W całych Niemczech zawieszono stosowanie nowego katalogu kar za przekroczenie prędkości!

    We wszystkich krajach związkowych Niemiec na chwilę obecną nie będą stosowane zaostrzone przepisy dotyczące kar za przekroczenie prędkości. Natomiast to, jakie konsekwencje będą grozić kierowcom za naruszenia kodeksu drogowego, pozostaje na razie kwestią sporną.

    Zgodnie z niedawno wprowadzoną nowelizacją przepisów drogowych, kierowcom nadmiernie przekraczającym prędkość groził zakaz prowadzenia pojazdów. Błąd formalny spowodował, że stosowanie zaostrzonych przepisów zostało zawieszone w całym kraju. „Wszystkie kraje związkowe są zgodne w tej kwestii”, powiedział w czwartek bawarski minister spraw wewnętrznych Joachim Herrmann (CSU). Obecnie nigdzie nie stosuje się kary w postaci zakazu prowadzenia pojazdów wobec osób złapanych na przekroczeniu dozwolonej prędkości, a w większości landów powrócono do stosowania starego katalogu kar za wykroczenia drogowe.

    Nowy katalog kar w Niemczech zaczął obowiązywać w kwietniu

    Pod koniec kwietnia weszła w życie kompleksowa nowelizacja niemieckiego kodeksu drogowego (Straßenverkehrsordnung, StVO), której zasadniczym celem było zapewnienie większej ochrony rowerzystom. Zaostrzono także przepisy dotyczące zbyt szybkiej jazdy: przekroczenie prędkości o 21 km/h w terenie zabudowanym i o 26 km/h poza nim miało być karane miesięcznym zakazem prowadzenia pojazdów (wcześniej taka kara groziła za przekroczenie prędkości o 31 km/h w terenie zabudowanym i 41 km/h poza nim).

    Później pojawiły się jednak zastrzeżenia prawne dotyczące sformułowania przepisów o zakazie prowadzenia pojazdów. Chodzi o błąd formalny. W związku z tym rząd federalny ogłosił, że nowe przepisy są nieważne i wezwał kraje związkowe do stosowania na razie poprzedniego katalogu kar.

    Wiele pytań pozostaje na razie bez odpowiedzi

    Do tej pory nie ustalono, kto jest odpowiedzialny za ten błąd. Nie jest również jasne, czy cała nowelizacja kodeksu drogowego musi być ponownie przeanalizowana. Pozostaje też kwestią otwartą jak postępować z kierowcami, którzy zostali już ukarani zgodnie z nowym katalogiem mandatów. Federalne Ministerstwo Transportu nie chciało wypowiadać się dziś na ten temat, nie zdradziło też jak ma to dalej wyglądać. Federalny minister transportu Andreas Scheuer (CSU) zapowiedział wcześniej, że chce „jasnego, sprawiedliwego i szybkiego rozwiązania”.

    Tak naprawdę nowe zasady dotyczące zakazu prowadzenia pojazdów są teraz wszędzie martwym przepisem. Albo obowiązuje ponownie poprzedni katalog kar, albo – jak na przykład w Turyngii – kary przewidziane w nowym katalogu nie są obecnie egzekwowane. Tamtejsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Infrastruktury wyjaśniły, że kontrole będą nadal prowadzone, a jedynie naruszenia będą karane w późniejszym terminie.

    W Bremie katalog kar, który wszedł w życie pod koniec kwietnia, pozostanie w mocy do odwołania. Stosowanie kar za naruszenia, za które grozi punkt we Flensburgu lub zakaz prowadzenia pojazdów, zostanie jednak zawieszone do czasu przyjęcia jednolitych, ogólnokrajowych regulacji.

    Ministrowie transportu poszczególnych krajów związkowych domagają się teraz od Federalnego Ministerstwa Transportu propozycji, które szybko przywrócą jasność sytuacji prawnej.

    Rozbieżne opinie na temat nowego katalogu kar

    Kwestia tego, jak powinny wyglądać nowe przepisy, budzi kontrowersje wśród przedstawicieli poszczególnych landów. „Wszystkie kraje związkowe są zgodne co do tego, że nowy katalog kar powinien zostać uchwalony jak najszybciej. Nie chcemy blokady, lecz konstruktywnego rozwiązania, tak aby mogły wejść w życie między innymi nowe przepisy dotyczące zachowania odpowiedniej odległości w celu lepszej ochrony rowerzystów”, powiedział Herrmann.

    Jednak opinie różnią się co do tego, czy powinny istnieć bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące zakazu prowadzenia pojazdów. „Niektóre kraje związkowe, w tym Bawaria, opowiadają się za tym, by pozostać przy poprzednim katalogu kar”, powiedział polityk CSU. „Ale przynajmniej połowa krajów związkowych chce zaostrzenia przepisów.” Herrmann powiedział, że rozmowy z rządem federalnym mają się odbyć już w przyszłym tygodniu, aby jak najszybciej zostało wypracowane konstruktywne rozwiązanie.

    Źródło: www.n-tv.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    sdfsdg

    to jak to jest odbieraja prawko czy nie?

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x