28.05.2020
Strona główna Wiadomości Newsy Uwaga na bakterie w niemieckich kiełbasach – oto które produkty mogą być niebezpieczne dla zdrowia!

Uwaga na bakterie w niemieckich kiełbasach – oto które produkty mogą być niebezpieczne dla zdrowia!

0
Uwaga na bakterie w niemieckich kiełbasach –  oto które produkty mogą być niebezpieczne dla zdrowia!

Po tym, jak dwie osoby zmarły w Niemczech po zjedzeniu produktów wędliniarskich marki Wilke, producent musiał złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Ministerstwo Środowiska Hesji opublikowało listę produktów, których dotyczy problem.

Te produkty są niebezpieczne dla zdrowia

Wszystkie produkty marki Wilke Waldecker Fleisch-und Wurstwaren, posiadające znak identyfikacyjny DE EV 203 EG, są zakażone bakteriami listerii. Taką informację podało Ministerstwo Środowiska Hesji. Poniżej szczegółowa lista niebezpiecznych produktów:

Haus am Eichfeld
Metro Chef
Service Bund „Servisa”
CASA
Pickosta
Sander Gourmet
Rohloff Manufaktur
Schnittpunkt
Korbach
ARO
Findt
Domino
Wilke

Produkty Wilke sprzedawane były na różnego rodzaju stoiskach wędliniarskich. Problem dotyczy więc nie tylko sklepów ale też restauracji, hoteli, szpitali czy innych obiektów użyteczności publicznej.

Również w Ikei można było zjeść zakażone wędliny

Również Ikea kupowała wędliny od firmy Wilke. Ta ogłosiła już natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży produktów Wilke w swoich restauracjach. Bardzo ciężko sporządzić szczegółowy wykaz produktów i punktów sprzedaży, ponieważ istnieje kilka poziomów dystrybucji: od sprzedaży hurtowej po detaliczną.

Krytyka polityki informacyjnej firmy Wilke

Już od kilku dni ostro krytykowana jest polityka informacyjna w zakresie produktów wędliniarskich firmy Wilke. Organizacja Foodwatch żąda dalszych informacji na temat zakażonych kiełbas i publikacji szczegółowej listy produktów dotkniętych tym problemem.

Minister ochrony konsumentów Hesji dodaje: „W przypadku produktów wędliniarskich marki Wilke pozostaje jeszcze otwartych wiele pytań, na które trzeba znaleźć odpowiedzi, aby w przyszłości uniknąć takich sytuacji”. Dlatego też między innymi należy wzmocnić nadzór odpowiedzialny za tego typu sprawy.

Skutki zarażenia bakteriami listerii

Według Urzędu ds. Ochrony Konsumenta i Bezpieczeństwa Żywności, infekcja wywołana bakteriami listerii objawia się w ciągu 14 dni biegunką i gorączką. U osób z obniżoną odpornością, kobiet ciężarnych i u osób starszych choroba może mieć cięższy przebieg – może dojść nawet do zapalenia opon mózgowych i zakażenia krwi. W przypadku kobiet będących w ciąży listeria może spowodować uszkodzenia płodu – nawet jeśli matka nie ma żadnych objawów zakażenia chorobą.

Osoby, które spożywały zakażone produkty i skarżą się na niepokojące objawy powinny zasięgnąć porady medycznej i poinformować lekarza o ewentualnym ryzyku zarażenia listerią. Ciężarne, które spożywały produkty z przedstawionej listy powinny zgłosić się do lekarza, nawet jeśli nie mają żadnych objawów.

Źródło: www.t-online.de

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x