Z powodu koronawirusa Niemcy wydają zakaz wjazdu do kraju dla pracowników sezonowych!

    Rozpoczyna się sezon zbiorów szparagów, trzeba też zacząć wysiewać inne warzywa. Zwykle robią to pracownicy sezonowi, często pochodzący z Rumunii lub Bułgarii. Ale od dziś nie wolno im już wjeżdżać na teren Niemiec.

    Niemcy wydają zakaz wjazdu dla pracowników sezonowych

    Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa w Niemczech, Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało zakaz wjazdu dla pracowników sezonowych. Od środy od godz. 17.00 funkcjonariusze straży granicznej odmawiają prawa wjazdu na teren Niemiec pracownikom zatrudnionym do pracy przy zbiorach i innym pracownikom sezonowym.

    Rozporządzenie to obowiązuje wobec osób pochodzących z krajów trzecich, Wielkiej Brytanii, państw UE takich jak Bułgaria i Rumunia, które nie stosują w pełnym zakresie wszystkich przepisów Schengen, oraz państw „wobec których tymczasowo przywrócono kontrole na granicach wewnątrzwspólnotowych”. Te ograniczenia uznane zostały za absolutnie niezbędne w ramach przeciwdziałania kolejnym zakażeniom koronawirusem. Ważne: Zakaz nie obejmuje Polaków, Czechów i Słowaków:

    Ta decyzja bardzo mocno uderzy w gospodarstwa rolne w Niemczech

    Prezes Związku Rolników Joachim Rukwied powiedział, że w chwili obecnej zakaz wjazdu pracowników sezonowych bardzo mocno uderzy w gospodarstwa rolne w Niemczech. Jego zdaniem ograniczenie powinno obowiązywać możliwie jak najkrócej. Dodał, że gospodarstwa rolne są gotowe do zastosowania wszelkich środków zapobiegających nowym zakażeniom.

    Według Joachima Rukwied, szczególnie gospodarstwa zajmujące się uprawą owoców, warzyw i winorośli pilnie potrzebują pracowników. Sektor rolnictwa zatrudnia rocznie prawie trzysta tysięcy pracowników sezonowych, głównie z Europy Wschodniej.

    Federalna minister rolnictwa Klöckner doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak palący jest to problem. Nie da się zaczekać ze zbiorami plonów. W przypadku rolnictwa nie da się nadrobić straconego czasu. A to, co nie jest zasiane, nie może być zebrane.

    Klöckner zwróciła jednocześnie uwagę na to, że już w poniedziałek gabinet zdecydował o tym, że pracownicy sezonowi, którzy obecnie przebywają już w kraju, mogą pozostać dłużej – 115 zamiast standardowych 70 dni. Pani minister poinformowała również, że prowadzi rozmowy z federalnym ministrem spraw wewnętrznych Horstem Seehoferem, w celu ustalenia, czy osoby ubiegające się o azyl w Niemczech, które nie mają pozwolenia na pracę, będą mogły podjąć zatrudnienie w sektorze rolnictwa.

    Trwają poszukiwania ochotników w internecie

    Jeszcze przed wprowadzeniem zakazu wjazdu stało się jasne, że wielu pracowników sezonowych w tym roku nie przyjedzie do Niemiec. Dlatego też związki i Federalne Ministerstwo Rolnictwa stworzyły platformy internetowe, które ułatwiają kontakt między przedsiębiorstwami i osobami zainteresowanymi podjęciem pracy w tym sektorze.

    Jednocześnie pojawiają się już głosy krytyki. Markus Drexler, rzecznik Bawarskiego Związku Rolników, pozostaje sceptyczny wobec tych działań: ”Doświadczenia z przeszłości pokazały, że istnieje niewielkie zainteresowanie ofertą pracy sezonowej w Niemczech. 95 procent pracowników to osoby pochodzące z zagranicy. Jest to ciężka praca fizyczna, która nie jest szczególnie dobrze płatna”.

    Źródło: tagesschau.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marek

    ojej… i co teraz zrobią wszyscy Ci, co z ludzi pracujących w polsce za czapke gruszek śmiali sie że są głupi, bo oni tam 10x tyle zarabiają???
    -teraz za te 10x to powinni płacić za leczenie i kwarantanny personelu medycznego, skoro przywieźli badziew-wirusa, i na dupach nie umieli wysiedzieć w domu, albo zataili ze wrócili…

    b.taryma

    Pros, e o informacje czy kierowca zawofowy ktory caly tydzien spi wsamochodzie a weekend dopiero zjezdza na wynajety pokoj przez szefa ma prawo do dodatku tych 65euro i kto to wyplaca. Oraz czy placone ma za kazdy dzien pobytu tzn od poniedziałku do niedzieli czy tylko za weekend.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x