Niemcy: Rodzice dziecka przebywającego na kwarantannie zachowują prawo do wynagrodzenia!

Zgodnie z nowymi przepisami wydanymi przez rząd federalny Niemiec w związku z pandemią Covid-19, szkoły i ośrodki opieki dziennej pozostaną otwarte w listopadzie. Jednak z powodu wykrywanych przypadków koronawirusa, często dochodzi do zamykania placówek, wskutek czego aktywni zawodowo rodzice niejednokrotnie muszą tymczasowo porzucić wykonywanie swoich obowiązków służbowych i zająć się opieką nad dzieckiem. Ale jakie prawa przysługują rodzicom, którzy znajdą się w takiej sytuacji?

Kwestia ta jest w Niemczech uregulowana przez nową ustawę o zapobieganiu chorobom zakaźnym (Infektionsschutzgesetz). Zgodnie z paragrafem 56, rodzice otrzymują rekompensatę za utracone zarobki, jeśli muszą zostać w domu, by opiekować się dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 12. roku życia lub jest niepełnosprawne i wymaga pomocy innych. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą, wymogiem jest również to, aby ośrodek opieki dziennej lub szkoła zostały zamknięte przez właściwy organ.

Nowa ustawa wypełnia lukę w prawie

Ponad 100 aktualnych ofert pracy w Niemczech >> praca.dojczland.info <<

W przeszłości przepisy te często przysparzały trudności rodzicom, ponieważ nie obowiązywały one w przypadku, gdy kwarantannie poddawano tylko niektóre dzieci, które miały kontakt z osobą, u której test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny. W związku z tym rząd federalny wprowadził pewne zmiany: projekt ustawy z dnia 28 października stanowi, że rodzice otrzymają rekompensatę za utracone zarobki także wtedy, gdy urząd ds. zdrowia zadecyduje o objęciu kwarantanną choćby jednego dziecka z klasy czy grupy przedszkolnej, w związku z czym trzeba będzie zapewnić mu w domu opiekę. Zmiana ustawy musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Bundesrat. Prawdopodobnie wejdzie ona w życie w grudniu.

Rekompensata w wysokości 67 procent utraconych zarobków

W omawianym tutaj przypadku – w odróżnieniu od sytuacji, w której aktywni zawodowo rodzice sami są objęci kwarantanną – nie jest zwracana cała kwota utraconych zarobków, lecz jedynie 67 procent (maksymalnie 2.016 euro za pełny miesiąc). Rekompensata przysługuje maksymalnie przez 10 tygodni na jednego zatrudnionego rodzica, względnie przez 20 tygodni w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci. Maksymalny okres 10, ewentualnie 20 tygodni nie musi być wykorzystany jednorazowo w całości, ale może być rozłożony na kilka miesięcy i wykorzystywany w zależności od potrzeb.

W okresie wakacji rekompensata nie przysługuje

Rodzice nie otrzymują żadnej rekompensaty, jeśli ośrodek opieki dziennej lub szkoła i tak byłaby zamknięta w okresie odbywania kwarantanny – na przykład dlatego, że jest to czas wakacji.

W ciągu pierwszych sześciu tygodni wynagrodzenie wypłacane jest przez pracodawcę. Następnie może on ubiegać się o zwrot kosztów przez właściwy organ kraju związkowego. Nowa ustawa przedłuża okres obowiązywania powyższych regulacji do marca 2021 roku.

Źródło: www.rnd.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Najwięcej aktualnych ofert pracy w Niemczech: praca.dojczland.info

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
176,734FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

Przydatne linki

Niemieckie ubezpieczenia

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x