Niemcy chcą przywrócić obowiązek posiadania dyplomu mistrzowskiego w wielu zawodach!

0
16664

Koalicja rządowa w Niemczech chce przywrócić obowiązek posiadania dyplomu mistrzowskiego w niektórych zawodach rzemieślniczych, takich jak płytkarze, czy dekoratorzy wnętrz. Zostało to ogłoszone dzisiaj w Berlinie przez Carstena Linnemanna, zastępcę lidera partii CDU/CSU i Sörena Bartola, zastępcę lidera partii SPD. „Jesteśmy przekonani, że dyplom mistrza rzemiosła daje najlepszą gwarancję jakości pracy, ochrony konsumenta, efektywności i innowacyjności w niemieckim sektorze rzemiosła” – mówi wspólne oświadczenie.

Istniejące przedsiębiorstwa mają być lepiej chronione

Linnemann i Bartol chcą zaproponować koalicyjnej grupie roboczej ponowne wprowadzenie obowiązku mistrza rzemiosła dla dwunastu zawodów – wśród nich są zawody płytkarza, glazurnika, technika rolet i ochrony przeciwsłonecznej, projektora znaków i reklamy świetlnej, dekoratora wnętrz oraz konstruktora organów i harmonii. Istniejące przedsiębiorstwa, które obecnie nie podlegają obowiązkowi posiadania dyplomu mistrzowskiego, powinny być przez to chronione.

Reforma ma zostać przeprowadzona na początku 2020 roku

W 2004 r. w ponad 50 zawodach w Niemczech przestała obowiązywać konieczność posiadania dyplomu mistrzowskiego. Wraz z reformą Kodeksu Rzemiosła rząd federalny chciał ułatwić osobom pracującym na własny rachunek rozpoczęcie własnej działalności. Centralny Związek Rzemieślnictwa (niem. „Zentralverband des Handwerks”) od dawna naciska na powrót do dyplomów mistrzowskich w wielu zawodach. Przewodniczący ds. handlu Hans Peter Wollseifer wielokrotnie ostrzegał przed zakłóceniami na rynku.

Linnemann i Bartol podkreślili, że ponowne wprowadzenie obowiązku mistrzowskiego powinno być zgodne z wymogami niemieckiego prawa konstytucyjnego i prawa europejskiego. „Naszym celem jest poprawa jakości dla klientów i większej liczby młodych rzemieślników poprzez lepsze szkolenia”. Nowelizacja Kodeksu Rzemiosła ma wejść w życie na początku 2020 roku.

źródło: faz.net

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

    Praca w Niemczech

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here