Więcej

  Legalizacja marihuany, płaca minimalna wynosząca 12 euro: Oto plany niemieckiego rządu na najbliższe cztery lata!

  polski supermarket w Niemczech

  SPD, Zieloni i FDP uzgodniły na 177 stronach umowy koalicyjnej cele, plany i obietnice dla nowego rządu federalnego pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza (63). W dokumencie zostało opisane, w jaki sposób w ciągu najbliższych czterech lat politycy zamierzają kreować przyszłość Niemiec. Ujawnili też, kto z ramienia jakiej partii obejmie który urząd ministerialny.

  Aktualny podział ministerstw na szczeblu federalnym w Niemczech

  Zgodnie z umową koalicyjną, podział ministerstw federalnych został ustalony następująco:

  ▶︎ SPD: Kanclerz i Urząd Kanclerski, Sprawy Wewnętrzne, Obrona, Budownictwo i Mieszkalnictwo, Praca i Sprawy Socjalne, Zdrowie i Współpraca Gospodarcza.

  ▶︎ Zieloni: gospodarka i klimat, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, rodzina, rolnictwo i środowisko.

  ▶︎ FDP: finanse, sprawiedliwość, transport i cyfryzacja oraz edukacja i badania naukowe.

  Najważniejsze punkty umowy koalicyjnej niemieckiego rządu

  Do najważniejszych punktów umowy koalicyjnej należą następujące tematy:

  ▶︎ Nowy rząd federalny chce stawić czoła „głównym wyzwaniom społecznym lat 2020”. Chodzi przede wszystkim o ochronę klimatu, cyfryzację i spójność społeczną. Politycy chcą stworzyć politykę, „która w konkretny sposób polepszy życie ludzi i zapewni im bezpieczeństwo w czasach zmian”. Obejmuje to przystępne cenowo mieszkania, dobre płace, podstawowy zasiłek na dzieci, który wydobędzie je z ubóstwa, oraz stabilne emerytury.

  ▶︎ Koalicja chce stworzyć społeczeństwo szacunku, które „rozumie różnorodność jako siłę i uznaje każde osiągnięcie i każdy sposób życia” – można przeczytać w dokumencie. Ma to obejmować również wprowadzenie nowego świadczenia socjalnego „Bürgergeld”, podwyższenie płacy minimalnej do 12 euro i możliwości uczestnictwa w życiu społecznym dla młodych ludzi.

  ▶︎ Rocznie ma powstawać w Niemczech 400 tys. nowych mieszkań, z czego 100 tys. będzie finansowanych ze środków publicznych. W dokumencie stwierdzono: „Przystępne cenowo budownictwo mieszkaniowe jest kwestią społeczną naszych czasów”.

  ▶︎ Niemcy mają stać się neutralne dla klimatu do 2045 r. Zgodnie z porozumieniem partie koalicji chcą stworzyć podstawy do wzmocnienia Niemiec jako „lokalizacji dla przemysłu i innowacji, a tym samym dla bezpiecznych i dobrych miejsc pracy w dłuższej perspektywie i w sposób zrównoważony”. Aby to osiągnąć, należy jednak znacznie zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnych i rozbudować sieci.

  ▶︎ Rozdział poświęcony mobilności zawiera szereg ustępstw na rzecz linii liberalnej. FDP nie tylko zwyciężyła, sprzeciwiając się wprowadzeniu ograniczenia prędkości na niemieckich autostradach, ale także nie dopuściła do włączenia do umowy daty wycofania silników spalinowych i wstrzymania budowy nowych autostrad. „Naszym celem jest co najmniej 15 milionów całkowicie elektrycznych samochodów osobowych do 2030 roku” – zastrzegają koalicjanci i chcą do tego czasu stworzyć milion publicznych punktów ładowania. Kolej ma otrzymywać więcej pieniędzy na budowę i utrzymanie niż drogi, a udział kolei w transporcie towarowym ma być zwiększony do jednej czwartej. Ponadto nowe linie kolejowe mają być planowane jeszcze szybciej.

  ▶︎ Personel pielęgniarski otrzyma premię. Rząd federalny udostępnia na ten cel miliard euro. W ubezpieczeniu opieki długoterminowej składka ma rosnąć „umiarkowanie”. Zasiłek pielęgnacyjny na opiekę w domu ma zostać zwiększony. Zawód pielęgniarki ma stać się bardziej atrakcyjny, m.in. dzięki obowiązującym i lepszym wskaźnikom zatrudnienia, wyższym płacom w opiece nad osobami starszymi oraz zakazowi dzielenia zmian na różne pory dnia. W planowaniu szpitali partie ruchu drogowego chcą odejść od zwykłej liczby łóżek na rzecz takich kryteriów, jak rzeczywiste zapotrzebowanie na opiekę i dostępność. W przyszłości szpitale powinny również otrzymywać pieniądze, jeżeli będą utrzymywać łóżka dostępne dla przypadków pandemii. Zniesiony zostanie limit kosztów dla lekarzy ogólnych.

  ▶︎ Emerytura ustawowa ma być „zabezpieczona na przyszłość” i uzupełniona przez emeryturę kapitałową. Obietnica brzmi: „Poziom emerytur zostanie zabezpieczony, cięcia emerytur i podniesienie wieku emerytalnego zostaną wykluczone z szacunku dla dorobku życia”.

  ▶︎ Marihuana zostanie zalegalizowana. W tym wypadku chodzi o „wprowadzenie kontrolowanej sprzedaży konopi indyjskich osobom dorosłym do celów konsumpcyjnych w licencjonowanych sklepach”.

  ▶︎ „Zreorganizujemy zarządzanie kryzysowe rządu federalnego w celu zwalczania pandemii koronawirusa” – można przeczytać w umowie koalicyjnej partii wchodzących w skład koalicji. „W tym celu natychmiast utworzymy wspólny zespół kryzysowy rządu federalnego, aby lepiej koordynować ogólnokrajową walkę z pandemią koronawirusa”. Partie koalicyjne chcą stworzyć przy Federalnym Ministerstwie Zdrowia interdyscyplinarną naukową radę ds. pandemii, która miałaby służyć doradztwem naukowym.

  źródło: www.bild.de

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  Podobne artykuły

  Wybrane dla Ciebie

  5 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  5 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Sigi

  Średnia płacą 1500€ za taką kwotę można zdechnąć.Moze by zaczęli o podwyżki od nowego roku na przynajmniej 2000€ netto a nie pier…dolili o klimaci lub zasiłkach Tego belkotu nie da się już sluchac

  Pawel

  Dobrze gadasz. W Monachium mieszkania 3 pokojowego nawet nie dostanisz za to

  Tabacznik

  Skąd żeś wytrzasnął to 1500€ jako średnia płaca?

  Stefan

  To moze wez sie do roboty, a nie tylko dej i dej. Zmien prace, jest jej duzo. Ja w tym roku dostalem 20% podwyzki i jestem duzo ponad srednia. Srednia w DE wynosi prawie 4000 euro. Zobacz sobie cos takiego jak mediana. Tutaj niestety jest gorzej, bo wynosi ona 2500 euro (wszystkie kwoty brutto).

  Już nie

  Płaca w Niemczech to kpiny. Po przepracowaniu 60 miesięcy składkowych (skoro już 3 lata wcześniej byłem) – dzida. W Danii zarabiam prawie 3 razy więcej. Biorąc pod uwagę ceny takie jak w Holandii, i tak na czysto wychodzi więcej niż w Niemczech z dietami, premiami, kindergeldami i innymi pierołami. Owszem, Ci którzy na stałe związali się z Niemcami liczą każdy cent. Pamiętam dochód miesięczny 1800 netto przy cenie Pb 0,8 euro. A teraz? Nie. Wystarczy. Dochodzą jeszcze dwie kwestie. Pierwsza, zasadnicza, dla której zdecydowałem się na prace w Niemczech to „dokładność”, precyzja i zdrowa atmosfera w pracy. Niestety, to już… Czytaj więcej »

  188,277FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  141ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Niemcy uznają Polskę za obszar wysokiego ryzyka! Od niedzieli nowe zasady wjazdu z Polski do Niemiec

  Instytut Roberta Kocha ogłosił dzisiaj, że od niedzieli (5.12.2021) Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego ryzyka. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wydało...

  Merkel ogłosiła decyzje niemieckiego rządu: Obowiązkowe szczepienia, lockdown dla niezaszczepionych!

  Rząd federalny i rządy krajów związkowych podjęły dzisiaj decyzję o zaostrzeniu ogłoszeń.  Każdy, kto nie został w pełni zaszczepiony lub nie wyzdrowiał po zarażeniu...

  Nowe obostrzenia w Niemczech: Decyzje nie wchodzą w życie natychmiast!

  Rząd Niemiec podjął dzisiaj decyzję o zaostrzeniu obostrzeń, co zostało ogłoszone przez Angelę Merkel na specjalnej konferencji prasowej (szczegóły).Obostrzenia nie wchodzą jednak w życie...

  Niemcy: Od niedzieli osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą korzystać z większych swobód. Oto co im wolno!

  Zgodnie z danymi opublikowanymi w sobotę przez Instytut Roberta Kocha, do tej pory w pełni zaszczepionych jest w Niemczech prawie 7,6 milionów osób (9,1%)....

  Przyszły kanclerz Niemiec: Status szczepienia będzie wygasał po sześciu miesiącach

  Według informacji niemieckiego BILDa, przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz (63, SPD) zapowiedział na szczycie federalno-landowym, że każdy, kto nie otrzyma dawki przypominającej szcześć miesięcy...
  5
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x