Niemcy: Emerytura podstawowa już po 33 latach opłacania składek?

0
5348

Po długich debatach koalicja ustaliła w Niemczech w listopadzie najważniejsze założenia dotyczące emerytury podstawowej. Gotowy jest już projekt ustawy Ministra Pracy, zgodnie z którym więcej osób o niskich dochodach (niż pierwotnie planowano) ma otrzymać świadczenia.

Na zmianach skorzysta bardzo wiele kobiet

Plany niemieckiego rządu dotyczące emerytury podstawowej powoli nabierają kształtu. Z projektu ustawy wynika, że ze zmian skorzysta więcej seniorów, niż pierwotnie zakładano.

Już po 33 latach opłacania składek (liczy się tu zatrudnienie, wychowywanie dzieci oraz świadczenia opiekuńcze), wysokość tzw. „Minirente” ma zostać podniesiona o dodatek. Początkowo dodatek ten będzie stopniowany i osiągnie maksymalną wysokość po 35 latach opłacania składek.

W umowie koalicyjnej partie Union oraz SPD uzgodniły jako warunek pełnej wypłaty świadczeń właśnie 35 lat opłacania składek. Łącznie skorzysta na tym 1,4 miliona emerytów i emerytek – z czego 70% to kobiety.

Świadczenia będą wypłacane od 2021 roku

Z projektu ustawy Ministra Hubertusa Heil wynika, że koszty w pierwszym roku wyniosą około 1,4 miliarda euro. Pokryte one będą w całości z podatków. Emerytura podstawowa w tej formie ma zostać wypłacana od początku 2021 roku.

Pełen dodatek emerytalny otrzymają tylko ci seniorzy, których miesięczne wpływy nie przekraczają 1.250 euro w przypadku osób samotnych i 1.950 euro w przypadku par. Z dochodu powyżej tego limitu, 40% ma być doliczane na poczet emerytury podstawowej. W przypadku zarobków rzędu 1.300 euro, doliczone będzie 40% z 50 euro – emerytura podstawowa będzie więc o 20 euro niższa.

O emeryturę podstawową nie trzeba się specjalnie ubiegać – ubezpieczyciel emerytalny automatycznie ma ją wyliczyć. Niezbędne dane, jak np. wysokość dochodów, będą pochodzić z urzędów skarbowych.

Projekt przekazany ministerstwom

W listopadzie 2019 liderzy partii CDU, CSU oraz SPD uzgodnili kluczowe punkty dotyczące emerytury podstawowej. Projekt ustawy został teraz przekazany innym ministerstwom.

Źródło: www.tagesschau.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

    Praca w Niemczech

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here