„Zieloni“ chcą wprowadzić w Niemczech zakaz używania balonów z helem!

0
1510

Śluby, imprezy dziecięce czy nawet spotkania wyborcze: jest bardzo wiele okazji, przy których balony stanowią ich nieodzowną część. Teraz partia „Zielonych” z Dolnej Saksonii chce ukrócić tę piękną tradycję. Dlaczego? Za dużo plastiku, który jest szkodliwy dla środowiska. Jednak Minister ds. Środowiska z ramienia SPD ma całkiem odmienne zdanie.

Balony to trucizna dla ptaków

„Zieloni” z Dolnej Saksonii opowiadają się zakazem puszczania w powietrze balonów napełnionych helem. Uzasadnienie jest takie, że te balony lądują potem gdzieś, gdzie kończą zazwyczaj w żołądku ptaków i innych zwierząt. Balony z naturalnego lateksu też nie byłyby tutaj odpowiednią alternatywą.

Przewodnicząca „Zielonych” Anne Kura dodaje: „Nie chodzi o całkowity zakaz korzystania z balonów. Balony na tzw. kinderbalach, w pomieszczeniach są jak najbardziej ok. Chodzi o balony wypełnione helem, puszczane na zewnątrz, które w większości przypadków kończą jako pożywienie ptaków, a te z kolei potem cierpią i umierają.”

Gütersloh i niektóre gminy w Holandii już wprowadziły zakaz używania balonów

Anne Kura bardzo popiera decyzję miasta Gütersloh (NRW), gdzie już zakazano puszczania balonów wypełnionych helem w powietrze, podczas różnych imprez miejskich. Jak podkreśla, przede wszystkim chodzi o to, aby zwiększyć świadomość społeczeństwa i uzmysłowić problem.

Decyzja z początku września w Gütersloh przewiduje dodatkowo, że w postanowieniach dotyczących wykorzystania obszarów publicznych, będzie zawarty zakaz dotyczący balonów. Jednak w pojedynczych przypadkach, takich jak np. demonstracje, nie można będzie całkowicie zapobiec ich używania.

Holenderskie gminy też powoli wprowadzają u siebie ten zakaz. Jak wynika z badań organizacji zajmującej się badaniem środowiska De Noordzee, 17% gmin zabroniło już korzystania z balonów.

Anne Kura dodaje: „Z jednej strony mamy do czynienia z pięknymi kolorowymi balonikami w powietrzu, a drugiej z martwymi ptakami”.

Ministerstwo Środowiska Dolnej Saksonii odrzuciło jej propozycję tłumacząc to w następujący sposób: „Balony wznoszące się w powietrze od zawsze wiązały się z marzeniami i nadziejami. Zakazanie tej tradycji na pewno nie uratuje świata”.

Źródło: www.welt.de

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  Dodaj komentarz

  avatar
    Obserwuj  
  Powiadom o