Więcej

  Rząd RP przedstawił plan działania na nadchodzący czas. Kwarantanna dla wracających do kraju?

  Polski program do fakturowania w Niemczech

  Rząd RP przedstawił kompleksowy plan działania na nadchodzący czas – 100 dni solidarności w walce z COVID-19. Kiedy wczytamy się w projekt rozporządzenia mówiącego o tzw. etapie odpowiedzialności (od 28 listopada od 27 grudnia), możemy doznać szoku.

  Z nowego rozporządzenia, że nie będziemy mogli w tym czasie wyjechać za granicę koleją (ani do kraju wrócić), a kiedy będziemy wracać do Polski samochodem, to czeka nas obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna. Kwarantanna nie będzie natomiast nas obejmować, kiedy przylecimy do Polski jako pasażer samolotu lub morskiego statku wycieczkowego.

  Wszystko zależy od rozwoju sytuacji

  W ramach prac rząd RP przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które jak zapowiada będzie sięgać w zależności od rozwoju sytuacji.

  Dotyczą one:

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

  W rozdziale 2 i 2.1 czytamy: Do dnia 27 grudnia 2020 r. wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącej granicę zewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) (…).

  W okresie, o którym mowa w ust. 1, osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, o której mowa w ust. 1, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana:
  1) przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej, o którym mowa w ustawie z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 305 i 1610), informację o:
  a) adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową
  kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5
  ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób
  zakaźnych u ludzi,
  b) numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą;
  2) odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, trwającą 10 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.

  W związku z tym, że w projekcie rozporządzenia mowa jest o granicach zewnętrznych UE, osoby przyjeżdżające przykładowo z Niemiec nie byłyby zmuszone udawać się na kwarantannę!

  Wymagań związanych z odbyciem obowiązkowej kwarantanny ma nie stosować się np. wobec wykonujących czynności zawodowe np. pilotów samolotów, marynarzy, zawodowych kierowców, żołnierzy, ale także pasażerów samolotów (chyba, że przylatują z Białorusi, Rosji i Ukrainy), czy pasażerów morskich statków wycieczkowych.

  Aktualnie można składać uwagi dotyczące projektów rozporządzeń

  To na szczęście na razie tylko projekty rozporządzeń, które podlegają konsultacjom. Uwagi można zgłaszać na adres [email protected]

  Uwagi do projektu dot. tzw. etap odpowiedzialności można zgłaszać do poniedziałku 23 listopada do godziny 20:00 w temacie mejla wpisując [ETAP ODPOWIEDZIALNOŚCI]. Uwagi do projektu dot. kwarantanny narodowej – można zgłaszać do 27 listopada do godziny 20:00 w temacie mejla wpisując [ETAP STABILIZACJI].

  Uwagi do projektu dot. trzech nowych stref (czerwoną, żółtą i zieloną) można zgłaszać do 27 listopada do godziny 20:00 w temacie mejla wpisując [KWARANTANNA NARODOWA].

  źródło: dziennikzachodni.pl

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Znajdź wymarzoną pracę w Niemczech! Atrakcyjne zarobki, różne branże, praca dla par… Sprawdź teraz: praca.dojczland.info.

  3 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  3 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Mirosław

  Politycy nienawidzą swiąt bo une co innego wyznają

  Olo

  Polska to niewolniczy kraj

  Krystian

  Dlaczego samoloty czy stawki maja być wyłączone z kwarantanny podróżujący autem jest gorszy czy co

  171,242FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  Przydatne linki

  Niemieckie ubezpieczenia

  3
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x