Więcej >>

  Praca w Niemczech

  Rząd Niemiec zajmie się dzisiaj uchwałą nowej wersji ustawy o ochronie przed zakażeniami

  Praca w Niemczech

  Niemiecki rząd chce mocniej ugruntować swoją politykę koronawirusową w prawie i zamierza zreformować ustawę o ochronie przed zakażeniami (niem. Infektionsschutzgesetz) w przyśpieszonej procedurze. Jednak część reformy spotyka się z ostrą krytyką – zapowiedziano również protesty. Poniżej najważniejsze informacje!

  Nowa wersja ustawy o ochronie przed zakażeniami

  Ustawa o ochronie przed zakażeniami służy jako podstawa do podejmowania przez niemiecki rząd federalny daleko idących działań przeciwko pandemii koronawirusa  – i spotkała się w przeszłości z dużą dozą krytyki. Nowa wersja ma zostać uchwalona przez Bundestag i Bundesrat dzisiaj i to w trybie przyspieszonym.

  Głównym celem poprawki jest zapewnienie wsparcia prawnego dla środków zwalczania pandemii, które do tej pory były wydawane przez rząd w drodze rozporządzenia. Ma to na celu stworzenie większej pewności prawnej. O godz. 12.00 Bundestag przedyskutuje najpierw, a następnie zagłosuje w drugim i trzecim czytaniu nad projektem frakcji koalicyjnych CDU/CSU i SPD.

  Następnie Bundesrat podejmie decyzję w tej sprawie również na specjalnym posiedzeniu o godz. 15:00. Prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier prawdopodobnie sporządzi projekt ustawy tego samego dnia, aby mogła ona wejść w życie.

  Ustawa o ochronie przed zakażeniami była już kilkakrotnie reformowana

  Ustawa o ochronie przed zakażeniami była już kilkakrotnie reformowana w trakcie pandemii korony. Już na początku wiosny wprowadzono możliwość rozpoznania przez Bundestag sytuacji epidemicznej o znaczeniu ogólnokrajowym. Parlament uczynił to natychmiast, przyznając w ten sposób ministerstwu zdrowia specjalne uprawnienia do wydawania rozporządzeń – bez konieczności uzyskania zgody Bundesratu. Zazwyczaj jest to konieczne dla regulacji rządowych. Stan epidemii utrzymuje się do dziś, ale Bundestag może w każdej chwili położyć mu kres.

  O jakie zmiany w prawie dokładnie chodzi?

  Poprawka ta wprowadza obecnie między innymi nowy ustęp 28a do ustawy. Zawiera on szczegółowy wykaz środków ochronnych, które mogą zostać zarządzone przez rządy krajów zwiąkowych i właściwe organy w celu powstrzymania pandemii.

  Należą do nich: wymogi dotyczące odległości, ograniczenia dotyczące wychodzenia i kontaktów w miejscach prywatnych i publicznych, ograniczenie lub zakaz noclegu, podróżowania, imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, zamykania sklepów lub zamawiania obowiązkowych masek w miejscach publicznych. Zasadniczo są to środki, które zostały już podjęte na wiosnę podczas pierwszego “zamknięcia” (lockdown), a niektóre z nich mają obecnie zastosowanie również podczas częściowego zamknięcia w listopadzie. Jednak wraz z reformą bedą one teraz także zapisane w prawie.

  W przeszłości często krytykowano, że za pomocą przepisów będą naruszane podstawowe prawa obywateli. Teraz ma zostać zapisane w ustawie, że takie rozporządzenia prawne muszą być ograniczone w czasie. Ich okres obowiązywania powinien zasadniczo wynosić cztery tygodnie. Można go jednak przedłużyć. Ponadto do regulaminu musi być dołączone ogólne uzasadnienie.

  Nowe zasady dotyczące odszkodowań

  Planowane są m.in. nowe zasady dotyczące utraty zysków. Na przykład wnioski o odszkodowanie dla rodziców, którzy nie mogą pracować z powodu opieki nad dziećmi, mają zostać przedłużone i rozszerzone do marca 2021 roku. Z drugiej strony, ci, którzy odbywają “podróż” do zagranicznych obszarów ryzyka, której można uniknąć, nie powinni otrzymywać odszkodowania za utratę zarobków w przypadku konieczności przeprowadzenia kwarantanny po powrocie. Rząd powinien mieć możliwość uregulowania, że również osoby nieubezpieczone są uprawnione do szczepień i badań. Szpitale, które zawieszają operacje, powinny otrzymać rekompensatę finansową.

  Dlaczego opozycja krytykuje ten projekt?

  Opozycja uważa, że nowe przepisy nie są wystarczająco szczegółowe, a zatem konstytucyjnie wątpliwe. Brakuje im również większych praw udziału dla parlamentów. Oprócz tego krytykuje się szybkie tempo, w jakim ma być uchwalane prawo.

  Rządowy projekt ustawy przewiduje koncentrację władzy decyzyjnej u ministra zdrowia Jensa Spahna (CDU), powiedziała lider partii lewicowej Katja Kipping. Według lidera frakcji Dietmara Bartscha, Partia Lewicy nie chce się zgodzić na projekt ustawy. FDP również to ogłosiło. “Dla nas pole manewru rządu w zakresie naruszania praw podstawowych jest wciąż zbyt duże”, powiedział lider frakcji Christian Lindner (wywiad z liderem FDP można przeczytać tutaj). AfD również ostro skrytykowała te plany.

  Jakie protesty zostały ogłoszone?

  W Berlinie na środę rano zaplanowano już kilka demonstracji przeciwko tym decyzjom. Według policji, zarejestrowano na nich 4000 uczestników. W bezpośrednim sąsiedztwie Bundestagu i Bundesratu, tak zwanych “spacyfikowanych okręgów”, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zakazało jednak dwunastu demonstracji.

  źródło: www.spiegel.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x