Więcej >>

  Praca w Niemczech

  Prawie co trzeci Polak słysząc „Niemcy” – myśli „wojna”!

  Praca w Niemczech

  Jak wynika z badań, coraz większa liczba Polaków kojarzy Niemcy z tematem wojny. Prawie jedna trzecia polskich respondentów (30%) miała takie właśnie skojarzenie.

  „Co kojarzy Ci się z Niemcami?“

  Dwa lata temu odsetek Polaków, którzy myślą przede wszystkim o tej części niemiecko-polskiej historii, wynosił 25%, w 2016 r. było to 21%. Wspólne badanie dotyczące postrzegania drugiego kraju, w którym uczestniczył Warszawski Instytut Spraw Publicznych i Instytut Polski w Niemczech, zostało przedstawione w dniu dzisiejszym.

  Na pytanie „Co kojarzy Ci się z Niemcami?” Polacy, z którymi przeprowadzono wywiady, najczęściej używali słów kluczowych, takich jak „wojna”, „przestępcy”, „okupanci”, „obozy koncentracyjne” i „Hitler”. Jednak określenie „reparacje wojenne” pojawiło się tylko raz.

  Polska to „piękne krajobrazy“

  Jednocześnie 72% ankietowanych Polaków i 55% Niemców oceniło relacje niemiecko-polskie jako dobre. Dla wielu Niemców sąsiedni kraj to przede wszystkim „piękne krajobrazy” i „Morze Bałtyckie”. Prawie jedna trzecia (29 %) wszystkich skojarzeń Niemców z Polską związana była właśnie z turystyką. Tylko 7% ankietowanych w Niemczech podało takie słowa kluczowe, jak „wojna”, „getto” czy „Oświęcim”.

  80. rocznica wybuchu II wojny światowej

  Przed 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej w ubiegłym roku, konserwatywny rząd PiS w Warszawie zwiększył presję w debacie na temat reparacji wojennych ze strony Niemiec. Jednak komisja parlamentarna utworzona w 2017 r. nie opublikowała jeszcze raportu na temat zniszczeń wojennych.

  „Retoryka polskiego rządu, która koncentruje się na tym, co wydarzyło się podczas II wojny światowej, ma wpływ na dyskusję w Polsce” – powiedziała Agnieszka Łada, współautorka badań i zastępca dyrektora Instytutu Polskiego. Ponadto wpływ ma oczywiście też rocznica obchodzona w 2019 r.

  Źródło: www.zeit.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x