Sana

Więcej

  Sana

  Praca w Niemczech: nie patrzcie tylko na wynagrodzenie brutto!

  Jeśli pod koniec miesiąca regularnie brakuje Wam pieniędzy, być może warto rozejrzeć się za drugą pracą, dzięki której zwiększycie swoje dochody. Magazyn „Finanztest” (w wydaniu 03/2023) radzi jednak, aby przy poszukiwaniu drugiego miejsca zatrudnienia nie kierować się wyłącznie atrakcyjnym wynagrodzeniem brutto.

  W Niemczech, przy zachowaniu określonych limitów zarobków i godzin pracy, np. w przypadku Minijob lub pracy sezonowej, może to w ostatecznym rozrachunku przynieść wyższą kwotę netto niż druga praca z wyższym wynagrodzeniem brutto i większym wymiarem czasu pracy.

  Dlatego, jeszcze zanim podejmiecie dodatkową pracę, sprawdźcie dokładnie, ile faktycznie zarobicie po odliczeniu podatku i składek na ubezpieczenie społeczne.

  Zwróćcie uwagę na opodatkowanie ryczałtem w przypadku Minijob

  Przykład: kobieta mająca jedną córkę ma pracę na część etatu, za którą otrzymuje 2.600 euro brutto. Będąc w I klasie podatkowej uzyskuje więc łączny dochód netto w wysokości 1.820 euro miesięcznie. Jeśli podejmie pracę na Minijob z wynagrodzeniem brutto wynoszącym 520 euro, wyjdzie na tym lepiej niż w przypadku drugiej pracy z takim samym wynagrodzeniem godzinowym, ale większą liczbą godzin pracy i płacą brutto w wysokości 700 euro.

  W pierwszym przypadku zarobi w sumie 2.340 euro netto miesięcznie, w drugim 2.217 euro.

  Powód: jeśli dodatkowe zarobki przekraczają 520 euro miesięcznie, zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne. W powyższym przykładzie nawet składki w pełnej wysokości, ponieważ obniżone stawki obowiązują tylko w przypadku łącznego dochodu nie przekraczającego 2.000 euro miesięcznie.

  Kiedy opodatkowanie ryczałtem nie jest możliwe

  W przypadku regularnie uzyskiwanych zarobków przekraczających 520 euro nie wchodzi w grę także opodatkowanie ryczałtem, które jest możliwe w przypadku pracy na Minijob.

  W tym przypadku pracodawcy muszą rozliczać się z urzędem skarbowym zgodnie z klasą podatkową – w przypadku drugiej pracy jest to VI klasa podatkowa. Tutaj potrącany co miesiąc podatek od wynagrodzeń jest szczególnie wysoki. W omawianym przykładzie wynosi on 77 euro miesięcznie.

  Jeśli oprócz zatrudnienia na etacie zdecydujecie się podjąć pracę sezonową zamiast stałej pracy dodatkowej, również może to okazać się dla Was korzystne.

  Jeżeli praca dorywcza z pięciodniowym tygodniem pracy jest z góry ograniczona do trzech miesięcy lub 70 dni roboczych w roku, to od zarobków nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. Wynagrodzenie to podlega jednak opodatkowaniu.

  „Finanztest” radzi: jeśli oprócz zatrudnienia na etacie chcecie podjąć pracę na Minijob, to powinniście zapytać przyszłego pracodawcę o możliwość opodatkowania w formie ryczałtu. Wtedy trzeba wprawdzie zapłacić 2-proc. podatek od wynagrodzenia, ale za to nie ma obowiązku wykazywania tych zarobków w deklaracji podatkowej.

  Nawet jeśli pracodawca nie zapłaci podatku od wynagrodzenia i zostanie on potrącony z Waszych zarobków, to według „Finanztest” i tak zwykle okaże się to dla Was korzystniejsze, niż gdyby podatek był obliczany według klasy podatkowej.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  205ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Ramadan 2023: kilka ciekawostek, których nie wiedzieliście o ramadanie!

  Ramadan to jedno z najważniejszych świąt muzułmańskich. Oznacza on rezygnację z jedzenia w ciągu dnia – i to przez okres czterech tygodni. Post w...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Mandaty w Niemczech: Tyle zapłacisz za wykroczenie drogowe w Niemczech!

  Poruszanie się samochodem po niemieckich drogach wiąże się z przestrzeganiem niemieckiego kodeksu drogowego. Wysokość grzywien za łamanie przepisów ruchu drogowego jest w Niemczech sprecyzowana...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x