Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Te zmiany wchodzą w życie w Niemczech od 2019 roku!

    Te zmiany wchodzą w życie w Niemczech od 2019 roku!

    Te zmiany wchodzą w życie w Niemczech od 2019 roku!

    W nadchodzącym roku czeka Was w Niemczech sporo zmian. Poniżej przedstawimy, co i dla kogo się zmieni:

    Dalsze zakazy wjazdu dla samochodów z silnikami Diesla

    Wielu właścicieli pojazdów z silnikami Diesla rozpocznie nowy rok z lekkim niepokojem. Do tej pory zakaz wjazdu dotyczył tylko dwóch odcinków w Hamburgu. W roku 2019 zakaz ten ma zostać rozszerzony także na inne miasta. Jak wynika z danych ADAC, mówi się tu o: Berlinie, Bon, Essen, Kolonii oraz Stuttgarcie.

    Nowa ustawa dotycząca opakowań i obowiązkowa kaucja zwrotna

    1.stycznia 2019 w życie wchodzi nowa ustawa dotycząca opakowań, która ma na celu ochronę środowiska – wsparcie recyklingu oraz uniknięcie odpadów opakowaniowych w Niemczech. Konsumenci odczują to w ten sposób, że w supermarkecie czy kiosku zapłacą kaucję za coraz więcej napoi.

    Do tej pory gazowane nektary z owoców czy warzyw w opakowaniach jednorazowych, zwolnione były z kaucji. Od stycznia kaucja za takie napoje wynosić będzie 25 centów. To samo dotyczy napoi mieszanych z udziałem serwatki w wysokości minimum 50%. Również mleko waniliowe oraz niektóre napoje energetyczne objęte zostaną od stycznia obowiązkiem kaucji. Nic się nie zmieni, jeśli chodzi o soki czy wina – tutaj nie będzie w dalszym ciągu kaucji.

    Zmiany dotyczą również opakowań. Zgodnie z nową ustawą o opakowaniach, sprzedawcy detaliczni będą musieli na opakowaniu szczegółowo informować, czy napoje znajdują się w opakowaniach jednorazowych czy wielorazowych. Ma to skłonić użytkowników do korzystania z opakowań ekologicznych, czyli wielorazowych.

    Nowe banknoty

    Od 28. maja użytkownicy w Europie będą się musieli przyzwyczaić do nowych banknotów. Wtedy Europejski Bank Centralny wyda nowe banknoty: 100 euro oraz 200 euro. Będą one wyposażone w nowe znaki bezpieczeństwa, które mają utrudnić ich sfałszowanie. Mają też jeszcze jedną ważną zaletę, jak zauważyła jedna z osób zajmujących się ochroną praw konsumenta w NRW: są znacznie mniejsze niż ich poprzednicy i tym samym lepiej się mieszczą w portfelu. Stare banknoty będą jednak w dalszym ciągu ważne.

    Tańsze dzwonienie za granicę

    Telefony z rodzimej sieci w Niemczech za granicę w obrębie Unii Europejskiej będą w przyszłym roku tańsze. Parlament Unii Europejskiej uchwalił już w listopadzie nowe zasady. Zgodnie z nimi, rozmowy do innego kraju unijnego będą mogły kosztować maksymalnie 19 centów za minutę – nieważne, czy dzwoniący telefonuje z komórki czy z telefonu stacjonarnego. Koszty smsów będą wynosić maksymalnie 6 centów. Oficjalnie jeszcze Rada Unii Europejskiej musi się na to zgodzić, ale to tylko formalność. Nowe ceny miałyby wejść w życie już w maju 2019.

    Więcej czasu na złożenie deklaracji podatkowej

    Podatnicy w Niemczech będą mieli dwa miesiące więcej czasu na złożenie deklaracji podatkowej. Jeśli sami przygotowujecie zeznanie podatkowe za rok 2018, to macie na to czas do 31. lipca. Do tej pory tzw. „deadline” to był koniec maja. Jeśli przy deklaracji podatkowej korzystacie z pomocy fachowca, czyli doradcy podatkowego (niem. Steuerberater) lub Stowarzyszenia ds. Pomocy przy Podatku Dochodowym (niem. Lohnsteuerhilfeverein), to dokumenty musicie złożyć dopiero do 29. lutego 2020 r.

    Koniec z listami I-TAN

    Jeśli chodzi o bankowość internetową, to rysuje się rychły koniec tak zwanych list z numerami TAN. Papierowe listy z numerami TAN, wysyłane pocztą, od 14. września 2019 r., nie będą mogły już być wykorzystywane do autoryzacji zleceń przelewów lub innych transakcji bankowych. Nie spełniają one bowiem wymogów bezpieczeństwa, określonych w drugiej europejskiej dyrektywie w sprawie usług płatniczych.

    Źródło: t-online.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x