14.08.2020
Strona główna Wiadomości Newsy Mieszkasz w Niemczech? Uważaj na smsy od firm kurierskich – to mogą być oszuści!

Mieszkasz w Niemczech? Uważaj na smsy od firm kurierskich – to mogą być oszuści!

Mieszkasz w Niemczech? Uważaj na smsy od firm kurierskich – to mogą być oszuści!

Zwłaszcza teraz, w okresie przedświątecznym, nadawanych jest bardzo dużo paczek. Próbują wykorzystać to oszuści i wysyłają sfałszowane smsy – rzekomo od firm kurierskich. Kto w nie kliknie, może się spodziewać bardzo wysokiego rachunku.

Jak działają oszuści?

Biuro Ochrony Konsumenta w Nadrenii-Palatynacie ostrzega przed wyłudzaczami, którzy teraz, w okresie przedświątecznym, są szczególnie aktywni. Przy pomocy sfałszowanych wiadomości tekstowych próbują kraść dane osobowe i zwabić ludzi w pułapki abonamentowe. Oszuści działają w następujący sposób: wysyłają smsy, w których informują, że przesyłka nie jest opłacona i zostanie przekazana dalej dopiero po uiszczeniu opłaty. Jeśli wtedy klikniecie w linka z tej wiadomości, przekieruje on Was na sfałszowaną stronę śledzenia paczki, gdzie musicie podać nr przesyłki, znajdujący się w smsie (numer ten jest oczywiście wymyślony przez oszustów).

Wtedy zaczyna się tzw. atak phishingowy: musicie wypełnić formularz online, wpisując tam Wasze dane osobiste. Dodatkowo czeka na Was kolejna pułapka. Jeśli klikniecie „dalej”, zawrzecie jeszcze umowę na telefon komórkowy, który będzie Was kosztował 68 euro miesięcznie. To jednak można zobaczyć tylko wczytując się dokładnie w zapis drobnym drukiem.

Konsumenci, którzy dali się nabrać, nie muszą mieć jednak powodów do zmartwień. Pracownicy Biura Ochrony Konsumenta zapewniają, że klikając po prostu przycisk „dalej” nie można zawrzeć umowy, która byłaby ważna z punktu widzenia prawa.

Wymogi prawne dotyczące przycisków „zamawiam”

Umowy dotyczące zamówień składanych w internecie trzeba tak konstruować, aby klient ewidentnie potwierdził, że jest zobowiązany do zapłaty. A to ma miejsce tylko wtedy, jeśli klikniecie przycisk z napisem np. „ Zamawiam i płacę” (niem. „Zahlungpflichtig bestellen”).

Zasadniczo uważajcie, jeśli otrzymacie smsy od wątpliwych nadawców i nie klikajcie w linki znajdujące się w takich wiadomościach. Zastanówcie się też zawsze, zanim podacie swoje dane osobiste. W przeciwnym razie możecie potem nie tylko otrzymywać spam, ale Wasze dane mogą zostać niewłaściwie wykorzystane.

Źródło: www.t-online.de

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x