Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Test Greenpeace: Ubrania dziecięce zawierają szkodliwe chemikalia

    Test Greenpeace: Ubrania dziecięce zawierają szkodliwe chemikalia

    Wiele supermarketów oferuje aktualnie więcej artykułów przemysłowych, niż żywnościowych. Szczególnie teraz, jesienią, hitem sprzedaży są gumowce. Jak donosi raport organizacji ekologicznej Greenpeace, wiele z nich zawiera różne szkodliwe chemikalia.

    Wielu rodziców kupuje na jesień swoim pociechom nowe kurtki przeciwdeszczowe i gumowce, nie zdając sobie przy tym sprawy z tego, że wiele z tych artykułów zawiera w sobie szkodliwe chemikalia. Najnowsze badania Greenpeace przeprowadzone na 26 produktach pokazały, iż w więcej niż połowie próbek znajdują się szkodliwe substancje chemiczne. Ubrania i buty pochodzą z niemieckich filii supermarketów Aldi, Lidl, Tchibo i Penny oraz austriackich i szwajcarskich supermarketów.

    W sumie zbadano siedem różnych szkodliwych substancji. Badania nie są reprezentatywne, lecz z pewnościa dają do myślenia. Stężenie szkodliwych substancji było największe w butach dziecięcych. W większości przypadków ich obecność objawiała się poprzez intensywny zapach, co najczęściej świadczy o obecności fenyloacetonu lub acetofenonu. Substancje te mogą wywołać alergie, bądź podrażnienia skóry. W przypadku siedmiu z czternastu przebadanych butów, stężenie fenyloacetonu przekroczyło wartość 10 miligramów na kilogram, co leży powyżej zalecanych norm. Wszystkie trzy przebadane buty marketu Lidl przekroczyły tę wartość. W butach z Aldi stwierdzono 190 miligramów dimetyloformamidu na kilogram. Substancja ta jest traktowana jako „zagrażająca płodności, mocno toksyczna oraz szkodliwa dla zdrowia w przypadku kontaktu ze skórą”. Krajowy Urząd Środowiska w Niemczech zaleca wartość maksymalną w wysokości do dziesięciu miligramów na kilogram, ze względu na możliwość oderwania się substancji od materiału.

    Najbardziej szkodliwe okazały się buty z Tchibo, w których wykryto potencjalnie rakotwórczy naftalen. Jego stężenie wyniosło 2,2 miligrama na kilogram.

    Do tej pory nie obowiązuje żadna norma na obecność substancji szkodliwych w ubraniach gumowych. Dopiero od końca roku 2015 w Unii Europejskiej ma wejść w życie limit na obecność substancji rakotwórczych w ubraniach dla dzieci, który ma wynosić 0,5 miligrama na kilogram masy produktu.

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x