Więcej
  Strona główna Wiadomości Newsy Zarobki w Niemczech – ponad 3 miliony ludzi zarabia na pełny etat mniej niż 2.000 euro!

  Zarobki w Niemczech – ponad 3 miliony ludzi zarabia na pełny etat mniej niż 2.000 euro!

  Zarobki w Niemczech – ponad 3 miliony ludzi zarabia na pełny etat mniej niż 2.000 euro!

  Mniej więcej co szósta osoba zatrudniona w Niemczech na pełny etat zarabia miesięcznie poniżej 2.000 euro brutto. W jakich zawodach tak to wygląda? Problem dotyczy głównie pracowników gastronomii oraz tzw. „usług czystościowych” (potocznie nazywanych sprzątaczami/sprzątaczkami).

  Pracownicy branży gastronomicznej należą do grupy zawodowej z najniższymi zarobkami

  Jak wynika z danych liczbowych, około 3,38 miliona osób zatrudnionych w Niemczech na cały etat, zarobiło ostatnio mniej niż 2.000 euro miesięcznie. Pod koniec roku 2017 tacy pracownicy stanowili 16%. Takie informacje podało Ministerstwo Polityki Społecznej na zapytanie lewicy.

  Zarobki są uzależnione od regionu Niemiec: W Niemczech zachodnich mniej niż 2.000 euro zarabiało 13,5% zatrudnionych (2,32 miliony), a w Niemczech Wschodnich 27,5% (1,06 miliona osób). Jeśli chodzi o landy, sytuacja wygląda następująco: najwięcej osób zarabiających tak mało pracuje w Meklemburgii – Pomorze Przednie (32,6%) oraz w Turyngii (30,2%). Z kolei najmniej w Badenii-Wirtembergii (11,4%) i w Hamburgu (11,5%).

  Różnice branżowe są naprawdę duże. Z danych ministerstwa wynika, że najmniej zarabiają osoby zajmujące się usługami sprzątającymi (miesięczne zarobki brutto: 1.861 euro) oraz pracownicy branży turystycznej (hotele, restauracje) – 1.961 euro brutto miesięcznie. Dane te dotyczą roku 2017.

  Dalej uplasowały się następujące zawody:

  – zawody związane z rolnictwem i leśnictwem: 2.154 euro brutto miesięcznie
  – produkcja i przetwórstwo żywności: 2.165 euro brutto miesięcznie
  – pozamedyczne zawody związane ze zdrowiem i opieką: 2.353 euro brutto miesięcznie
  – sprzedaż: 2.411 euro brutto miesięcznie.

  Na drugim końcu zestawienia znajdują się zawody związane z informatyką i IT: średnio 4.926 euro brutto miesięcznie.

  Sprawdź ile powinieneś/powinnaś zarobić w Twoim zawodzie w Niemczech!

  Na stronie Gehalt.de możecie znaleźć szacunkowe zarobki miesięczne dla poszczególnych zawodów w Niemczech, na przykład w opiece:

  Zarobki w Niemczech w zawodach związanych z opieką

  Oprócz tego możecie się dowiedzieć, ile mniej więcej zarobicie w wybranym zawodzie w Waszej miejscowości (oczywiście w Niemczech).  W tym celu pod poniższym linkiem należy wybrać czy chodzi o aktualną pracę (aktueller Job), przyszłą pracę (zukünftiger Job), inną pracę niż ta aktualnie wykonywana (anderer / fremder Job) lub czy jest się studentem albo uczy zawodu (Schüler / Azubis / Studenten). Dalej zaznaczamy wiek (wie alt sind Sie?), wybieramy płeć (Ihr Geschlecht), następnie wykształcenie (Ihr höchster Abschluss?), czy aktualnie pracujemy (Sind Sie berufstätig?), w jakim zawodzie (Ihr Beruf?), czy mamy stanowisko kierownicze (Personalverantwortung?), miejsce pracy (Ihr Arbeitsort?) i na koniec podajemy maila (Ihr individuelles Ergebnis wird Ihnen zugeschickt.), na którego ma zostać przesłana bezpłatna analiza. Poniżej link do strony, na której możecie sprawdzić zarobki, podając powyższe informacje:

  Dowiedz się ile zarobisz w wybranym zawodzie w Twojej miejscowości!

  Osoby niewykwalifikowane zarabiają mniej

  Osoby niewykwalifikowane zarabiają znacznie mniej: przykładowo pracownicy zatrudnieni na cały etat w hotelach czy restauracjach na wschodzie Niemiec otrzymali średnie miesięczne wynagrodzenie w roku 2017 w wysokości zaledwie 1.610 euro brutto miesięcznie. W zawodach sprzątających sytuacja przedstawia się podobnie: 1.633 euro. Natomiast w Niemczech zachodnich najgorzej zarabiają pomocnicy w firmach ochroniarskich: średnio 1.768 euro brutto miesięcznie.

  Problemem dotknięci są również specjaliści

  Wysokie wymagania też nie we wszystkich branżach chronią przed niskimi zarobkami. Np. specjaliści do spraw reklamy zarabiają w Niemczech wschodnich średnio 1.902 euro brutto, a specjaliści od ogrodnictwa i florystyki 2.201 euro brutto. Uogólniając specjaliści wszystkich branż zarabiają na zachodzie Niemiec średnio 3.098 euro brutto, a na wschodzie 2.375 euro brutto.

  W nadchodzącym „Dniu Pracy” 1. maja związki pracownicze i zawodowe będą się standardowo opowiadały za lepszymi warunkami pracy i wyższymi zarobkami. Tak już jest od 130 lat – pierwsza taka demonstracja odbyła się w Niemczech 1. maja 1890 roku. Wtedy żądano ośmiogodzinnego dnia pracy.

  W tym roku Niemiecka Konfederacja Związków Zawodowych (niem. Deutsche Gewerkschaftsbund, w skrócie DGB) organizuje wiece pod hasłem: „Europa. Jetzt aber richtig“. Chodzi głównie o płacę minimalną, która kształtuje się różnie w zależności od poziomu zarobków w danym kraju członkowskim i ma chronić przed ubóstwem.

  Źródło: www.spiegel.de

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  3 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  erbii

  Kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo.
  We wschodnich Niemczech tj Sachsonii i Sachsonii-Anhalt ludzie pracują za najniżdzą krajowa. tj,9.19 euro na godzine, ewentualnie dostanie premie do 0.5 euro/h. W branży logistycznej jest tak samo. brutto na mc 1990. to wychodzi okolo 1400 netto. I dzie jest e ponad 200 euro? PROWOKACJA!!!

  Płace dla Polaków w Niemczech

  Przecież Polakom płacą bardzo mało. 1600 brutto to jest i tak dużo. Może warto opisać problem wyzysku.

  Anty

  A w Polsce 3 mil zarabia mniej niż 2500 i wszystko 4 razy droższe, wolę 1500 euro i tankowac gaz za 0.9 euro i buty nb za 35 euro

  3
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x