Więcej

  Szczepionka przeciwko małpiej ospie zapewnia „silną ochronę” już po pierwszej dawce

  Polski Supermarket w Niemczech=

  Analiza przeprowadzona przez brytyjski urząd zdrowia zaświadcza, że obecnie jedyna zatwierdzona szczepionka przeciwko małpiej ospie ma dobrą skuteczność. Liczba zakażeń w Niemczech nadal spada.

  Silna ochrona już po pierwszej dawce

  Według nowego badania, jedyna zatwierdzona dotychczas szczepionka przeciwko małpiej ospie już przy pierwszej dawce zapewnia „silną ochronę” przed chorobą. Po dwóch tygodniach od podania pierwszej dawki ocenia się, że szczepionka jest skuteczna w 78% – poinformowała brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA). „Teraz wiemy, że pierwsza dawka szczepionki zapewnia silną ochronę przed małpią ospą” – powiedział Jamie Lopez-Bernal, epidemiolog z agencji.

  Wyniki oparte są na badaniu 363 przypadków małpiej ospy w Anglii w okresie od lipca do listopada. Według agencji jest to „najsilniejszy jak dotąd brytyjski dowód” na skuteczność szczepionki. Chodzi o szczepionkę wyprodukowaną przez niemiecko-duńskiego producenta Bavarian Nordic, która jest stosowana również w Niemczech. Drugie szczepienie podaje się 28 dni po pierwszej dawce. „Oczekuje się, że druga dawka zapewni jeszcze większą i dłużej trwającą ochronę” – powiedział Lopez-Bernal.

  Szczepionka ta, pod nazwą Imvanex, jest już od 2013 roku dopuszczona do użycia w Niemczech. Stosowana była dotychczas do ochrony przed ospą wietrzną, a od lipca tego roku także do ochrony przed małpią ospą. W USA i Kanadzie ta sama szczepionka jest już od kilku lat zatwierdzona przeciwko małpiej ospie pod nazwami Jynneos i Imvamune. Jest to tzw. żywa szczepionka. Wirus szczepionkowy został poddany atenuacji, czyli osłabieniu poprzez szereg pasaży w hodowli komórek zarodka kurzego. Jak podaje Instytut Roberta Kocha (RKI), szczepionka Jynneos jest obecnie dostępna w Niemczech.

  Małpia ospa jest znacznie mniej groźną odmianą ospy prawdziwej, która została wyeliminowana około 40 lat temu. Typowe objawy choroby to wysoka gorączka, obrzęk węzłów chłonnych i krostki przypominające ospę wietrzną. Choroba przenosi się przez bliski kontakt z ciałem i skórą. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyka ona głównie mężczyzn, którzy odbywają stosunki seksualne z innymi mężczyznami. Jeśli małpia ospa nie jest leczona, objawy zwykle ustępują samoistnie po dwóch do czterech tygodni.

  Szczepienia tylko dla niektórych grup

  Do tego roku choroba występowała głównie w Afryce Zachodniej i Środkowej, ale od maja rozprzestrzenia się na inne kraje. Jednak liczby zachorowań w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej, od kilku miesięcy spadają. Pierwszy przypadek małpiej ospy w Niemczech odnotowano w maju.

  Od tego czasu do RKI zgłoszono 3.672 przypadki małpiej ospy ze wszystkich 16 niemieckich krajów związkowych; do tej pory nie odnotowano żadnego zgonu. Aktualnie liczba zachorowań w Niemczech maleje – od połowy października odnotowano jedynie jednocyfrowe liczby przypadków. Stała Komisja ds. Szczepień (Stiko) zaleca obecnie szczepienia przeciwko małpiej ospie tylko dla niektórych grup osób.

  W ramach profilaktyki poekspozycyjnej (PEP) należy zaszczepić osoby powyżej 18 roku życia, które w ciągu ostatnich 14 dni miały bliski kontakt z osobami ewidentnie zakażonymi. Szczepienia profilaktyczne zaleca się przede wszystkim dorosłym mężczyznom, którzy uprawiają seks z innymi mężczyznami i często zmieniają partnerów. Osoby, które w przeszłości były już szczepione przeciwko ospie, powinny obecnie otrzymać tylko jedną dawkę szczepionki – podaje Stiko. Obecnie RKI ocenia zagrożenie dla zdrowia populacji ogólnej ze strony małpiej ospy jako niskie.

  Źródło: www.spiegel.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Dr.Oetker

  zapewnia „silną ochronę” już po pierwszej dawce…

  gdzieś to już słyszałem 😂😂😂

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  191ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Austria: Afgańczycy zgwałcili i zamordowali 13-latkę. Dzisiaj usłyszeli wyrok!

  W sensacyjnym wiedeńskim procesie w sprawie śmierci 13-letniej Leonii, która nastąpiła po wielogodzinnym gwałcie, ogłoszono w piątek po południu wyrok dla trzech oskarżonych Afgańczyków.O...

  Zamieszki w Belgii i Niderlandach: Ekspert ostrzega przed „nienawiścią do Zachodu” wśród migrantów

  Podpalali e-scootery, atakowali policjantów i rozbijali szyby samochodów. Europa dyskutuje o zamieszkach wywołanych przez młodych ludzi pochodzenia marokańskiego w Belgii i Niderlandach. Po zwycięstwie...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2022 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne po niemiecku – 20 propozycji!

  Święta Bożego Narodzenia to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, a także okres radości i spotkań z rodziną oraz bliskimi. „Frohe Weihnachten”, czyli „Wesołych Świąt”,...

  16 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech!

  Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech W okresie przedświątecznym w wielu niemieckich miastach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Większość z nich rozpoczyna się pod koniec listopada. Poniżej...
  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x