Więcej

  Problem niedoboru wykwalifikowanych pracowników w Niemczech pogłębi się: do 2036 roku na emeryturę przejdzie prawie jedna trzecia pracowników

  Wielu pracowników w Niemczech już teraz jest u kresu swoich możliwości. Nadgodziny są na porządku dziennym w wielu branżach, takich jak rzemiosło czy opieka. Prawie każdy to odczuwa: wszędzie brakuje wykwalifikowanego personelu.

  Presja na pracowników w niemal wszystkich branżach jest ogromna. Ale wkrótce sytuacja może drastycznie się pogorszyć. Bo w najbliższych latach prawie jedna trzecia wszystkich pracowników przejdzie na emeryturę – tak wynika z aktualnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego. Miliony ludzi w Niemczech odejdą z pracy. Co się wtedy stanie?

  Do 2036 roku prawie 13 milionów osób w Niemczech przejdzie na emeryturę – czy nasili się przez to problem niedoboru wykwalifikowanych pracowników?

  W ciągu najbliższych 15 lat na emeryturę przechodzić będą osoby z wyżu demograficznego. Niemiecki rynek pracy opuści niemal 13 milionów pracowników.

  Według Federalnego Urzędu Statystycznego do 2036 roku 12,9 mln pracowników z pokolenia baby boom osiągnie wiek emerytalny. Odpowiada to prawie 30 procentom dostępnej siły roboczej.

  Jeśli ci pracownicy przejdą na emeryturę, będzie to miało dramatyczne konsekwencje dla rynku pracy. Albowiem, jak wynika z danych urzędu, młodsze pokolenia nie są tak liczne jak roczniki wyżu demograficznego z lat 1957 i 1969.

  Rozwiązanie problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników? Większa obecność kobiet na rynku pracy

  Wielu pracowników z obawą patrzy w przyszłość. Czy istnieje jednak rozwiązanie problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników w Niemczech? Z pewnością nie ma na to cudownego lekarstwa. Jednak zdaniem statystyków pomóc mogłoby większe zaangażowanie kobiet w pracę zawodową. Współczynnik aktywności zawodowej kobiet jest bowiem nadal znacząco niższy niż mężczyzn. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych.

  W przypadku populacji w wieku od 30 do 39 lat współczynnik aktywności zawodowej kobiet był w ubiegłym roku o około jedenaście punktów procentowych niższy niż mężczyzn. W grupie osób mających od 40 do niespełna 65 lat różnica wynosiła średnio około osiem procent.

  Źródło: www.rtl.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  3 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  3 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  JANUSZ - KRYSTYNA

   Berlin – Tak jest we wszystkich Krajach Starej UNII – LUDZI do pracy nie brakuje – Jedynie się szuka taniej siły roboczej, która będzie pracować za 50 % stawki, czyli od stawki obowiązkowej, nadrabiając na czarno i w sumie po 12 – 14 godzin, sobota, niedziela – Niemiec jak nie dostanie 20 – 25 Euro, to do pracy nie pójdzie a imigrant też nie jest głupi i po 12 – 14 godzin, soboty, niedziele nie będą robić – Jakby Polacy tu mogliby pracować tylko po 8 godzin, za wszystko płacić, godnie żyć, odżywiać się – 2 – 3 miesiące i nie… Czytaj więcej »

  filuś

  Nie dramatyzujmy. Po 3 latach, to ty wybierasz pracę, a nie praca ciebie. Ja jestem Polakiem i pracuję 40h/tydz., mam wolny weekend oraz jedną zmianę. Robię przy montażu szaf elektrycznych. Wbrew pozorom wcale nie trzeba być elektrykiem i znać jęz. niemiecki. Teraz takich szef przyjmuje, bo robota jest, a chętnych do pracy brak. Fakt, sam coraz częściej zastanawiam się nad zmianą firmy, bo… jako pracownik najemny otrzymałbym o 1 euro więcej na godzinę i 620 euro do ręki jako dodatki. Wychodzi na to, że osoba bez doświadczenia, języka lepiej zarabia od tzw. fachowca. Takie masz hecę w Niemczech. A co… Czytaj więcej »

  Klaus slodycz

  Ale on wie lepiej

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  181ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Wakacje w i wolne od szkoły w Niemczech w 2022 roku – terminy dla wszystkich landów!

  Ferie i wakacje w 2022/2023 roku z pewnością będą inne niż wszystkie dotychczas. Nadal nie wiadomo co będzie dozwolone, które europejskie rejony otworzą się...

  Pasek wypłaty w Niemczech – Oto co się na nim znajduje i jak go czytać!

  Poniżej znajdziecie wzór niemieckiego paska wypłaty. Numery referencyjne na nim przedstawione zostały objaśnione w tekście poniżej. Na jego końcu znajdziecie skróty, które znajdują się...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2022 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...
  3
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x