Europy, wtedy Wasz stary bank musi współpracować. Powinniście otrzymać z banku aktualną listę stałych zleceń oraz poleceń zapłaty jak i listę płatności wykonanych w ciągu ostatnich 13 miesięcy. Wtedy łatwiej Wam będzie przekazać nowemu bankowi konkretne zlecenia. Jednak bank w innym kraju nie podlega już tutejszemu prawu i nie ma obowiązku Wam pomóc w procedurze zmiany rachunku bankowego.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x