Niemiecki rząd najwyraźniej chce dać zielone światło dla dalszych dostaw czołgów na Ukrainę. Według raportu dotyczy to starszych czołgów bojowych „Leopard 1”. Podobno są jednak problemy z zaopatrzeniem w amunicję.
„Leopard 1” dla Ukrainy
Rząd niemiecki chce przekazać Ukrainie czołgi bojowe „Leopard 1” z zapasów przemysłowych. Dowiedziało się o tym stołeczne studio ARD z kręgów rządowych. Jednak zgoda nie została jeszcze formalnie udzielona. Wcześniej informowała o tym gazeta „Süddeutsche Zeitung”.
Problem z amunicją
Według „Süddeutsche Zeitung”, która także powołuje się na informacje z kręgów rządowych, przedsiębiorstwa Rheinmetall i Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) chcą wyremontować sporą część czołgów „Leopard 1” i mogłyby dostarczyć je Ukrainie do walki z Rosją. Jak wynika z raportu, wciąż jednak występują problemy z pozyskaniem wymaganej 105-milimetrowej amunicji.
Chociaż Brazylia ma jeszcze duże zapasy amunicji w związku z dostawą z Niemiec około 250 czołgów „Leopard”, rząd prezydenta Luiza Inácio Lula da Silvy odmówił jak dotąd przekazania amunicji, podobnie jak uczynił to z amunicją do czołgu przeciwlotniczego „Gepard”.
Niektóre kraje odmawiają przekazania amunicji do „Gepardów”
Według „Süddeutsche Zeitung”, Ukraina ma tylko około 30 tys. sztuk amunicji do „Geparda”, co poważnie ogranicza jej możliwości. Federalny minister obrony, Boris Pistorius (SPD), opowiada się więc również za odkupieniem od Kataru 15 czołgów „Gepard” wraz z amunicją.
Do tej pory Ukraina otrzymała już 37 czołgów z działami przeciwlotniczymi. Szwajcaria do tej pory odmawiała przekazania amunicji „Gepard” produkowanej w tym kraju.
W perspektywie średnioterminowej problem ma rozwiązać od lipca nowy zakład produkcyjny firmy Rheinmetall w Unterlüß w Dolnej Saksonii. Według „Süddeutsche Zeitung”, Bundeswehra zamówi prawdopodobnie 150 tys. naboi w dwóch wariantach. Jak wynika z dokumentu, jeden z nich jest szczególnie przydatny do trafiania celów powietrznych ze względu na efekt fragmentacji. Drugi wariant musiałby trafić bezpośrednio w cel, ale byłby szybszy w produkcji.
Dostawa czołgów „Leopard 2”
Przed ewentualną zgodą na dostawę czołgów „Leopard 1” rząd niemiecki podjął już decyzję o dostarczeniu na Ukrainę 14 nowocześniejszych głównych czołgów bojowych „Leopard 2” z zapasów Bundeswehry. Ponadto pozwalał też innym państwom na dostarczanie takich czołgów bojowych z produkcji niemieckiej.
Źródło: Tagesschau