FDP w Bundestagu wzywa do zniesienia obecnego ośmiogodzinnego dnia pracy

    FDP w Bundestagu prowadzi kampanię na rzecz zakończenia ośmiogodzinnego dnia pracy dla niemieckich pracowników. Dzięki pakietowi na rzecz wzrostu gospodarczego koalicja już teraz zapewnia pracownikom i firmom większą elastyczność w organizacji czasu pracy w przyszłości, powiedział Niemieckiej Agencji Prasowej w Berlinie wiceprzewodniczący frakcji parlamentarnej FDP Lukas Köhler. „To ważny pierwszy krok we właściwym kierunku, po którym w przyszłości powinno nastąpić całkowite przejście z dziennego na tygodniowy maksymalny czas pracy”.

    Obecnie wymiar czasu pracy pracowników nie może przekraczać ośmiu godzin dziennie. Można go wydłużyć do dziesięciu godzin. Jednakże przeciętnie osiem godzin nie może zostać przekroczone w dni robocze w ciągu sześciu miesięcy kalendarzowych lub w ciągu 24 tygodni. Ponadto układ zbiorowy pracy może dopuszczać wydłużenie czasu pracy do ponad dziesięciu godzin w dniu roboczym. Może dziać się tak w przypadku długich okresów pozostawania w gotowości do pracy.

    „Trzeba odciążyć ludzi w ich codziennym życiu”

    Köhler argumentuje: „Aby zwrot gospodarczy się powiódł, musimy zwiększyć produktywność i odciążyć ludzi w ich codziennym życiu zawodowym”. Polityk określił „sztywny ośmiogodzinny dzień pracy” jako „stary dogmat”.

    Nie odpowiada to już nowoczesnemu środowisku życia i pracy wielu ludzi. „Właśnie dlatego przechodzimy teraz na bardziej elastyczne godziny pracy, które pracodawcy i pracownicy mogą uzgodnić wspólnie w ramach układów zbiorowych”.

    Dzięki umowie budżetowej liderzy koalicji chcą również zapewnić, że nadgodziny będą się opłacać. Dodatki za nadgodziny przekraczające uzgodniony zbiorowo pełny wymiar czasu pracy będą zwolnione z podatku i składek. W przypadku godzin pracy uzgodnionych zbiorowo, tydzień pracy trwający co najmniej 34 godziny ma być uważany za pracę w pełnym wymiarze godzin. W przypadku godzin pracy, które nie są zbiorowo uzgodnione lub określone, powinno to być 40 godzin.

    Zachęty do pracy, redukcja biurokracji – oto co zawiera pakiet rozwojowy

    Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin, którzy zwiększają liczbę godzin, mają otrzymać nową zachętę podatkową. Krytycy narzekają, że według ankiet wielu pracowników chce pracować krócej. Co więcej, większość nadgodzin nie jest obecnie w ogóle opłacana.

    Ośmiogodzinny dzień pracy wprowadzony w 1918 r.

    Ośmiogodzinny dzień pracy został wprowadzony w Niemczech w 1918 roku. Po pierwszej wojnie światowej rewolucyjne siły socjalistyczne zostały wzmocnione. W sektorze prywatnym obawiano się wywłaszczeń. Setki tysięcy powracających z wojny potrzebowało pracy: krótsze zmiany dla większej liczby osób były na porządku dziennym.

    Porozumienie Stinnes-Legien zostało podpisane 15 listopada 1918 roku. Jego nazwa pochodzi od nazwisk negocjatorów, magnata przemysłowego Hugo Stinnesa i działacza związkowego Carla Legiena.

    Uzgodnili oni ośmiogodzinny dzień pracy. Porozumienie doprowadziło do wzajemnego uznania związków zawodowych i sektora prywatnego jako partnerów w negocjacjach zbiorowych. „Wysiłki lewicy politycznej zmierzające do uspołecznienia środków produkcji zostały udaremnione przez to porozumienie”, podaje Federalna Agencja Edukacji Obywatelskiej.

    źródło: handelsblatt.com

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    TAK – Dać 25 Euro na godzinne i zatrudniać po 4 godziny dziennie

    Sly

    Oczywiście tak zrobią ale tylko dla rodowitych Niemców reszta tyrać non stop oczywiście za drobne 😂🤔

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x