polisa.de
  polisa.de

  Nowy niebezpieczny narkotyk rozprzestrzenia się w Niemczech – uzależnia już po dwóch dawkach

  polisa.de

  Nowy niebezpieczny narkotyk rozprzestrzenia się w Niemczech, szczególnie w miejscowości Göttingen. Eksperci ostrzegają przed niszczycielskimi konsekwencjami zażywania „narkotyku zombie”.

  Tani, bardzo niebezpieczny narkotyk

  Nowy niebezpieczny narkotyk o nazwie Flex rozprzestrzenia się w mieście uniwersyteckim Göttingen. Używanie Flexa jest obecnie tak powszechne, że miasto jest nawet uważane za „kolebkę” tego narkotyku. Eksperci ostrzegają przed ekstremalnymi konsekwencjami konsumpcji, która prowadzi do poważnego uzależnienia i niszczących organizm szkód.

  Designerski narkotyk pochodzi z laboratorium i jest stosunkowo tani do zdobycia. Flex jest znany pod różnymi nazwami: Flakka, Monkey Dust, Peevee, sole do kąpieli. Chemiczna nazwa to Metylenodioksypirowaleron, w skrócie MDPV. 0,1 grama kosztuje w Göttingen 10 euro. Konsumenci mogą przygotować z tego trzy porcje do spożycia. Narkotyk jest palony lub wstrzykiwany. Przy 0,5 grama ludzie nie śpią już przez dwa dni.

  Dziesięć razy bardziej uzależniający niż kokaina

  Flex jest katynonem i ma działanie pobudzające, podobne do kokainy i amfetaminy. Jedyna różnica polega na tym, że efekt pojawia się jeszcze szybciej – i jeszcze szybciej zanika, pozostawiając użytkowników w ciągłym poszukiwaniu kolejnej dawki. Jak wykazały testy na szczurach, Flex jest dziesięciokrotnie bardziej uzależniający niż kokaina. Badacze uzależnień, tacy jak Markus Lingemann z ośrodka ds. profilaktyki uzależnień Diakonii Göttingen, ostrzegają, że droga do uzależnienia psychicznego jest utorowana już po dwóch dawkach.

  Dirk Schaeffer, specjalista ds. narkotyków w organizacji pomagającej chorym na AIDS w Berlinie, nie jest zaskoczony, że dopalacze, amfetamina i kokaina stają się tak powszechne: „Z obietnicą pobudzenia, zwiększenia wydajności i zmniejszenia głodu, wydają się idealnie pasować do profilu naszego społeczeństwa zorientowanego na wydajność”, wyjaśnia w rozmowie z Redaktionsnetzwerk Deutschland.

  Gnijące części ciała i agresywne urojenia

  Cena jest jednak niezwykle wysoka. Podobnie jak w przypadku cracku, kokainy do palenia, ludzie zażywający narkotyk przestają spać na wiele dni, jedzą zbyt mało, zaniedbują higienę osobistą, chorują – i stają się coraz bardziej pozbawieni środków do życia.

  Flex charakteryzuje się ekstremalnymi wahaniami nastroju, a także psychozami i urojeniami. Wielu uzależnionych stosunkowo szybko traci pracę i domy. Poradnie narkotykowe mówią o dużej agresywności konsumentów. Ponieważ osoby uzależnione od narkotyków gryzły inne osoby w stanie odurzenia, Flex jest również znany jako „narkotyk zombie”. Uzależnieni cierpią również na poważne pogorszenie stanu fizycznego, w tym rozkład tkanki mięśniowej i gnijące części ciała.

  Markus Lingemann z ośrodka ds. profilaktyki uzależnień w Diakonii Göttingen również zdecydowanie ostrzega przed używaniem Flex. Według niego narkotyk ten znajduje się na szczycie listy najbardziej niebezpiecznych narkotyków ze względu na jego wyjątkowo szkodliwe działanie.

  Dlaczego Göttingen?

  Szybkie rozprzestrzenianie się Flexa w Göttingen jest niezwykłym zjawiskiem. Według ekspertów, wzrost ten wynika nie tylko z niskich kosztów, ale także z wysokiego potencjału uzależniającego narkotyku. Narkotyk zaczął rozprzestrzeniać się w Göttingen około dziesięć lat temu. Wcześniej policja rozbiła tam grupę handlarzy heroiną.

  Według władz miasta, inni dilerzy wypełnili lukę. Państwowy Urząd Dochodzeń Kryminalnych (LKA) określa sytuację w mieście jako groźną. Inspektorat policji w Göttingen szacuje liczbę uzależnionych na ponad 100, podczas gdy poradnia antynarkotykowa podaje liczbę 200 uzależnionych – co jest dość wysoką liczbą jak na miasto liczące 120 000 mieszkańców.

  Narkotyki MDPV, takie jak Flex, rozprzestrzeniają się w całej Europie

  Flex jest jednak częścią trendu narkotykowego, który rozprzestrzenia się w całej Europie. Jest to jeden z dopalaczy, które stale pojawiają się na rynku w nowych odmianach, tak że ludzie często nie wiedzą już, co dokładnie spożywają. Rynek rośnie, donosi Redaktionsnetzwerk Deutschland. W 2015 r. 9 na 1000 osób zażywało „substancje psychoaktywne”, takie jak Flex; w 2021 r. liczba ta wynosiła 13 na 1000. Mówi się, że w Niemczech Flex jest szczególnie rozpowszechniony w Berlinie i Brunszwiku.

  W przeciwieństwie na przykład do heroiny, nie ma substytutu, który złagodziłby konsekwencje uzależnienia. Jedyną ochroną przed narkotykiem zombie jest zapobieganie, tj. edukacja i doradztwo, tak, aby ludzie nie sięgnęli po ten niebezpieczny środek odurzający .

  Źródło: www.t-online.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x