Niemcy: znacznie więcej bezrobotnych niż rok temu

    Liczba bezrobotnych w Niemczech w listopadzie była o ponad 100 tys. wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Według Federalnej Agencji Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit), w listopadzie bez pracy pozostawało 2,434 mln osób, czyli o 8 tys. mniej niż w październiku, ale o 117 tys. więcej niż przed rokiem. Na sytuację na rynku pracy nadal wpływa duża liczba uchodźców z Ukrainy. Jak podaje Federalna Agencja Pracy, obecnie bez pracy pozostaje 189 tys. osób, które uciekły z ogarniętego wojną kraju.

    Stabilna sytuacja na niemieckim rynku pracy

    Tym samym stopa bezrobocia pozostaje na niezmienionym poziomie 5,3 proc. Jest ona jednak o 0,2 pkt wyższa niż w listopadzie 2021 r. „Ogólnie rzecz biorąc, rynek pracy jest stabilny. Wprawdzie dane wyrównane sezonowo wskazują na ponowny wzrost bezrobocia i niepełnego zatrudnienia, a także skróconego czasu pracy, niemniej jednak zatrudnienie wyraźnie wzrasta” – powiedział Daniel Terzenbach, członek zarządu Federalnej Agencji Pracy w Norymberdze.

    Bundesagentur für Arbeit znów odnotowała więcej tzw. Kurzarbeit (skróconego czasu pracy) w Niemczech. W okresie od 1 do 24 listopada pracodawcy zgłosili pracę w skróconym wymiarze czasu dla 82 tys. pracowników. Dane dotyczące faktycznie wypłaconych zasiłków z tytułu skróconego czasu pracy (niem. Kurzarbeitergeld) są dostępne tylko do września. W owym miesiącu Federalna Agencja Pracy wypłaciła zasiłki z tytułu skróconego czasu pracy 157 tys. pracowników. To ponad dwa razy więcej niż w sierpniu.

    Więcej Ukraińców na kursach integracyjnych

    Według Federalnej Agencji Pracy, chęć do zatrudniania pozostaje wysoka, ale nieco osłabła. W listopadzie liczba zgłoszonych wakatów wyniosła 823 tys., o 15 tys. więcej niż przed rokiem. Dane wyrównane sezonowo pokazują jednak, że liczba wolnych miejsc pracy zmniejszyła się w porównaniu z październikiem.

    Coraz więcej uchodźców z Ukrainy bierze udział w kursach integracyjnych. Około 620 tys. osób z Ukrainy, w tym 200 tys. dzieci, korzysta w Niemczech z podstawowego zabezpieczenia („Grundsicherung”). 59 tys. Ukraińców było do września zatrudnionych na stanowiskach wymagających opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, kolejne 18 tys. miało pracę na Minijob.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x