Służby celne wzięły na celownik branżę KEP, czyli rynek kurierów, przesyłek ekspresowych i paczek. W całych Niemczech celnicy skontrolowali wiele firm logistycznych. W niektórych przypadkach od razu na miejscu wszczęto postępowanie karne.
Kontrola pod kątem nielegalnego zatrudnienia
Służby celne skontrolowały firmy z branży kurierskiej w całym kraju pod kątem pracy na czarno i nielegalnego zatrudnienia, a następnie wszczęły liczne postępowania. W 60 przypadkach na miejscu wszczęto postępowanie karne, na przykład w sprawie nielegalnego pobytu lub wstrzymania składek na ubezpieczenie społeczne, poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja Celna w Bonn. Ponadto wszczęto 95 postępowań w sprawie wykroczeń administracyjnych – głównie chodziło o brak rejestracji pracownika lub brak dokumentów tożsamości.
Wiele przypadków wymaga dalszej kontroli
Według przekazanych informacji, ponad 3100 pracowników Kontroli finansowej ds. zatrudnienia na czarno (niem. Finanzkontrolle Schwarzarbeit, FKS) urzędu celnego brało w poniedziałek udział w akcji. Usługi kurierskie, przesyłek ekspresowych i paczek znalazły się na celowniku. W prawie 2000 przypadków, zgodnie z dostarczonymi informacjami, „znaleziono wstępne wskazania, które wymagają dalszych kontroli przez FKS”. Zebrane dotychczas dane zostaną teraz porównane z listami płac i księgowością firm oraz innymi dokumentami w ramach „szeroko zakrojonych audytów uzupełniających”.
Około 9 600 osób zostało przesłuchanych w sprawie ich stosunków zatrudnienia, jak podały służby celne. Sprawdzono 280 dokumentów firmowych. Skontrolowano między innymi, czy ustawowa płaca minimalna w wysokości 12 euro jest faktycznie wypłacana i czy istnieje problem nielegalnych stosunków zatrudnienia.
Ver.di potępia złe warunki pracy
Branża kurierska przeżywa rozkwit, ponieważ coraz więcej osób zamawia towary przez internet, a gospodarka opiera się również na transporcie w fabrykach i biurach. Firmy zajmujące się usługami kurierskimi desperacko poszukują pracowników. Związek zawodowy Ver.di potępia złe warunki pracy i domaga się zakazu zatrudniania podwykonawców w branży kurierskiej.
Źródło: www.spiegel.de
Praca na czarno, a Czarnych w niej brak. Może trzeba zacząć pisać o pracy na biało?