Więcej >>

  Schufa

  Reforma zasiłku wychowawczego w Niemczech – z korzyścią dla rodziców wcześniaków i nie tylko!

  Schufa Niemcy

  Państwo wydaje rocznie ponad siedem miliardów euro na zasiłek wychowawczy (niem. Elterngeld). Jest to jedno z najważniejszych państwowych świadczeń rodzinnych w Niemczech. Teraz wprowadzone będą w nim pewne zmiany.

  Założenia projektu ustawy

  Nowością będzie większe wsparcie dla rodziców wcześniaków, rozszerzone będą też możliwości pracy w niepełnym wymiarze godzin przy pobieraniu zasiłku wychowawczego. Tak wyglądają założenia projektu ustawy Federalnego Ministerstwa Spraw Rodzinnych, przedstawione w środę przez rząd.

  Aby sfinansować innowacje, zmniejszy się limit dochodu, powyżej którego nie można już pobierać zasiłku wychowawczego. Mówiąc wprost: osoby najlepiej zarabiające nie będą miały już prawa do zasiłku rodzicielskiego!

  Zgodnie z planami, matki i ojcowie, których łączny dochód przekracza 300.000 euro, nie będą już otrzymywać w przyszłości zasiłku wychowawczego. Jak dotąd limit ten wynosił 500.000 euro. Dla samotnych rodziców limit dochodów pozostaje na poziomie 250.000 euro. Ministerstwo podało, że nowe przepisy dotyczyć będą najlepiej zarabiających osób, które stanowią 0,4% rodziców otrzymujących zasiłek wychowawczy. „Dla nich samodzielne zabezpieczenie finansowe na czas urlopu wychowawczego jest możliwe także bez zasiłku ze strony państwa”.

  “Miesiąc wcześniaków”

  W przypadku dzieci urodzonych sześć tygodni przed obliczonym terminem porodu lub wcześniej, rodzice mają po reformie przepisów otrzymać dodatkowy miesiąc zasiłku wychowawczego. Tak zwany „Frühchenmonat” (miesiąc wcześniaków) to więcej czasu dla rodziców do uporania się z tą trudną sytuacją. Problem dotyczy w Niemczech około 17.000 dzieci rocznie.

  4-dniowy tydzień pracy

  Planuje się również, że matki lub ojcowie, którzy otrzymują zasiłek wychowawczy, ale wrócą do pracy w niepełnym wymiarze godzin, będą mogli pracować 32 godziny tygodniowo zamiast poprzednich 30 godzin, nie tracąc przy tym prawa do zasiłku wychowawczego. Możliwy będzie np. 4-dniowy tydzień pracy. Ponadto przewidziane są bardziej elastyczne regulacje dotyczące tzw. premii partnerskiej – dodatkowego świadczenia, jeśli oboje rodzice pracują w niepełnym wymiarze godzin. Celem jest zachęcenie większej liczby ojców do czynnego udziału w opiece nad dziećmi.

  Nowe przepisy mają wejść w życie w przyszłym roku, ale muszą jeszcze zostać uchwalone przez Bundestag i Bundesrat.

  Świadczenie Elterngeld jest wypłacane matkom i ojcom, jeśli nie pracują lub wykonują pracę w niewielkim wymiarze czasu po urodzeniu dziecka. Państwo wspiera to kwotą co najmniej 300 euro i maksymalnie 1.800 euro miesięcznie – w zależności od zarobków netto przed narodzinami dziecka.

  Świadczenie zostało wprowadzone w 2007 r. ze względu na niski wskaźnik urodzeń w Niemczech. Zasiłek wychowawczy jest wypłacany maksymalnie przez 14 miesięcy, jeśli oboje rodzice uczestniczą w opiece. Okres płatności można również dalej przedłużyć (tzw. ElterngeldPlus). Miesięczne płatności są wtedy odpowiednio mniejsze.

  Zasiłek wychowawczy jest najbardziej znanym i najbardziej popularnym świadczeniem rodzinnym w Niemczech – powiedziała w środę minister rodziny Franziska Giffey (SPD). Każdego roku korzysta z niego około dwóch milionów rodziców. Roczne wydatki wynoszą około siedmiu miliardów euro.

  Krytyka reformy

  Planowane nowe regulacje budzą z jednej strony uznanie, ale też krytykę. Wiceprzewodnicząca Niemieckiej Federacji Związków Zawodowych Elke Hannack mówiła o ważnym kroku, który ułatwi kobietom i mężczyznom partnerskie dzielenie się obowiązkami w gospodarstwie domowym.

  Z kolei rzecznik ds. polityki rodzinnej ze strony FDP, Grigorios Aggelidis, skrytykował tzw. „miesiąc wcześniaków“ jako „wrogi rodzinie”. Zażądał on przedłużenia zasiłku wychowawczego o czas między faktycznym urodzeniem, a obliczonym terminem porodu.

  Rzeczniczka polityki rodzinnej lewicowej grupy parlamentarnej, Katrin Werner, stwierdziła, że reforma zasiłku wychowawczego jest zdecydowanie niewystarczająca. Rodziny o niewielkich dochodach lub bez nich potrzebują dodatkowego wsparcia. „Konieczne jest zwiększenie minimalnej kwoty z aktualnie obowiązujących 300 euro”.

  Źródło: www.bild.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x