fbpx
10.04.2020

W Niemczech ma wzrosnąć opłata za abonament radiowo-telewizyjny!

Ostatnio dodane

Wielkanoc w Niemczech będzie słoneczna i ciepła! Od przyszłego tygodnia przyjdzie ochłodzenie…

Pogoda w święta Wielkiejnocy w Niemczech będzie przeważnie ciepła i słoneczna. Tylko w poniedziałek będzie trochę chłodniej i miejscowo...

Wielkanoc 2020: Oto gdzie w internecie znajdziecie transmisje nabożeństw z niemieckich kościołów!

Z powodu pandemii koronawirusa wierni nie mogą być fizycznie obecni w kościołach w trakcie tegorocznych nabożeństw wielkanocnych. Wiele mszy...

Koronawirus: w NRW policja szuka łamiących obostrzenia przy pomocy dronów!

Policja w Nadrenii Północnej-Westfalii zaczęła testować drony do monitorowania osób łamiących obostrzenia. Z góry łatwiej wychwycić grupki ludzi –...

Wielki Piatęk w Niemczech – Czy jest dniem wolnym od pracy? I czy sklepy w Niemczech są w tym dniu otwarte?

Wielki Piątek jest w całych Niemczech dniem wolnym od pracy.Jest to jedno z najważniejszych świąt w chrześcijaństwie. W tym...

W Niemczech abonament radiowo-telewizyjny jest pobierany od każdego gospodarstwa domowego. Do tej pory opłata radiowo-telewizyjna wynosiła 17,50 euro miesięcznie. Już ta stawka była zdaniem wielu zbyt wysoka, a obecnie planuje się jej zwiększenie o kolejne pięć procent.

Opłata radiowo-telewizyjna w Niemczech miałaby wzrosnąć do 18,36 euro

Komisja ds. kontroli i określania potrzeb finansowych nadawców publicznych (KEF) w Niemczech ustaliła, że od stycznia 2021 roku opłata na rzecz radiofonii i telewizji powinna wzrosnąć o 86 centów z obecnych 17,50 euro do 18,36 euro miesięcznie. Takie zalecenie dla poszczególnych krajów związkowych sformułowała komisja ekspertów w Berlinie. Warto przy tym podkreślić, że opłata wzrośnie po raz pierwszy od 2009 roku.

Nadawcy publiczni bezpośrednio nie decydują o wysokości abonamentu radiowo-telewizyjnego. Określają oni jedynie swoje zapotrzebowanie na okres czterech lat, a następnie informują o tym niezależny komitet ekspertów, jakim jest Komisja ds. kontroli i określania potrzeb finansowych nadawców publicznych (KEF). To właśnie gremium dokonuje przeglądu zgłoszonych potrzeb i wydaje opinię na temat ewentualnej konieczności dostosowania poziomu opłat wnoszonych na rzecz radiofonii i telewizji. Następnie Konferencja Ministrów określa dokładną wysokość składek.

Luka finansowa powodem podniesienia opłaty

Komisja uzasadniła podniesienie opłaty na rzecz radiofonii i telewizji przewidywaną luką finansową nadawców publicznych w latach 2021-2024, którą szacuje się na 1,5 mld euro. Z dodatkowych 86 centów wpłaty przypadającej na jedno gospodarstwo domowe ARD otrzymałaby 47 centów, ZDF 33 centy, a Deutschlandradio 4 centy. 2 centy trafiałyby również do krajowych urzędów do spraw mediów.

Ponadto, już w listopadzie ubiegłego roku KEF zaleciła zmniejszenie wydatków na koszty pracownicze ponoszone przez nadawców publicznych o łącznie 60,3 mln euro w nadchodzącym czteroletnim okresie (2021-2024).

Federalny Trybunał Konstytucyjny legitymizuje opłatę 

W Niemczech na każde mieszkanie przypada jednolita opłata radiowo-telewizyjna w wysokości 17,50 euro – niezależnie od ilości znajdujących się w nim odbiorników. Obowiązuje ona również, gdy w mieszkaniu nie znajduje się żaden odbiornik. Niewiele jest sposobów na uniknięcie przez konsumentów obowiązkowej opłaty. Żądania stacji radiowych są legitymizowane odpowiednimi wyrokami. Co więcej, Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał opłatę za zgodną z prawem.

Jeszcze w 2016 roku KEF wydał zalecenie obniżenia składek do 17,21 euro na gospodarstwo domowe na lata 2017-2020. Teraz jednak zmienił tę rekomendację.

Abonament radiowo-telewizyjny jest najważniejszym źródłem dochodów dla ARD, ZDF i Deutschlandradio. W 2018 roku udało się w ten sposób zebrać aż osiem miliardów euro. Około 90 procent wpłat pochodzi od osób prywatnych. Skargi przeciwko wnoszeniu obowiązkowej opłaty zwykle nie przynoszą żadnego efektu.

Źródło: ntv.de, awi

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Dodaj komentarz

avatar
  Obserwuj  
Powiadom o