Więcej >>

  Schufa

  Trwa protest pracowników sektora publicznego w Niemczech. Dziś duże utrudnienia dla pasażerów!

  Schufa Niemcy

  Po zakończonych fiaskiem negocjacjach prowadzonych w celu zawarcia zbiorowego układu pracy, pracownicy sektora publicznego zdecydowali się przystąpić do strajków ostrzegawczych. Po ośrodkach opieki dziennej, klinikach i organach administracji przyszedł czas na protesty pracowników lokalnego publicznego transportu pasażerskiego (ÖPNV). Sprawdźcie, jakich utrudnień należy się spodziewać w najbliższym czasie w związku z trwającym sporem.

  Kiedy i gdzie odbędzie się strajk?

  We wtorek akcja protestacyjna skoncentruje się przede wszystkim na lokalnym transporcie publicznym (ÖPNV). W wielu miastach autobusy i pociągi będą kursować jedynie w ograniczonym zakresie. Szczególnie mocno protest dotknie metropolie.

  W Berlinie i Hamburgu strajk będzie trwał od wczesnego ranka do południa. Na ulice stolicy nie wyjadą żadne autobusy, tramwaje i pociągi metra. W Hamburgu przed południem nie będą kursować pociągi metra, autobusy natomiast jedynie w ograniczonym zakresie. W Monachium nie będzie można poruszać się metrem aż do godziny 18:00. We Frankfurcie i Kolonii strajki ostrzegawcze potrwają 24 godziny; w tym czasie transport publiczny będzie funkcjonował w bardzo ograniczonym zakresie. Ucierpią również aglomeracje, takie jak Zagłębie Ruhry: w Nadrenii Północnej-Westfalii do strajku przystąpią wszystkie przedsiębiorstwa transportowe objęte układem zbiorowym pracy.

  W jakich jeszcze sektorach będą trwały akcje protestacyjne?

  Lokalny transport publiczny, ośrodki opieki dziennej, szpitale, urzędy ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego, czy służby drogowe – to tylko niektóre z obszarów, w których organizowane są strajki i w związku z tym pojawiają się utrudnienia dla obywateli. W służbie publicznej istnieje całe spektrum różnych zawodów. Pracują w niej m.in. wychowawcy, kierowcy autobusów, strażacy, pielęgniarki, pracownicy administracji, opiekunowie osób starszych, pracownicy oczyszczalni ścieków, leśniczy i lekarze. Żadna z tych grup zawodowych nie została z góry wykluczona ze strajków. Tym samym trwający spór dotyka zarówno rodziców małych dzieci, osoby dojeżdżające do pracy, jak i pasażerów.

  Dlaczego prowadzone są strajki?

  Jako że druga runda negocjacji prowadzonych w celu zawarcia zbiorowego układu pracy nie przyniosła żadnych rezultatów, związki zawodowe chcą zwiększyć presję. Ver.di domaga się podwyżki rzędu 4,8% – jednak nie mniej niż 150 euro, na okres 12 miesięcy. Wynagrodzenie praktykantów miałoby wzrosnąć o 100 euro, przepisy dotyczące niepełnego wymiaru czasu pracy w okresie poprzedzającym przejście na emeryturę miałyby zostać zmodyfikowane, a czas pracy na wschodzie kraju miałby zostać dostosowany do czasu pracy na zachodzie.

  Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia dużej fali strajków?

  Rozbieżności pomiędzy obiema stronami są ogromne. „Daleko nam do porozumienia”, powiedział Ulrich Mädge, burmistrz Lüneburga, już na początku drugiej rundy negocjacji. Szef ver.di Frank Werneke mówił natomiast o skandalicznym zachowaniu, grze na zwłokę i niedocenianiu powagi sytuacji przez pracodawców. Jak powiedział, nawet pandemia koronawirusa nie zatrzyma akcji strajkowych. „Strajki oznaczają przede wszystkim przerwanie pracy”, powiedział Werneke.

  Co przemawia za tym, że przebieg strajków będzie prawdopodobnie stosunkowo spokojny?

  Dla tegorocznego przebiegu strajków znaczenie ma konieczność zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii. W związku z Covid-19 związki zawodowe nie chcą organizować demonstracji ulicznych bez zachowania odpowiedniego dystansu społecznego. Jednocześnie zdają sobie sprawę z tego, że po długim okresie zamknięcia ośrodków opieki dziennej prawdopodobnie niewielu rodziców okaże zrozumienie dla kolejnego zamknięcia placówek ze względu na spór dotyczący płac. Związki zawodowe zapewniają więc przezornie, że ośrodki opieki dziennej nie będą na razie strajkować przez okres dłuższy niż jeden lub dwa dni. Jeśli chodzi o pracowników służby zdrowia, wielu z nich w czasach kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa przykłada szczególną wagę do etyki pracy – podjęcie strajków ostrzegawczych w samym środku pandemii może być zatem trudne dla wielu pracowników.

  Jakie znaczenie mają rozmowy na temat wynagrodzeń dla zainteresowanych stron?

  Negocjacje te mają bezpośrednie przełożenie na potencjalny wzrost płac. Weźmy przykład z 2018 roku: w jak dotąd ostatniej rundzie negocjacji dotyczących podwyżek wynagrodzeń uzgodniono stopniowy wzrost płac w trzech etapach do 1 marca 2020 roku. Na przykład pracownik zajmujący się wywozem śmieci należący do najwyższej grupy uposażenia otrzymał już po pierwszym etapie 82 euro miesięcznie więcej, czyli w sumie 2.712 euro. Prawnikowi należącemu do 13. grupy wynagrodzenia zwiększono pensję o 160 euro, wskutek czego po podwyżce otrzymał 5.683 euro.

  Na kim w szczególności koncentrują się negocjacje?

  W centrum uwagi są pracownicy szpitali, kas oszczędnościowych i lotnisk, na rzecz których prowadzone są specjalne rundy negocjacji. Ver.di kładzie szczególny nacisk na pracowników lotnisk, którym grożą zwolnienia na dużą skalę.

  Co dalej?

  Federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer zapowiedział złożenie przez pracodawców kolejnej propozycji podczas trzeciej rundy negocjacji, która zaplanowana jest na 22 i 23 października. Być może w tych dniach uda się osiągnąć porozumienie. Jednak rozmowy mogą też okazać się bezowocne. Wówczas w grę wchodziłaby mediacja lub – co mniej prawdopodobne – mogłoby dojść do regularnych strajków.

  Źródło: www.tagesschau.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x