Szczepienia nauczycieli w Niemczech rozpoczną się szybciej niż planowano? Decyzja ma zapaść na początku tygodnia

W najbliższych dniach okaże się, czy pracownicy szkół podstawowych i placówek dziennej opieki nad dziećmi w Niemczech będą mogli skorzystać z możliwości zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi szybciej niż pierwotnie zakładano. Dotąd spodziewano się, że nastąpi to nie wcześniej, niż latem. Podobnie jak minister zdrowia Jens Spahn i rządy kilku krajów związkowych, również federalna minister edukacji Anja Karliczek opowiada się za szybkim szczepieniem tych grup zawodowych. Według niej zadania, które wykonują te osoby, mają znaczenie dla całego społeczeństwa. Powinno to więc znaleźć odzwierciedlenie również w kolejności szczepień. Oczekuje się, że decyzja w tej sprawie zapadnie już na początku nowego tygodnia.

Na krótko przed wznowieniem nauki stacjonarnej w szkołach w dziesięciu krajach związkowych w najbliższy poniedziałek, coraz więcej wskazuje na to, że Niemcom nie uda się uniknąć trzeciej fali koronawirusa. Pomimo twardego lockdownu dobowa liczba nowych zakażeń w ostatnim czasie już praktycznie nie spada. Eksperci przypisują to rozprzestrzenianiu się znacznie bardziej zakaźnych wariantów wirusa. W tym kontekście debata na temat szybszego startu szczepień przeciwko Covid-19 dla nauczycieli i wychowawców wyraźnie nabrała nowego tempa.

Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie szczepień

Kanclerz Angela Merkel i szefowie rządów poszczególnych landów zwrócili się ostatnio w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia. Aby ten scenariusz mógł się zrealizować, należałoby zmienić obowiązujące rozporządzenie w sprawie szczepień. Według ministra zdrowia Badenii-Wirtembergii Manne Lucha, zmiany te są już w toku. Polityk Zielonych powiedział w sobotę w Stuttgarcie, że zasadnicza decyzja w tej kwestii zapadnie prawdopodobnie w najbliższy poniedziałek na konferencji ministrów zdrowia.

Karliczek podkreśliła, że szybkie zapewnienie nauczycielom i opiekunom ochrony jaką daje szczepienie, umożliwi wznowienie normalnej działalności tych placówek i sprawowanie opieki nad dziećmi. Szybszy dostęp do szczepień byłby także wyrazem uznania dla pedagogów, którzy w swojej pracy mają dużo kontaktu z innymi ludźmi, wskutek czego ryzyko zakażenia jest większe niż w przypadku wielu innych grup zawodowych.

Kolejni uczniowie wracają do szkół

W najbliższy poniedziałek wznowią działalność szkoły podstawowe w kolejnych dziesięciu krajach związkowych. Nauczanie będzie się odbywało w trybie hybrydowym (zajęcia stacjonarne dla połowy klasy, potem zmiana), lub tylko w placówkach dla stałych grup, które w miarę możliwości nie powinny mieć ze sobą kontaktu. Do placówek opieki dziennej będzie mogło uczęszczać więcej dzieci, a niekiedy nawet całe grupy. Jeśli chodzi o starszych uczniów i młodzież, póki co nadal kontynuowane będzie tzw. kształcenie na odległość (nie dotyczy ostatnich klas). W Dolnej Saksonii uczniowie szkół podstawowych powrócili do szkół już w styczniu, w Saksonii 15 lutego. W tym samym dniu otwarto tam także  placówki dziennej opieki nad dziećmi.

Źródło: www.n-tv.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

1 KOMENTARZ

Obserwuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wiktor

Ciekawe czy nauczyciele potulnie będą się szczepic?

177,487FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

Przydatne linki

Niemieckie ubezpieczenia

1
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x