Wakacje na kempingu nieustannie cieszą się popularnością – ale czy nadal są tanie? Na początek zła wiadomość: według analizy przeprowadzonej przez portal Pincamp, w wyniku rosnących cen energii i inflacji ceny w całej Europie wzrosły średnio o około siedem procent. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że przy cenie wynoszącej około 55,70 euro za noc, cena pobytu rodziny z dziesięcioletnim dzieckiem na kempingu jest w dalszym ciągu całkiem przystępna. Rok wcześniej było to 52 euro. W cenę wliczone są koszty prądu i korzystania z prysznica.
Ceny w Europie: w którym kraju pobyt na kempingu jest najtańszy, a w którym jest najdrożej?
Pincamp porównał ceny dwóch tysięcy różnych miejsc kempingowych w europejskich lokalizacjach, w których Niemcy najczęściej spędzają urlop. Pod uwagę wzięto kempingi posiadające co najmniej 50 stanowisk dla turystów i spełniające określone standardy (trzy gwiazdki według klasyfikacji ADAC).
W każdym przypadku podana cena jest całkowitą kwotą, jaką trzyosobowa rodzina musi zapłacić za nocleg w szczycie sezonu letniego. Obejmuje ona koszty pobytu dwóch osób dorosłych, dziesięcioletniego dziecka, opłatę za miejsce postojowe dla kampera/samochodu osobowego i przyczepy kempingowej, prąd (5 kWh), korzystanie z prysznica oraz opłatę miejscową (klimatyczną). Podstawą jest średnia z najwyższej i najniższej ceny noclegu w wysokim sezonie letnim.
Okazuje się, że najtańszymi krajami są Szwecja i Niemcy, podczas gdy na liście najdroższych krajów pojawił się nowy lider. W ciągu ostatniego roku ceny w Chorwacji wzrosły aż o 15 procent – między innymi z powodu wyższych standardów i przejścia na euro. Szwajcaria, która rok temu uplasowała się na pierwszym miejscu zestawienia, spadła na trzecią pozycję.
Ale nie wszędzie ceny noclegów wzrosły: w Wielkiej Brytanii spadły one o prawie dziesięć procent, między innymi z powodu słabego funta brytyjskiego.
Zestawienie wygląda następująco:
- Chorwacja – 69,3 euro za noc
- Włochy – 65,8 euro za noc
- Szwajcaria – 65,7 euro za noc
- Hiszpania – 60,3 euro za noc
- Austria – 55,8 euro za noc
- Dania – 53 euro za noc
- Holandia – 52,6 euro za noc
- Francja – 49 euro za noc
- Wielka Brytania – 47,1 euro za noc
- Niemcy – 42,6 euro za noc
- Szwecja – 39 euro za noc
Tyle średnio kosztuje pobyt na kempingu w Niemczech
Na niemieckich kempingach ceny za noc wzrosły o około jedenaście procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Najbardziej gwałtowny skok nastąpił w Brandenburgii: w tym kraju związkowym ceny poszybowały w górę o prawie jedną czwartą (24 procent), wskutek czego land ten uplasował się na drugim miejscu za Meklemburgią-Pomorzem Przednim.
Uwe Frers, dyrektor zarządzający ADAC Camping GmbH, wyjaśnia wzrost cen między innymi dynamicznie rosnącym popytem oraz wyższymi kosztami energii i personelu.
Zestawienie wygląda następująco:
- Meklemburgia-Pomorze Przednie – 48,3 euro za noc
- Brandenburgia – 46,6 euro za noc
- Bawaria – 44,1 euro za noc
- Szlezwik-Holsztyn – 44 euro za noc
- Badenia-Wirtembergia – 43,8 euro za noc
- Saksonia – 42,2 euro za noc
- Nadrenia-Palatynat – 40,4 euro za noc
- Saara – 40,2 euro za noc
- Dolna Saksonia – 40 euro za noc
- Hesja – 39,7 euro za noc
- Saksonia-Anhalt – 37,1 euro za noc
- Nadrenia Północna-Westfalia – 36,8 euro za noc
- Turyngia – 35,1 euro za noc
Ponieważ ceny mogą się zmieniać z dnia na dzień, ADAC zaleca rezerwację z odpowiednim wyprzedzeniem i zapewnienie sobie korzystnych warunków.
Źródło: www.t-online.de