14.08.2020

Wielki Piatęk w Niemczech – Czy jest dniem wolnym od pracy? I czy sklepy w Niemczech są w tym dniu otwarte?

Wielki Piątek jest w całych Niemczech dniem wolnym od pracy.

Jest to jedno z najważniejszych świąt w chrześcijaństwie. W tym dniu upamiętniana jest śmierć Jezusa Chrystusa. Jezus został przybity do krzyża i w ten sposób wziął na siebie grzechy ludzkości. Dla chrześcijan jest to więc dzień pokuty, postu i modlitwy. Dlatego Wielki Piątek to także „ciche święto”.

Czy w Wielki Piątek sklepy w Niemczech są otwarte?

Ponieważ Wielki Piątek jest w Niemczech świętem narodowym, sklepy są zamknięte we wszystkich krajach związkowych. Zamknięte są również wszelkie urzędy, a dla ciężarówek obowiązuje na terenie całych Niemiec zakaz jazdy w godzinach od 0.00 do 22.00.

W kioskach, na stacjach benzynowych, w sklepach na stacjach kolejowych, piekarniach, restauracjach i kawiarniach można spodziewać się co najmniej ograniczonych godzin otwarcia. Ze względu na pandemię koronawirusa, powyższe sklepy mogą w tym roku pozostać jednak zamknięte.

Więcej w temacie: Wielkanoc 2020: Oto które sklepy będą w Niemczech otwarte w święta wielkanocne!

W Wielki Piątek w Niemczech obowiązuje zakaz organizowania imprez

Wielki Piątek ma być spędzony w ciszy. W związku z tym wNiemczech obowiązuje ogólnokrajowy zakaz organizowania zabaw (niem. Tanzverbot), który w większości przypadków wchodzi w życie od Wielkiego Piątku. Istnieją jednak różnice w zależności od kraju związkowego. Zakaz ten dotyczy również organizowania imprez sportowych.

Aktualnie, w związku z pandemią koronawirusa, w Niemczech zakazane jest organizowanie wszelkich imprez.

Ryba w Wielki Piątek – dlaczego w Wielki Piątek nie można jeść mięsa i jak Niemcy próbowali to obejść?

Na pamiątkę Jezusa ukrzyżowanego, w Wielki Piątek rezygnuje się ze spożywania mięsa, a także picia alkoholu.

Mimo to, na przestrzeni wieków pojawiały się w Niemczech podstępne pomysły, jak obejść zakaz dotyczący spożywania mięsa. Przykładowo, w średniowieczu mnisi deklarowali bobry jako zwierzęta rybne (ponieważ żyją w wodzie i z powodu łuskowatych ogonów) i były one następnie spożywane w Wielkanoc.

Jak głosi legenda, również szwabskie „Maultaschen” (podobne do naszych pierogów) zostały wymyślone w celu obejścia zasad postu. Mówi się, że mięso owinięte w ciasto, jest w ten sposób ukryte przed Bogiem. Dlatego potocznie nazywa się je w Niemczech również „Herrgottsbscheißerle” (z niem. Herrgott – Pan Bóg, bescheißen – oszukiwać).

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Nasza redakcja poleca

Chcesz kupić tańsze bilety do Europa Park, Disneyland Paris albo innego parku rozrywki? A może tańszy bilet do Tropical Islands albo na spektakularny musical „Król lew”? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyj na www.travelcircus.de!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x