Deutschlandticket funkcjonuje w Niemczech już od miesiąca, a zatem czas na statystyki sprzedaży nowego biletu. Z danych opublikowanych w środę przez Związek Niemieckich Przedsiębiorstw Komunikacyjnych (niem. Verband Deutscher Verkehrsunternehmen, VDV) wynika, że abonament wykupiło około dziesięciu milionów osób. Połowę z nich stanowią klienci, którzy już wcześniej posiadali bilet okresowy i jedynie zmienili dotychczasowy abonament na bilet za 49 euro. 4,3 mln pasażerów korzystało wcześniej z biletów jednorazowych lub miesięcznych bez abonamentu. Nowa oferta zachęciła do korzystania z transportu publicznego 700 tys. osób.
Około 700 tys. nowych klientów, którzy wcześniej z reguły nie korzystali z transportu publicznego
Deutschlandticket został wprowadzony w Niemczech na początku maja. Bilet można nabyć za 49 euro miesięcznie. Uprawnia on do korzystania z lokalnego transportu publicznego na terenie całego kraju. W tym celu należy wykupić abonament.
Przewodniczący VDV Ingo Wortmann zakłada, że wyniki sprzedaży będą nadal rosły ze względu na zmianę taryfy. Liczba osób przechodzących z dotychczas posiadanych abonamentów na Deutschlandticket znacznie wzrośnie w nadchodzących tygodniach – powiedział w środę. Liczbę około 700 tys. nowych pasażerów, którzy wcześniej z reguły nie korzystali z transportu publicznego, określił jako „dobry pierwszy wynik”.
Przewodniczący VDV o potrzebie udoskonalenia oferty transportu publicznego w całych Niemczech
W tym kontekście Wortmann wezwał jednak również do rozszerzenia usług transportu lokalnego. „Rozbudowa i modernizacja całego systemu transportu publicznego musi pozostać na szczycie agendy politycznej. Oprócz Deutschlandticket potrzebujemy również Deutschlandangebot w lokalnym transporcie publicznym” – powiedział przewodniczący Związku Niemieckich Przedsiębiorstw Komunikacyjnych.
Zapowiedział, że VDV będzie rozmawiać z rządem federalnym i władzami poszczególnych krajów związkowych na temat udoskonalenia oferty transportu publicznego w całych Niemczech. Jak wyjaśnił, wielu osobom wprowadzenie Deutschlandticket nie pomogło przestawić się na korzystanie z transportu zbiorowego, ponieważ tam, gdzie mieszkają, nie ma wystarczającej liczby połączeń autobusowych i kolejowych.
Źródło: www.spiegel.de
Wszystko fajnie, ale… ale pomysłowi niemcy, udając się w długie podróże koleją, zamiast kupić drogi bilet na IC lub Exress, tłuką się kolejkami lokalnymi na bilecie 49€ robiąc częste przesiadki. Na popularnych trasach, tudzież podczas ferii, świąt itp. pociągi podmiejskie są tak zatłoczone,że lokalsi jadacy do pracy nie są w stannie do niego wsiąść, a jedynie Dante był by wstanie opisać skalę upodlenia taką podróżą….
A tak na serio. Wierzysz w to, że Niemcy będą tłukli się regionalsami po całych Niemczech? Prędzej widzę tutaj Januszy wychowanych na poradach TVNu jak zaoszczędzić wygrzebując niedopałki ze śmietników. Szerzysz propagandę jak po każdej podwyżce za przejazd autostradą… że ludzie będą przedzierać się lokalnymi drogami. No i zaszczędzi na bramce, a wybuli na stacji benzynowej, bo zamiast w godzinę wypali wajchę w dwugodzinnym slalomie. I zamiast zaoszczędzić, to jeszcze czas stracił. A ty ile w godzinę zarabiasz? To teraz pomyśl, że każda dodatkowa godzina w podróży to ta strata. Pomysł 49 € jest super i prookologiczna. U mnie w… Czytaj więcej »
Tak, na serio….i nie ,,wierzę,, tylko wiem… Mieszkam i pracuję w niemczech…gdzie jest wiecej dziadowatych filipów niż Januszy…..nawet w głównych wiadomościach o tm procederze mówią… ostatnio z mi. z tego powodu były strajki na koleji i zieloni komuniści musieli podnieść pensję pracownikom kolei…