Waloryzacja emerytur w Niemczech – oto jak to działa!

    W 2021 roku nie wzrosły w Niemczech świadczenia emerytalne – przynajmniej w zachodnich landach. We wschodniej części kraju emeryci otrzymali minimalną podwyżkę. Dlaczego tak się stało? I w jaki sposób przeprowadzana jest waloryzacja emerytur w Niemczech?

    Dlaczego przeprowadza się w Niemczech waloryzację emerytur?

    Aby to zrozumieć, trzeba wiedzieć, jak działa sama ustawowa emerytura. Jej podstawą jest tzw. system repartycyjny. Oznacza to, że wszyscy, którzy są obecnie zatrudnieni i zobowiązani do płacenia składek na ubezpieczenie społeczne, wnosząc składki emerytalne, finansują świadczenia dzisiejszych emerytów. Kiedy obecni płatnicy składek po zakończeniu swojej aktywności zawodowej przejdą na emeryturę, otrzymają świadczenia dzięki składkom tych osób, które w tym czasie będą czynne zawodowo.

    Ze względu na ten system repartycyjny, wysokość bieżącej emerytury zależy od dochodów osób obecnie pracujących. Jeśli ich zarobki rosną, zwiększają się również kwoty świadczeń wypłacanych emerytom. Aby tak się stało, co roku w dniu 1 lipca przeprowadza się tzw. waloryzację emerytur. W tym dniu zmienia się wysokość emerytury.

    Które świadczenia podlegają waloryzacji?

    Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia wypłacane z tytułu ustawowego ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Nie tylko tzw. Altersrente, czyli emerytura pobierana po zakończeniu pracy zawodowej, podlega waloryzacji. Korygowana jest również wysokość tzw. Erwerbsminderungsrente, czyli renty z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy spowodowanej np. wypadkiem lub chorobą. Ponadto waloryzacji podlega też tzw. Hinterbliebenenrente, czyli świadczenie otrzymywane w przypadku śmierci np. współmałżonka.

    W jaki sposób oblicza się w Niemczech wysokość waloryzacji?

    Wpłacając składki na ustawową emeryturę, gromadzi się tzw. Entgeltpunkte lub inaczej Rentenpunkte, czyli punkty emerytalne. W celu obliczenia wysokości emerytury mnoży się je przez tzw. Rentenwert, czyli wartość emerytury. Jej wysokość jest uzależniona od tego, w którym roku przechodzi się na emeryturę. Wysokość swojej emerytury możecie obliczyć na stronie internetowej Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego (niem. Deutsche Rentenversicherung, DRV).

    Waloryzacja emerytur oznacza zatem, że aktualna wartość emerytury zostaje zwiększona o określony procent (zob. poniżej).

    Dokładne dostosowanie wysokości świadczeń zależy przede wszystkim od tego, jak kształtują się płace brutto. Pod uwagę brany jest również stosunek liczby osób płacących składki do liczby emerytów. Jeżeli z powodu ogólnego starzenia się społeczeństwa liczba płatników składek maleje, a liczba emerytów rośnie (zob. powyżej), prowadzi to do obniżenia wartości procentowej.

    Dla wschodnich i zachodnich krajów związkowych obowiązują różne wartości procentowe. Na wschodzie emerytury rosną bardziej. Wynika to z faktu, że ogólnie są one na niższym poziomie. Do 2024 roku emerytury w landach zachodnich i wschodnich powinny się całkowicie wyrównać.

    Jak bardzo wzrosły emerytury w ostatnich latach?

    W poniższej tabeli znajdziecie informacje na temat tego, jak rosły emerytury w Niemczech w ostatnich dwóch dekadach. W niektórych latach, np. w 2010 roku, w ogóle nie rosły. Taką sytuację określa się mianem „Nullrunde”. Tak stało się również w 2021 roku z powodu kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa. Waloryzacja emerytur przeprowadzana była zawsze 1 lipca.

    Rok, w którym przeprowadzano waloryzację emeryturZachód (%)Wschód (%)
    20022.162.89
    20031.041.19
    2004--
    2005--
    2006--
    20070.540.54
    20081.11.1
    20092.413.38
    2010--
    20110.990.99
    20122.182.26
    20130.253.29
    20141.672.53
    20152.12.5
    20164.255.95
    20171.93.59
    20183.223.37
    20193.183.91
    20203.454.2

    Konkretnie oznacza to, że w ubiegłym roku aktualna wartość emerytury wzrosła w landach zachodnich o 3,45 procent, a w landach wschodnich o 4,2 procent. W tych pierwszych wyniosła więc 34,19 euro (poprzednio 33,05 euro), w tych drugich 33,23 euro (poprzednio 31,89 euro) (zob. wyżej). Z kolei w 2021 roku nie przeprowadzono waloryzacji emerytur wypłacanych w landach zachodnich.

    Gdzie można znaleźć informacje na temat waloryzacji emerytur w Niemczech?

    Kwota, o jaką wzrośnie emerytura, jest podana w zawiadomieniu o waloryzacji emerytur (niem. Rentenanpassungsmitteilung), które powinniście otrzymać w czerwcu. Znajduje się w nim również informacja o tym, kiedy dokładnie kwota zostanie wypłacona. Wypłacaniem emerytur zajmuje się Renten Service Deutsche Post.

    Czy emerytury mogą również zostać obniżone?

    Nie, o to nie musicie się martwić. Istnieje specjalna klauzula ochronna dla tej „gwarancji emerytalnej”.

    Jeśli sytuacja gospodarcza nie pozwala na podwyższenie emerytury z powodu spadku wynagrodzeń brutto (zob. wyżej), po prostu nie przeprowadza się waloryzacji. Aby ta „teoretyczna” obniżka de facto nastąpiła, ewentualne podwyżki w kolejnych latach są mniejsze. Jednakże stosowanie tej zasady jest obecnie zawieszone – do 2025 roku włącznie.

    Jaki wpływ może mieć waloryzacja emerytur na kwestie podatkowe?

    Niekiedy zwiększenie świadczeń emerytalnych może spowodować, że nagle trzeba będzie zapłacić podatek. Dzieje się tak w przypadku przekroczenia tzw. Rentnerfreibetrag, czyli kwoty wolnej od podatku dla emerytów oraz tzw. Grundfreibetrag, czyli podstawowej kwoty wolnej od podatku.

    Wysokość kwoty wolnej Rentnerfreibetrag zależy od roku, w którym przechodzicie na emeryturę i nie ulega zmianie – nawet jeśli Wasza emerytura wzrośnie. Podstawowa kwota wolna od podatku Grundfreibetrag lekko wzrasta każdego roku. W 2021 roku, na przykład, wynosi ona w przypadku osób samotnych 9.744 euro.

    Powinniście zatem sprawdzić, czy w związku z waloryzacją emerytury nie będziecie musieli nagle zapłacić podatku.

    Emeryci podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu muszą płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne i pielęgnacyjne. Wraz z waloryzacją emerytur podwyższeniu ulegają również płacone przez nich składki.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x