Strona główna Wiadomości Aktualności Weihnachtsgeld 2019 – na jaki dodatek świąteczny możecie liczyć w tym roku?

  Weihnachtsgeld 2019 – na jaki dodatek świąteczny możecie liczyć w tym roku?

  Weihnachtsgeld 2019 – na jaki dodatek świąteczny możecie liczyć w tym roku?

  Prawie dziewięciu na dziesięciu zatrudnionych w oparciu o układy zbiorowe pracy otrzyma w Niemczech w tym roku dodatek świąteczny, czyli Weihnachtsgeld. Jak wynika z danych urzędu statystycznego, dodatek ten wyniesie średnio 2.632 euro brutto, czyli prawie 2% więcej niż w roku ubiegłym.

  Gdzie można liczyć na najwyższy dodatek bożonarodzeniowy w Niemczech?

  Na zachodzie Niemiec Weihnachtsgeld wyniesie około 2.644 euro, czyli 3,8% więcej niż na wschodzie (2.547 euro). Porównując różne branże, zdecydowanie najlepiej wypada „wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego” – tutaj pracownicy otrzymają w tym roku średnio aż 5.780 euro. Według statystyk, dodatek bożonarodzeniowy wyniesie sporo powyżej średniej krajowej również w dziedzinie zaopatrzenia w energię (4.923 euro) oraz w branży stacji radiowych (5.274 euro).

  W tych branżach dodatek bożonarodzeniowy będzie najniższy

  Najniższy Weihnachstgeld otrzymają z kolei osoby zatrudnione na podstawie układów zbiorowych pracy w dziedzinach „pośrednictwo pracy” – średnio 318 euro, „rolnictwo, łowiectwo i działalność pokrewna” – 492 euro oraz „usługi ochroniarskie i detektywistyczne” – 510 euro.

  W Niemczech odsetek pracowników zatrudnionych w niemieckich przedsiębiorstwach, związanych branżowym układem zbiorowym wynosił w zeszłym roku 47%. Z kolei całkowita liczba zatrudnionych w Niemczech wynosiła 45 milionów. Z tego wynika, że mniej więcej 18 milionów ludzi w Niemczech otrzyma w tym roku dodatek świąteczny.

  Na co Niemcy przeznaczają Weihnachtsgeld?

  Ten dodatkowy i od razu opodatkowany bonus u większości odbiorców jest już szczegółowo rozplanowany: odbiorcy mogą dzięki niemu spłacić jakieś zaległości, odłożyć pieniądze na urlop czy na emeryturę – np. kupując dodatkowe ubezpieczenia bezpośrednie. Tak się składa, że na koniec roku często trzeba też zapłacić składki ubezpieczeniowe i składki członkowskie. Czyli Weihnachtsgeld u większości odbiorców zniknie najprawdopodobniej tak szybko jak pierwszy śnieg.

  Źródło: www.n-tv.de

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Rafste

  A czy jest jakiś przepis mówiący o tym, że wziąwszy dodatek należy przepracowac w następnym roku do końca marca?

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x