Urlaubsgeld, czyli dodatek urlopowy, otrzymuje w Niemczech co drugi pracownik. Okazuje się, że u naszych zachodnich sąsiadów występują pewne luki, jeśli chodzi o wypłacanie tego dodatku. Jak wynika z badań, częściej otrzymują go mężczyźni niż kobiety. Częściej jest też wypłacany na zachodzie niż na wschodzie.

Tylko co drugi pracownik w Niemczech otrzymuje dodatek urlopowy

Wydatki urlopowe zazwyczaj są naprawdę spore. Ale tylko co drugi pracownik w Niemczech otrzymuje Urlaubsgeld. Przy czym przedsiębiorstwa posiadające zbiorowy układ pracy dwa razy częściej wypłacają to świadczenie, niż firmy bez zbiorowego układu pracy. Do tego wniosku doszła Fundacja Hansa Böcklera. Zgodnie z wynikami analiz fundacji, 71% zatrudnionych w oparciu o zbiorowe układy pracy, otrzymuje Urlaubsgeld, a bez tego rodzaju umów tylko 38%. Instytut ds. Gospodarki i Nauk Społecznych (niem. das Wirtschafts- und Sozialwissenschaftliche Institut, w skrócie WSI), przeanalizował dane 28.000 zatrudnionych w okresie pomiędzy styczniem 2017 i lutym 2018.

Czy Urlaubsgeld zostanie wypłacone, zależy m.in. od płci i wielkości przedsiębiorstwa. Średnio 54% mężczyzn i 41% kobiet otrzymuje dodatek wakacyjny. Na wschodzie jest to ok. 36% a w Niemczech zachodnich – 52%. Podobnie sytuacja przedstawia się w małych przedsiębiorstwach (38%) i dużych (65%).

Z kolei wysokość dodatku urlopowego uzależniona jest od branży – wartości szwankują pomiędzy 156 euro w górnictwie węglowym i nawet do ponad 2.300 euro w przemyśle przetwarzającym drewno i tworzywa sztuczne. Urlaubsgeld często wypłacane jest razem z wynagrodzeniem za maj, choć nie jest to powszechnie obowiązującą regułą. Z kolei w służbie publicznej Urlaubsgeld i Weihnachtsgeld, czyli dodatek na święta, wypłacane są razem jako bonus finansowy.

Różnice między branżami

Pracodawca nie ma ustawowego obowiązku wypłaty dodatku urlopowego. Robi to dobrowolnie lub jest to ujęte w zbiorowym układzie pracy. Jeśli pracodawca wypłaca ten dodatek regularnie, może powstać roszczenie nawykowe.

W poszczególnych branżach wysokości Urlaubsgeld są bardzo zróżnicowane. W przemyśle sytuacja przedstawia się np. lepiej niż w usługach. Jak wynika z badań WSI, w dziedzinie zdrowia i nauk społecznych, tylko jedna czwarta pracowników otrzymuje dodatek a w przemyśle turystycznym jest to 34%. Z kolei w branży przemysłowej, dwie trzecie pracowników może się cieszyć wypłatą  Urlaubsgeld. Natomiast w takich dziedzinach jak: handel, zaopatrzenie w energię, transport i składowanie, praktycznie połowa zatrudnionych ma wypłacany dodatek wakacyjny.

W 11 z 22 branż odnotowano w zeszłym roku przyrosty – np. w przemyśle budowlanym. Wynegocjowana podwyżka wynosiła 30% i dotyczyła pracowników przemysłowych w zachodnich Niemczech. Jednak zazwyczaj podwyżki dodatku wakacyjnego określane są w ramach ogólnego zbiorowego układu pracy, ponieważ wypłata dodatku wyrażana jest jako wartość procentowa wynagrodzenia a więc Urlaubsgeld wzrasta wraz ze wzrostem wynagrodzenia.

źródło: zeit.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika