Kolejne duże niemieckie miasto – Berlin, musi wprowadzić zakaz wjazdu dla samochodów z silnikiem Diesla. Nie będzie on obowiązywał jednak w całym mieście. Zakaz będzie się ograniczał do samochodów osobowych z niedopuszczalną emisją tlenku azotu i obowiązywał tylko na określonych trasach stolicy. Dodatkowo land Berlin musi skontrolować rozszerzenie stref z zakazem wjazdu.

Jeszcze przed wydaniem wyroku w tej sprawie wszystko wskazywało na to, że zakaz wjazdu dla diesli będzie dotyczył również Berlina. Sędzia z Okręgowego Sądu Administracyjnego w Berlinie, Ulrich Marticke, tłumaczył, że obciążenie tlenkiem azotu wprawdzie maleje, ale dopuszczalne wartości nadal są przekraczane.

Zakaz wjazdu dla samochodów z silnikiem Diesla jedynym rozwiązaniem

Nie ma wątpliwości, że zakaz wjazdu do miasta dla samochodów z silnikiem Diesla jest jedynym skutecznym środkiem wobec zanieczyszczenia powietrza. Sąd nie zgodził się z oceną sytuacji przedstawioną przez land Berlin, że takie zakazy powinny zostać wprowadzone dopiero jako ostateczność. Zdaniem sądu, jeśli nie pomagają inne kroki, to kolejne pomiary też nie pomogą.

Na początku procesu, szef DUH (Deutsche Umwelthilfe), Jürgen Resch, tłumaczył, że liczy na zakaz wjazdu dla diesli od roku 2019. Na koniec procesu oczekiwana jest decyzja, czy szlaki drogowe oraz część centrum powinny być zamknięte z powodu obciążenia tlenkiem azotu dla pojazdów z silnikiem diesla o normach emisji spalin Euro-4 i Euro-5.

Jakich ulic Berlina będzie dotyczył zakaz wjazdu pojazdów z silnikami Diesla?

Zakaz wjazdu dla samochodów z silnikiem Diesla ma obowiązywać w Berlinie na jedenastu odcinkach dróg przy ośmiu ulicach:

• Leipziger Straße
• Reinhardtstraße
• Brückenstraße
• Friedrichstraße
• Kapweg
• Straße Alt-Moabit
• Stromstraße

W przypadku kolejnych odcinków o łącznej długości 15 kilometrów, land Berlin musi jeszcze skontrolować kwestie zakazu wjazdu. Zakaz miałby obowiązywać od 1. kwietnia dla pojazdów z silnikiem Diesla o normach emisji spalin od Euro 0 do Euro 5. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Sędzia argumentował, że „środki, które są niezbędne” nie mogą zostać odłożone w czasie, po to, aby zaczekać na wyniki kolejnych badań. Senat w Berlinie wcielił już w życie inne kroki, przyczyniające się do polepszenia jakości powietrza, np. wprowadził strefy z ograniczeniem prędkości do 30 km/h.

Nowy zakaz w Berlinie będzie dotyczył mniej więcej co szóstego samochodu. Na początku roku 2018, w stolicy dopuszczonych było ponad 200.000 samochodów osobowych z silnikiem Diesla, które mieściły się w normach emisji spalin od Euro 1 do Euro 5. Zakaz dotyczyłby też większych pojazdów jak ciężarówki czy autobusy, ale również samochody gości czy osób podróżujących codziennie do pracy. Wyjątek mogą stanowić ew. mieszkańcy czy rzemieślnicy – to pozostaje eszcze do rozpatrzenia.

Źródło: t-online.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika