Więcej

  Projekt ustawy gotowy – koalicja zgodziła się na uproszczenie procesu naturalizacji w Niemczech

  Koalicja zgodziła się na reformę prawa dotyczącego nadawania cudzoziemcom niemieckiego obywatelstwa. Migranci będą mogli szybciej otrzymywać niemiecki paszport. Po naciskach ze strony FDP, pierwotny projekt został zaostrzony w dwóch punktach.

  Nowe zasady naturalizacji w Niemczech

  Po długich dyskusjach rząd koalicyjny uzgodnił główne założenia reformy ustawy o przyznawaniu cudzoziemcom obywatelstwa. Projekt ustawy w tej sprawie został przedłożony studiu stołecznemu ARD. Najpierw informowały o tym gazety „Süddeutsche Zeitung”, „Bild”-Zeitung” i „Rheinische Post”.

  Reforma przewiduje znaczne uproszczenie procesu naturalizacji i integracji. Przykładowo, migranci będą mogli uzyskać obywatelstwo już po pięciu latach pobytu w Niemczech, zamiast dotychczasowych ośmiu. W przypadku „szczególnych osiągnięć integracyjnych”, takich jak dobre umiejętności językowe, wolontariat lub bardzo dobre wyniki w pracy, naturalizacja, czyli nadanie cudzoziemcowi obywatelstwa państwa, na terytorium którego się osiedlił, powinna być możliwa już po trzech latach.

  Tylko ustny dowód znajomości języka dla osób powyżej 67 roku życia

  Dzieci urodzone w Niemczech przez zagranicznych rodziców również powinny mieć możliwość szybszego stania się Niemcami, zgodnie z 49-stronicowym projektem ustawy uzgodnionym przez federalną minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser i ministra sprawiedliwości Marco Buschmanna z FDP. Warunek: Jedno z rodziców musi mieszkać legalnie w Niemczech przez pięć lat. Wcześniej miało to zastosowanie dopiero po ośmiu latach. Według raportu, Faeser chce znieść pisemne certyfikaty językowe jako warunek wstępny dla seniorów w wieku powyżej 67 lat. Zamiast tego, w przyszłości będą oni musieli udowodnić jedynie ustne umiejętności językowe.

  Jak wynika z raportu, nie będzie już konieczności rezygnacji z poprzedniego obywatelstwa. W dokumencie stwierdzono, że stara zasada prawna i tak nie odpowiada już praktyce. Przez lata większość naturalizacji była przeprowadzana pomimo posiadania innego obywatelstwa.

  Brak naturalizacji w przypadku popełnienia niektórych przestępstw

  W szczególności FDP skrytykowała pierwsze plany reformy z listopada. Zmieniony projekt bierze pod uwagę tę krytykę. Przestępstwa popełnione z pobudek antysemickich, rasistowskich, ksenofobicznych lub innych nieludzkich motywów uniemożliwią naturalizację. „Zero tolerancji dla takich zachowań”, podkreśliła federalny minister spraw wewnętrznych, Faeser, w stołecznym studiu ARD. „Każdy, kto nie podziela naszych wartości, nie może zostać Niemcem”. Prokuratury mają w przyszłości aktywnie zgłaszać takie przestępstwa władzom imigracyjnym, aby zapobiec naturalizacji w takich przypadkach.

  Ponadto obowiązuje teraz następująca zasada: każdy, kto chce otrzymać niemieckie obywatelstwo, musi być ekonomicznie zintegrowany. Musi zatem być w stanie utrzymać siebie i członków swojej rodziny bez otrzymywania świadczeń na podstawie drugiej lub dwunastej księgi kodeksu socjalnego.

  Wyjątki dotyczą tak zwanych „pracowników gościnnych” (Gastarbeiter) i pracowników kontraktowych, którzy przybyli do byłego NRD przed 1990 rokiem. Również tak zwani „Aufstocker”, którzy pracują w pełnym wymiarze godzin i byli zatrudnieni przez co najmniej 20 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat, są zwolnieni z tego przepisu. Ponadto istnieją wyjątki dla małżeństw pracujących w pełnym wymiarze godzin i zarejestrowanych partnerów z małoletnimi dziećmi.

  Projekt zostanie dziś wysłany do krajów związkowych

  Projekt ma zostać dziś przesłany do krajów związkowych i stowarzyszeń w celu konsultacji. Następnie ustawa ma zostać przyjęta przez rząd latem. „Chcemy, aby ludzie, którzy stali się częścią naszego społeczeństwa, mogli pomóc w demokratycznym kształtowaniu naszego kraju” – wyjaśnia Faeser. Ma to również kluczowe znaczenie dla „przyciągnięcia wykwalifikowanych pracowników, których pilnie potrzebujemy”. Dzięki reformie imigranci nie będą już zmuszani do „rezygnacji z części swojej tożsamości”. To „zmiana paradygmatu”.

  Źródło: www.tagesschau.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Marta

  Dla kogo te ulepszenia!?
  Ja mieszkam w Niemczech od 9 lat.
  Zrobilam B1, leben in Deutschland tez.
  Od 6 lat pracuje place podatki.
  Od 5 lat z niemieckim obywatelem po slubie.
  Chcialabym dokonac neutralizacji.
  Dostalam tysiace papierow do wypelnienia.
  Najlepsze jest,ze oni tu wymagaja,zeby wpisac ex meza dane🙄🤔…
  Ludzie!!!!!
  Od ponad 20 lat zaden kontakt z nim mam,nie wiem gdzie mieszka,czy w ogole zyje 🙄….
  Wiec sie pytam DLA KOGO TE ULEPSZENIA!?????
  NA PEWNO NIE DLA OSOB Z EU!!!!
  NAS PRZESWIETLAJA WZDLUZ I W SZERZ!!!!!

  Filip

  Teraz Polakom niemiecki paszport nie imponuje. Dla mnie ważniejszym jest, uznawanie dyplomów polskich uczelni. Mam nadzieję, że w Polsce też zacznie się wybrzydzać Ingenieur-ów, którzy nie ukończyli politechniki. A Diplom-Ingenieur co najwyżej będzie uznawane poniżej polskiego magistra inżyniera, czyli jedynie inżynier.

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  14,600ObserwującyObserwuj
  246ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Wakacje i ferie szkolne w Niemczech w 2023 roku – terminy dla wszystkich landów!

  Ferie i wakacje w 2023/2024 roku z pewnością będą inne niż wszystkie dotychczas. Nadal nie wiadomo co będzie dozwolone, które europejskie rejony otworzą się...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Niedziele handlowe w Niemczech – aktualne terminy z podziałem na landy!

  Zgodnie z aktualną ustawą, w Niemczech dopuszczalne są niedziele handlowe, lecz o ich ilości i terminach decydują odgórnie landy, pozostawiając przy tym wolność wyboru...
  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x