We Frankfurcie unieważniono 700.000 mandatów – czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy?

0
1818

Mandaty wystawione przez prywatnych usługodawców od roku 2018 we Frankfurcie nad Menem są nieważne – tak zadecydował Wyższy Sąd Krajowy. Miasto jest zdziwione, ponieważ jeszcze niedawno Minister Spraw Wewnętrznych w Hesji zapewniał, że taka praktyka jest zgodna z prawem. Osoby, które zapłaciły takie mandaty teoretycznie mogą zażądać zwrotu środków, jednak jest małe prawdopodobieństwo, że pieniądze za w sumie 700.000 mandatów zostaną zwrócone.

Koniec stosowanej we Frankfurcie praktyki

W Wydziale Komunikacji we Frankfurcie pojawił się wczoraj dokument z marca 1996. Chodzi tam o wykorzystanie pracowników tymczasowych jako pomocniczych policjantów do monitorowania obszaru parkingowego. Słowo wstępne napisane zostało przez ówczesnego radnego miasta z CDU – Udo Corts. Chwalił się on wtedy tym, że Frankfurt nad Menem jako jedno z pierwszych miast w całych Niemczech zatrudnia prywatne osoby do wystawiania mandatów. Teraz, prawie 24 lata później Wyższy Sąd Krajowy zakończył tę praktykę. Sędzia wydał w poniedziałek opinię, że taki sposób pozyskiwania pieniędzy przez miasto jest niezgodny z prawem.

Sprawę do sądu wniósł kierowca, który otrzymał mandat w wysokości 15 euro za nieprawidłowe parkowanie. W roli świadka wystąpił tak zwany policjant-pomocnik prywatnej firmy Securitas. Wyższy Sąd Krajowy mocno skrytykował takie „przekazywanie suwerennych obowiązków” oraz fakt, że prywatni policjanci pojawiali się w mundurach.

Zwolniono 20 pracowników

Miasto Frankfurt zareagowało dużym zaskoczeniem na wyrok sądu, gdyż jeszcze niedawno Minister Spraw Wewnętrznych zapewniał, że takie postępowanie jest zgodne z prawem. Teraz miasto musiało zwolnić z funkcji pomocniczych policjantów prawie 20 pracowników tymczasowych. Firma Securitas współpracuje z 35 gminami, również inne firmy ochroniarskie prowadzą podobną działalność. Ostatnio Wyższy Sąd Krajowy zabronił też przeprowadzania kontroli prędkości przez pracowników tymczasowych. W związku z tym władze Hesji stoją aktualnie przed trudnym zadaniem zatrudnienia większej ilości pracowników w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu monitorowania ruchu drogowego.

Decyzja sądu dotyczy konkretnie Hesji, ale w zasadzie może zostać przeniesiona również na inne regiony Niemiec.

Prawdopodobieństwo odzyskania pieniędzy z bezprawnie wystawionych mandatów jest znikome

Prawdopodobieństwo, że kierowcy z Hesji odzyskają swoje pieniądze za mandaty związane z nieprzepisowym parkowaniem, jest bardzo małe. Tak zwani policjanci do pomocy zatrudniani przez prywatne firmy wystawili w roku 2018 we Frankfurcie około 700.000 mandatów. Do kasy miasta wpłynęło z tego tytułu ponad 10 milionów euro. W większości przypadków jeden taki mandat to ok. 10-30 euro. Natomiast ponowne rozpatrzenie sprawy możliwe jest dopiero od kwoty powyżej 250 euro. W niektórych przypadkach można złożyć wniosek o ułaskawienie w administracji Krajowego Wymiaru Sprawiedliwości. W przypadku obecnie trwających postępowań, kierowcy mogą spokojnie nie płacić kary.

Źródło: www.sueddeutsche.de  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).


  • Praca w Niemczech

    Dodaj komentarz

    avatar
      Obserwuj  
    Powiadom o