Wynagrodzenie, emerytura, zasiłek rodzinny w Niemczech: kto dostanie więcej pieniędzy w 2023 roku?

    Wysoka inflacja jest dla wielu osób w Niemczech dużym obciążeniem. Ale jest też dobra wiadomość: część z nich dostanie w 2023 roku więcej pieniędzy, dzięki czemu uda się choć trochę zniwelować skutki dużego wzrostu cen. Jakie ulgi przewidziano dla rodzin i emerytów, pracowników i bezrobotnych w Niemczech na 2023 rok? Oto przegląd.

    Bundesbank spodziewa się, że w 2023 roku inflacja wyniesie 7,2 procent

    W 2022 roku wiele rzeczy zdrożało. Wskaźniki inflacji wynosiły w ostatnim czasie dziesięć procent, a nawet więcej. W nowym roku inflacja może się nieco obniżyć, ale prawdopodobnie i tak pozostanie na wysokim poziomie. Obecnie Bundesbank spodziewa się, że w 2023 roku inflacja wyniesie 7,2 procent. Pewnym pocieszeniem może być jednak to, że wielu obywateli może liczyć w tym roku na nieco wyższe dochody.

    Dzięki wprowadzonym hamulcom cen, konsumenci będą mogli zapłacić mniej za energię elektryczną, gaz i ogrzewanie centralne. Ponadto państwo niemieckie zwiększy też kwoty wypłacanych świadczeń socjalnych, tak aby osoby, dla których inflacja jest dużym obciążeniem finansowym, otrzymały większe wsparcie. Skorzystają na tym na przykład rodziny i bezrobotni. Więcej pieniędzy otrzymają także emeryci i renciści oraz osoby uczące się zawodu.

    Ponadto, wielu pracowników prawdopodobnie będzie naciskać na podwyżkę wynagrodzenia. Firma doradztwa personalnego Kienbaum prognozuje na rok 2023 wzrost wynagrodzeń o średnio 4,9 procent. Niezależnie od indywidualnych negocjacji płacowych, w niektórych sektorach wzrosną płace minimalne uzgodnione w ramach układów zbiorowych. Choć często nie pozwoli to na całkowite zniwelowanie skutków inflacji, to jednak dzięki tym czynnikom łatwiej będzie sobie poradzić finansowo w obecnym otoczeniu gospodarczym.

    Kto dostanie więcej pieniędzy w Niemczech w 2023 roku i o ile więcej? Oto przegląd.

    Wyższy zasiłek Kindergeld

    Od 1 stycznia 2023 roku rodziny otrzymają więcej zasiłku na dzieci: stawka została ujednolicona i wynosi obecnie 250 euro miesięcznie na każde dziecko. Wcześniej na pierwsze i drugie dziecko przysługiwało po 219 euro, na trzecie 225 euro, a na każde kolejne 250 euro. Wzrósł również dodatek na dzieci (niem. Kinderzuschlag) dla osób samotnie wychowujących dzieci i rodzin o niskich dochodach. Jego kwota może wynieść nawet 250 euro miesięcznie.

    Bürgergeld (dochód obywatelski) zamiast Hartz IV

    Z dniem 1 stycznia tzw. dochód obywatelski zastąpił dotychczasowy zasiłek Hartz IV. Towarzyszy temu złagodzenie sankcji, które jednak nie zostały całkowicie zniesione.

    W pierwszym roku obowiązuje tzw. okres karencji – w pełni pokrywane są koszty zakwaterowania (koszty energii elektrycznej nie są wliczone w koszty zakwaterowania), w „rozsądnej” wysokości także koszty ogrzewania.

    Bürgergeld jest wypłacany tylko wtedy, gdy nie jest możliwe sfinansowanie kosztów utrzymania z własnych środków. Oprócz dochodów, środki te obejmują również majątek osobisty. W przypadku dochodu obywatelskiego wprowadzono okres karencji na majątek osobisty przez pierwsze 12 miesięcy od przyznania zasiłku. Oznacza to, że przez ten czas majątek osobisty będzie brany pod uwagę tylko wtedy, gdy jest on znaczny. Tak jest w przypadku, gdy kwota ta przekracza 40.000 euro. Kwota ta wzrasta o 15.000 euro za każdą kolejną osobę mieszkającą we wspólnocie potrzebujących. Samodzielnie zajmowana nieruchomość mieszkalna (nieruchomość domowa, mieszkanie zajmowane przez właściciela) nie jest brana pod uwagę przy ustalaniu znacznego majątku.

    Wzrosną też stawki świadczenia – np. w przypadku samotnej osoby dorosłej o 53 euro – do poziomu 502 euro.

    Wyższy dodatek mieszkaniowy (Wohngeld)

    W 2023 roku znacznie wzrośnie dodatek mieszkaniowy (Wohngeld) – i będzie go mogło otrzymać dużo więcej osób w Niemczech. To, czy, a jeśli tak, to ile dodatku mieszkaniowego można otrzymać, zależy od dochodów i kosztów mieszkania. Według rządu federalnego, dodatek mieszkaniowy wzrośnie średnio o 190 euro – ze 180 do 370 euro. Liczba odbiorców świadczenia zwiększy się z 600 tysięcy gospodarstw domowych do około dwóch milionów. W związku ze wzrostem cen energii, dodatek będzie uwzględniał również ponoszone koszty ogrzewania.

    Wyższe płace minimalne

    Ogólna ustawowa płaca minimalna wzrosła w 2022 roku do dwunastu euro. Dyskusja nad kolejną podwyżką rozpocznie się w połowie 2023 roku, ale nawet jeśli zapadnie decyzja o jej wejściu w życie, to prawdopodobnie nastąpi to dopiero w 2024 roku. Niezależnie od tego, można oczywiście nadal uzgadniać wyższe stawki minimalnych wynagrodzeń w ramach układów zbiorowych. Część z tych branżowych płac minimalnych wzrośnie w 2023 roku. Na przykład od 1 stycznia będzie więcej pieniędzy dla dekarzy, elektroników i nauczycieli w szkolnictwie zawodowym. Pracownicy tymczasowi i malarze będą lepiej opłacani od kwietnia, zaś pracownicy branży mięsnej od grudnia 2023 roku. W sektorze opieki nad osobami starszymi przewidziano nawet dwie rundy podwyżek płac – w maju i w grudniu.

    Więcej pieniędzy dla uczniów zawodu

    W 2023 roku wzrosło również wynagrodzenie minimalne dla osób uczących się zawodu. Tzw. Mindestausbildungsvergütung dla nowych uczniów zawodu w pierwszym roku kształcenia wynosi obecnie 620 euro, czyli o 35 euro więcej niż w ubiegłym roku. Ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia mogą się cieszyć także ci, którzy kontynuują naukę. Rozporządzenie dotyczy zawodów regulowanych przez niemiecką ustawę o kształceniu zawodowym (niem. Berufsbildungsgesetz) lub niemiecką ustawę o rzemiośle (niem. Handwerksordnung), ale nie dotyczy zawodów regulowanych przez prawo obowiązujące w poszczególnych krajach związkowych, takich jak wychowawca, fizjoterapeuta, itp. Jeśli układy zbiorowe pracy przewidują wyższe wynagrodzenie, to oczywiście to ono ma wówczas zastosowanie.

    Więcej pieniędzy dla emerytów

    Od 1 lipca 2023 roku więcej pieniędzy trafi do emerytów i rencistów w Niemczech. W landach zachodnich emerytury mają wzrosnąć o 3,5 procent, a we wschodnich o 4,2 procent. Dotyczy to nie tylko świadczeń emerytalnych, ale także rent rodzinnych oraz rent z tytułu niezdolności do pracy i ustawowych rent wypadkowych. Skorzysta na tym ponad 21 milionów osób. Ostateczna wysokość waloryzacji świadczeń – uzależniona od zmian w zakresie wynagrodzeń – zostanie ustalona dopiero na wiosnę.

    Do tego dochodzi jeszcze jedna dobra wiadomość dla emerytów: od stycznia 2023 roku został całkowicie zniesiony obowiązujący dotychczas limit dorabiania dla osób na wcześniejszych emeryturach. Oznacza to, że wszyscy emeryci, którzy nadal pracują, będą mogli pobierać pełną emeryturę, niezależnie od dodatkowych dochodów.

    Źródło: Stern

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    CZY TO PRAWDA i jak to jest – wiele było artykułów na ten temat, że renciści w styczniu 2023 mają dostać dodatkowo na energię po 300 Euro tak jak to było w grudniu 2022 – Są na ten temat artykuły, ale tak opisane, że nie idzie nic zrozumieć

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x