Wielkanoc 2020 w Niemczech: Co jest dozwolone w obliczu pandemii koronawiursa?

Zasadniczo rząd federalny Niemiec zarządził, że pobyt w przestrzeni publicznej – w tym sport i spacery – jest dozwolony tylko samemu lub z jedną osobą nie mieszkającą w tym samym gospodarstwie domowym. Oprócz tego należy zachować minimalną odległość około 1,5 metra. Przebywanie z członkami własnego gospodarstwa domowego w miejscach publicznych jest w Niemczech dozwolone. Jednak szara strefa zaczyna się już tutaj. Wynika to z faktu, że w niektórych krajach związkowych w Niemczech obowiązują surowsze przepisy niż w innych – a wiele z nich jest powiązanych z katalogami kar pieniężnych (patrz tutaj).

W związku ze zbliżającą się Wielkanocą (tak jest obchodzona w Niemczech), przypominamy jakie regulacje obowiązują w poszczególnych krajach związkowych:

Badenia-Wirtembergia

Ponad 100 aktualnych ofert pracy w Niemczech >> praca.dojczland.info <<

“Zostań w domu na Wielkanoc, jeśli to możliwe” to przesłanie premiera Badenii-Wirtembergii, Winfrieda Kretschmanna (Zieloni). W przemówieniu wideo wezwał on mieszkańców Badenii-Wirtembergii do unikania wszelkich kontaktów, które nie są absolutnie konieczne. Na terenie kraju związkowego dozwolone są jednak wycieczki do ogrodów działkowych i na tereny prywatne, a także spacery, zgodnie z wytycznymi rządu federalnego.

Bawaria

W Bawarii można uprawiać sport na świeżym powietrzu i wychodzić na zewnątrz – ale tylko samotnie, z rodziną lub partnerem: to minimum wolności, które premier Bawarii, Markus Söder (CSU), “podarował” swoim rodakom w przekazie wideo. Niemniej jednak na terenie Bawarii istnieje ogólne ograniczenie dotyczące wychodzenia na zewnątrz. Przebywanie w parkach lub wycieczki rekreacyjne są zabronione, ale dozwolone jest korzystanie z własnego ogrodu.

Berlin

Również w Berlinie zabronione jest spotykanie się więcej niż dwóch osób. Zgodnie z wytycznymi tego kraju związkowego, na żądanie policji lub organów porządkowych każdy musi “wiarygodnie wyjaśnić powód swojego pobytu poza swoimi czterema ścianami”. Oprócz wizyt u współmałżonków i dzieci, obejmuje to również “uprawę ogrodów lub ziemi rolnej”. Dozwolone są również “krótkie przerwy w parkach”. Ale: “Każdy, kto siada na krótką chwilę na łące lub terenie zielonym, musi zachować zwiększoną minimalną odległość 5 metrów”.

Brandenburgia

W Brandenburgii obowiązuje zakaz wstępu do miejsc publicznych – władze landu informują, iż obejmuje to “zwłaszcza ścieżki, ulice, place, tereny zielone i parki”. Zwolnieni są tylko ci, którzy mogą udowodnić, że istnieje ważny powód dla uprawiania sportu lub spacerów na świeżym powietrzu. Pływanie łodzią jest dozwolone, podobnie jak prywatne korzystanie z własnego mieszkania wakacyjnego lub działki.

Brema

Najmniejszy kraj związkowy Niemiec spełnia wymogi rządu federalnego: Na własnej stronie internetowej Wolne Miasto Hanzeatyckie wyraźnie zaznacza, że “sporty indywidualne, jak również ćwiczenia na świeżym powietrzu są nadal możliwe”. Ekskluzywne w mieście-państwie jest zezwolenie na wynajem pokoi hotelowych z powodów pozaturystycznych.

Hamburg

Również w Wolnym i Hanzeatyckim Mieście Hamburg, poza zaleceniami z Berlina, istnieją dodatkowe regulacje. Przykładowo, właściciele ogrodów mogą zorganizować wieczór grillowy “tylko z członkami własnego gospodarstwa domowego lub jeśli mieszkają sami, z maksymalnie jedną osobą spoza gospodarstwa domowego”. Pikniki w miejscach publicznych są zabronione. Wyspa Neuwerk jest zamknięta dla turystów.

Hesja

Również Hesja zaostrzyła w ostatnim czasie przepisy. Tutaj istnieje jednak jeden wyjątek w odniesieniu do pogody: Opalanie się w parkach jest dozwolone, wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Piknik z przyjaciółmi nie jest jednak dozwolony. Ponadto niektóre popularne miejsca wycieczek na terenie Hesji są zamknięte.

Meklemburgia-Pomorze Przednie

Prawdopodobnie najbardziej rygorystyczne przepisy w Niemczech obowiązują na północnym wschodzie. Poza wymogami federalnymi, rząd premier Manueli Schwesig (SPD) wydał zakaz kontaktowania się, który zakazuje również wycieczek jednodniowych. “Nikt nie musi rezygnować ze swojego wielkanocnego spaceru w tym roku. Jednakże, jeśli to możliwe, powinno to mieć miejsce w ich własnym otoczeniu”, powiedziała Schwesig. Co więcej: zabrania się także wjazdu do Meklemburgii-Pomorza Zachodniego w celach nie turystycznych. Ci, którzy mają tylko drugi dom/mieszkanie na terenie kraju związkowego, nie mogą tam wchodzić.

Dolna Saksonia

W Dolnej Saksonii nie ma ogólnej godziny policyjnej, nie istnieje także katalog mandatów. Niemniej jednak, premier Stephan Weil (SPD) oświadczył: “Bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdyby mieszkańcy Bremy pozostali u siebie”. Innymi słowy, wyjazdy do drugiego co do wielkości kraju związkowego w Niemczech są niepożądane. Według rządu w Hanowerze, mieszkanie w drugim domu jest dozwolone, “ale nie przejazdy między głównym a drugim domem”. Na wyspach Morza Północnego mogą przebywać tylko miejscowi. Pikniki na zewnątrz są zabronione. Oprócz tego na święta wielkanocne Dolna Saksonia nieco złagodziła przepisy: Dolna Saskonia zezwala na odwiedziny podczas świąt wielkanocnych!.

Nadrenia Północna-Westfalia

NRW była pierwszym krajem związkowym, który przyjął katalog kar pieniężnych (pisaliśmy o tym tutaj), a okręg Heinsberg jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią regionów w Niemczech. Wycieczki w obrębie landu nie są wprawdzie zabronione, ale też nie są pożądane. Parki pozostają tutaj otwarte.

Nadrenia-Palatynat

Szefowa rządu Nadrenii-Palatynatu, Malu Dreyer (SPD), podkreśliła znaczenie ogólnokrajowego ujednolicenia środków ostrożności w walce z pandemią koronawirusa. Dlatego przepisy w jej kraju nie różnią się znacząco od przepisów rządu federalnego. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych niektóre punkty widokowe i szlaki turystyczne mają jednak pozostać zamknięte.

Saara

Do końca marca sport i ćwiczenia były jeszcze dozwolone w Kraju Saary w grupach do pięciu osób. W międzyczasie wymóg ten został zredukowany do dwóch osób. Rząd Tobiasa Hansa (CDU) jest jeszcze bardziej rygorystyczny, jeśli chodzi o wizyty u innych ludzi. Są one zakazane. Jednak, jak we wszystkich innych krajach związkowych w Niemczech, spacery na świeżym powietrzu są dozwolone.

Saksonia-Anhalt

Podobnie jak Meklemburgia-Pomorze Zachodnie, również Saksonia-Anhalt zmaga się z kryzysem za pomocą bardziej restrykcyjnych przepisów. Podróżowanie w celach turystycznych jest zabronione, ale dozwolone są wizyty rodzinne. Premier Reiner Haseloff (CDU) wezwał jednak do rezygnacji z tych “przywilejów”, jeśli to możliwe. Ponieważ “ogrodnictwo jest dobre dla duszy”, pobyt na własnej posesji jest dozwolony.

Saksonia

Wizyty u partnera są nadal dozwolone w Saksonii, podobnie jak pobyt w drugim miejscu zamieszkania. Wizyty u krewnych są zabronione. Rzut oka na przepisy pokazuje, że rząd Saksonii postarał się o bardzo szczegółowe określenie zasad. Na przykład, “działania, których nie można odkładać na później z powodu plagi chrząszczy kornych” w lasach prywatnych są zdefiniowane jako dopuszczalne. Dozwolone są również sporty i ćwiczenia na świeżym powietrzu, w tym krótkie siedzenie na ławce w parku.

Schleswig-Holstein

Podobnie jak jego wschodni sąsiad, najbardziej na północ wysunięty kraj związkowy Niemiec jest w dużej mierze zamknięty dla turystów. Wszelkie wycieczki do lądu pomiędzy Morzem Północnym a Bałtykiem są zabronione. Ci, którzy przebywali już w drugim domu na początku marca, mają szczęście: w takich przypadkach nierezydenci są tolerowani. Jednakże wstęp na wszystkie wyspy, halisy i terpy są zakazane. Spacery i uprawianie sportu jest wszędzie możliwe – jak również podróżować w obrębie Szlezwiku-Holsztynu.

Turyngia

Podobnie jak wszystkie inne kraje związkowe, zielone serce Niemiec rozszerzyło ograniczenia w kontaktach poza okres Wielkanocy. Wejście na teren własnej posiadłości, jak również indywidualne sporty na świeżym powietrzu są dozwolone pod warunkiem przestrzegania ogólnokrajowych przepisów z Berlina. Premier Bodo Ramelow zaleca swoim rodakom: “Najlepiej jest pozostać w swoim rodzinnym środowisku.”

Wszystkie państwa związkowe są zgodne co do ograniczenia kontaktów

Wszystkie państwa związkowe w Niemczech łączy założenie, że kontakt z innymi ludźmi powinien być ograniczony do minimum. Zakupy (dowiedz się, które sklepy w Niemczech będą w Wielkanoc otwarte), sporty indywidualne i spacery są dozwolone, o ile zachowany jest wymagany minimalny dystans. Rządy federalny i stanowy uzgodniły minimalny okres obowiązywania początkowych ograniczeń, początkowo do 19 kwietnia.

źródło: www.n-tv.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Najwięcej aktualnych ofert pracy w Niemczech: praca.dojczland.info

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
176,736FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

Przydatne linki

Niemieckie ubezpieczenia

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x