W Niemczech ma wzrosnąć opłata za abonament radiowo-telewizyjny!

    W Niemczech abonament radiowo-telewizyjny jest pobierany od każdego gospodarstwa domowego. Do tej pory opłata radiowo-telewizyjna wynosiła 17,50 euro miesięcznie. Już ta stawka była zdaniem wielu zbyt wysoka, a obecnie planuje się jej zwiększenie o kolejne pięć procent.

    Opłata radiowo-telewizyjna w Niemczech miałaby wzrosnąć do 18,36 euro

    Komisja ds. kontroli i określania potrzeb finansowych nadawców publicznych (KEF) w Niemczech ustaliła, że od stycznia 2021 roku opłata na rzecz radiofonii i telewizji powinna wzrosnąć o 86 centów z obecnych 17,50 euro do 18,36 euro miesięcznie. Takie zalecenie dla poszczególnych krajów związkowych sformułowała komisja ekspertów w Berlinie. Warto przy tym podkreślić, że opłata wzrośnie po raz pierwszy od 2009 roku.

    Nadawcy publiczni bezpośrednio nie decydują o wysokości abonamentu radiowo-telewizyjnego. Określają oni jedynie swoje zapotrzebowanie na okres czterech lat, a następnie informują o tym niezależny komitet ekspertów, jakim jest Komisja ds. kontroli i określania potrzeb finansowych nadawców publicznych (KEF). To właśnie gremium dokonuje przeglądu zgłoszonych potrzeb i wydaje opinię na temat ewentualnej konieczności dostosowania poziomu opłat wnoszonych na rzecz radiofonii i telewizji. Następnie Konferencja Ministrów określa dokładną wysokość składek.

    Luka finansowa powodem podniesienia opłaty

    Komisja uzasadniła podniesienie opłaty na rzecz radiofonii i telewizji przewidywaną luką finansową nadawców publicznych w latach 2021-2024, którą szacuje się na 1,5 mld euro. Z dodatkowych 86 centów wpłaty przypadającej na jedno gospodarstwo domowe ARD otrzymałaby 47 centów, ZDF 33 centy, a Deutschlandradio 4 centy. 2 centy trafiałyby również do krajowych urzędów do spraw mediów.

    Ponadto, już w listopadzie ubiegłego roku KEF zaleciła zmniejszenie wydatków na koszty pracownicze ponoszone przez nadawców publicznych o łącznie 60,3 mln euro w nadchodzącym czteroletnim okresie (2021-2024).

    Federalny Trybunał Konstytucyjny legitymizuje opłatę 

    W Niemczech na każde mieszkanie przypada jednolita opłata radiowo-telewizyjna w wysokości 17,50 euro – niezależnie od ilości znajdujących się w nim odbiorników. Obowiązuje ona również, gdy w mieszkaniu nie znajduje się żaden odbiornik. Niewiele jest sposobów na uniknięcie przez konsumentów obowiązkowej opłaty. Żądania stacji radiowych są legitymizowane odpowiednimi wyrokami. Co więcej, Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał opłatę za zgodną z prawem.

    Jeszcze w 2016 roku KEF wydał zalecenie obniżenia składek do 17,21 euro na gospodarstwo domowe na lata 2017-2020. Teraz jednak zmienił tę rekomendację.

    Abonament radiowo-telewizyjny jest najważniejszym źródłem dochodów dla ARD, ZDF i Deutschlandradio. W 2018 roku udało się w ten sposób zebrać aż osiem miliardów euro. Około 90 procent wpłat pochodzi od osób prywatnych. Skargi przeciwko wnoszeniu obowiązkowej opłaty zwykle nie przynoszą żadnego efektu.

    Źródło: ntv.de, awi

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x