Wzrost cen piwa, dalsze znoszenie obostrzeń covidowych, ustawa o energii wiatrowej… Oto jakie zmiany czekają w lutym mieszkańców Niemiec!

    Wkrótce w Niemczech zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek w transporcie dalekobieżnym, znikną obostrzenia covidowe w zakładach pracy mające chronić przed zakażeniem koronawirusem, mącznik zostanie zatwierdzony jako produkt żywnościowy, wzrosną ceny piwa. Oto jakie jeszcze zmiany czekają w nadchodzącym miesiącu mieszkańców Niemiec.

    Wzrost cen piwa

    Ze względu na wzrost cen surowców do produkcji, jak również wąskie gardła w dostawach i rosnące koszty opakowań i logistyki, picie piwa staje się coraz droższe. Według portalu „Getränke-News”, Radeberger i Bitburger poszły w ślady browarów takich jak Krombacher i Veltins i zapowiedziały podwyżki cen. Na razie jednak nie padły żadne konkretne kwoty.

    Maseczki w apteczce pierwszej pomocy

    Zgodnie z nową normą DIN, od 1 lutego 2023 roku nowo sprzedawane apteczki samochodowe muszą zawierać dwie maski medyczne. Nadal jednak można korzystać ze starych apteczek. Nie ma też potrzeby dokładania do nich maseczek – wyjaśnia niemiecki automobilklub ADAC. Nie jest już natomiast wymagane, aby w samochodowej apteczce znajdowała się chusta trójkątna i opatrunkowa.

    Koniec obowiązku noszenia maseczek w ruchu dalekobieżnym

    Od 2 lutego pasażerowie podróżujący autobusami i pociągami dalekobieżnymi nie muszą już nosić maseczek. Rząd federalny przyjął rozporządzenie w tej sprawie, uzasadniając to spadkiem liczby zakażeń w Niemczech.

    Koniec obowiązku noszenia maseczek w środkach lokalnego transportu publicznego w niektórych krajach związkowych

    Bawaria, Saksonia-Anhalt i Szlezwik-Holsztyn zniosły już obowiązek noszenia maseczek w środkach lokalnego transportu publicznego. Teraz w ich ślady pójdą Nadrenia Północna-Westfalia i Hamburg, w których od 1 lutego nie będzie już wymagane zakrywanie ust i nosa. W Berlinie, Brandenburgii, Bremie, Hesji, Nadrenii-Palatynacie i Dolnej Saksonii obowiązek noszenia maseczek w pociągach i autobusach zostanie zniesiony od 2 lutego, natomiast w Turyngii od 3 lutego.

    Nadal wymagane jest noszenie maseczek w placówkach medycznych i domach opieki

    W dalszym ciągu istnieje w całych Niemczech obowiązek noszenia maseczek w placówkach medycznych i domach opieki. Przepisy w tym zakresie mają obowiązywać jeszcze do 7 kwietnia bieżącego roku. Ma to na celu ochronę osób z grup wysokiego ryzyka.

    Pomoc państwa w związku ze wzrostem cen gazu, ciepła i energii elektrycznej

    Życie w Niemczech stało się drogie, głównie z powodu wysokich kosztów energii. W związku z tym rząd federalny, chcąc ulżyć obywatelom, zdecydował się na wprowadzenie hamulców cen gazu, ciepła i prądu. Będą one obowiązywały od marca 2023 roku (ale z mocą wsteczną od stycznia) do końca kwietnia 2024 roku. Dla 80 proc. zużycia z poprzedniego roku cena gazu wyniesie maksymalnie 12 centów za kilowatogodzinę, a w przypadku energii elektrycznej – 40 centów za kilowatogodzinę. Za pozostałe zużycie trzeba będzie zapłacić wyższą cenę, zgodną z aktualną taryfą gazową i stawkami za energię elektryczną.

    Świerszcze domowe i mączniki mogą być składnikiem produktów żywnościowych dla ludzi

    Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi nowej żywności, od niedawna w produktach spożywczych mogą znajdować się świerszcze domowe przetworzone na proszek, a od 26 stycznia tego roku także larwy mącznika. Jeśli dany produkt zawiera części owadów, informacja o tym musi być zawarta w wykazie jego składników. Obok listy składników musi również znajdować się ostrzeżenie dotyczące możliwości wystąpienia reakcji alergicznych u osób uczulonych na skorupiaki, mięczaki i roztocza kurzu domowego.

    Koniec obostrzeń covidowych w niemieckich firmach

    Niewielkie liczby zakażeń koronawirusem, z reguły łagodny przebieg choroby i korzystne prognozy – to te czynniki sprawiły, że niemiecki rząd uznał, iż obowiązujące w firmach środki prawne mające chronić pracowników przed zakażeniem nie są już konieczne.

    Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie pandemii COVID-19 traci moc z dniem 2 lutego tego roku. Przepisy te miały zapewnić lepszą ochronę pracowników przed zakażeniem koronawirusem w miejscu pracy, a tym samym zmniejszyć ryzyko tzw. long COVID-u, czyli dolegliwości utrzymujących się przez wiele tygodni po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Rozporządzenie przestaje zatem obowiązywać ponad dwa miesiące wcześniej niż planowano. Według pierwotnych założeń miało ono być stosowane od 1 października 2022 r. do 7 kwietnia 2023 r. Teraz zostanie ono zastąpione przez odpowiednie zalecenia Federalnego Ministerstwa Pracy dotyczące ochrony zdrowia w miejscu pracy. Pracodawcy mogą je stosować, aby chronić swoich pracowników – także przed innymi chorobami zakaźnymi, np. grypą.

    Koniec obowiązkowej izolacji po zakażeniu koronawirusem

    Kilka krajów związkowych znosi obowiązek izolacji po zakażeniu koronawirusem. W Hamburgu nastąpi to 1 lutego, w Bremie i Dolnej Saksonii – 2 lutego, a jeden dzień później także w Turyngii.

    Nadal możliwe uzyskanie zwolnienia lekarskiego po telefonicznej konsultacji medycznej

    Osoby ubezpieczone cierpiące na choroby układu oddechowego o łagodnym przebiegu mogą otrzymać zwolnienie lekarskie na okres do siedmiu dni w trakcie teleporady. Okres obowiązywania specjalnego rozporządzenia w tej sprawie został przedłużony do 31 marca 2023 roku.

    Więcej fontann wody pitnej w miejscach publicznych

    Wszyscy obywatele powinni mieć dostęp do wysokiej jakości wody pitnej w miejscach publicznych – taki jest cel dyrektywy UE w sprawie wody pitnej. Tam, gdzie jest to technicznie wykonalne i zgodne z lokalnymi potrzebami, gminy mają instalować fontanny wody pitnej – na przykład w parkach, na deptakach i w pasażach handlowych. Ustawa weszła w życie 12 stycznia.

    Więcej energii wiatrowej

    Do 2030 roku ilość energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii ma się podwoić. Ważną rolę w tym procesie ma odgrywać energia wiatrowa. Ustawa „Wind-an-Land-Gesetz” określa wiążące cele dla krajów związkowych. Stosowane będą przyspieszone procedury planowania i zatwierdzania. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lutego.

    Źródło: ntv

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    xyz

    „Świerszcze domowe i mączniki mogą być składnikiem produktów żywnościowych dla ludzi”- że przepraszam bardzo co? Jakie produkty,nazwa fimy,dystrybucja???

    Maciej

    Witam,mam pytanie odnośnie maseczek w apteczkach pierwszej pomocy.Jest napisane,że do starych apteczek nie trzeba dokładać 2 maseczek jeśli takowa apteczka nie jest w nie zaopatrzona a parę artykułów wcześniej jest napisane że Policja może wlepić mandat w wysokości 10€ za brak maseczek w aucie.Czyli jak to jest?

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x