13.07.2020
Strona główna Wiadomości Newsy Trybunał Konstytucyjny w Niemczech zniósł częsciowo sankcje Hartz IV!

Trybunał Konstytucyjny w Niemczech zniósł częsciowo sankcje Hartz IV!

Trybunał Konstytucyjny w Niemczech zniósł częsciowo sankcje Hartz IV!

Cięcia świadczeń Hartz IV z tytułu naruszenia obowiązków są częściowo niezgodne z niemiecką konstytucją. Pierwszy Senat Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (AZ: 1 BvL 7/16) orzekł, że świadczenie może zostać zmniejszone maksymalnie o 30 procent w przypadku naruszenia obowiązków. Wcześniejsze możliwe potrącenia z tytułu naruszenia tak zwanego obowiązku współdziałania (niem. Mitwirkungspflich), które wynosiły 60 lub nawet 100 procent, nie są zgodne z niemiecką konstytucją, wyjaśnił wiceprezydent Stephan Harbarth.

Dotychczasowe cięcia zasiłku Hartz IV w Niemczech

Wysokość zasiłku Hartz IV wynosi obecnie 424 euro dla singli (od 1 stycznia wzrasta do 432 euro). Jeżeli beneficjent nie przyjmie rozsądnej pracy lub z niej zrezygnuje, świadczenie było do tej pory zmniejszane o 30 procent na okres trzech miesięcy. W przypadku powtórnego wystąpienia takiej sytuacji potrącano 60 procent, po czym świadczenia pieniężne były ucinane w całości i otrzymywano w zamian świadczenia rzeczowe, np. bony żywnościowe.

Młodsze osoby nadal obowiązują surowsze sankcje

Pierwszy Senat musiał podjąć decyzję jedynie w sprawie przepisów mających zastosowanie do osób długotrwale bezrobotnych powyżej 25 roku życia. W przypadku osób poniżej 25 roku życia sankcje są surowsze. Nie były one jednak przedmiotem postępowania. Przedmiotem rozprawy nie były również potrącenia w wysokości dziesięciu procent, które są dokonywane, jeśli beneficjent nie pojawi się w centrum pośrednictwa pracy na umówione spotkanie.

Wyrok został wydany na podstawie projektu ustawy przedłożonego przez Sąd Społeczny w Gocie w Turyngii. Sędziowie zawiesili tam jedno ze swoich postępowań w celu poddania rozporządzeń rewizji przez Federalny Trybunał Konstytucyjny. W tym przypadku bezrobotny musiał wyżyć z 234,60 euro mniej miesięcznie, ponieważ odrzucił ofertę pracy przedłożoną przez Jobcenter Erfurt.

Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech

Więcej na temat zasiłku dla bezrobotnych w Niemczech przeczytacie tutaj: Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech? Wszystko co musisz wiedzieć o Hartz IV!.

źródło: spiegel.de

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x