Niemieccy policjanci złapali w zeszłym roku ponad 14.000 pasażerów podróżujących autobusem i pociągiem, którzy nielegalnie przyjechali do Niemiec. Większość z nich pochodzi z Afganistanu i Nigerii. Akcja przyniosła rezultaty, jednak w przyszłości tego typu kontrole mogą być utrudnione.

Jak wynika z raportu niemieckiej policji, w okresie od stycznia do listopada 2018, złapano w pociągach 7.943 osoby i w autobusach dalekobieżnych kolejne 6.066 osób. W przyszłości tego typu akcje mogą zostać utrudnione. Powód? Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w opinii prawnej dla Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, że kodeks graniczny Schengen zakazuje kontroli paszportowej w autobusach dalekobieżnych.

Kontrole w autobusach są niedozwolone?

Dwóch organizatorów wycieczek autobusowych z Niemiec i Hiszpanii wniosło powództwo przeciwko obowiązkowi kontroli paszportów i dokumentów pobytowych pasażerów z państw trzecich przed przekroczeniem granicy niemieckiej. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że są to kontrole zakazane. Postępowanie musi jeszcze zostać rozstrzygnięte przez Federalny Sąd Administracyjny.

Którędy uchodźcy próbują dostać się do Niemiec?

Liczba osób, które próbują nielegalnie wjechać do Niemiec autobusem jest dość znacząca. Na silnie kontrolowanej granicy niemiecko-austriackiej, policja federalna odnotowała 3068 nielegalnych wjazdów autobusami od stycznia do listopada ubiegłego roku, jest to znacznie więcej niż w pociągach (3054). W innych obszarach granicznych, gdzie kontrole autobusów odbywają się wyrywkowo, złapano 321 na granicy niemiecko-holenderskiej, 350 na granicy niemiecko-belgijskiej, 487 na granicy niemiecko-polskiej, 519 na granicy niemiecko-czeskiej, a nawet 824 na granicy niemiecko-szwajcarskiej. Nielegalnych podróżników pociągiem z Francji było aż 1366, czyli o 257 osób więcej niż autobusami. Ponadto policja federalna aresztowała kolejne 4320 osób, które nielegalnie wkroczyły na teren Niemiec.

Większość złapanych pasażerów przybyło do Niemiec z Afganistanu, Nigerii, Iraku, Syrii i Turcji.

Odesłania uchodźców z powrotem, miały miejsce tylko na lotniskach, w portach morskich i na granicy niemiecko-austriackiej.

Źródło: rp-online.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika