Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego, powoli coraz więcej ojców zajmuje się po narodzinach dzieckiem i na jakiś czas zawiesza pracę. W zeszłym roku 7% więcej ojców skorzystało z zasiłku wychowawczego Elterngeld. Jednak mimo wszystko i tak spędzają oni krótszy czas z dziećmi niż matki.

Coraz więcej ojców w Niemczech korzysta z Elterngeld

Liczba ojców, którzy ze względu na narodziny dziecka na jakiś czas rezygnują z pracy i pobierają Elterngeld, w zeszłym roku znacznie wzrosła – od roku 2017 o 7%. Natomiast w przypadku matek odnotowano wzrost o 3%.

Jednak jak wynika z danych liczbowych, matki zdecydowanie dłużej korzystają z zasiłku wychowawczego niż ojcowie, bowiem średnio 11,7 miesiąca. Natomiast u ojców średni okres wynosi zaledwie 3 miesiące.

W roku 2018, ok. 1,4 miliona matek i 433.000 ojców pobierało Elterngeld. Łącznie w 2018 roku 4% więcej rodziców otrzymało zasiłek wychowawczy niż w roku 2017.

Basiselterngeld lub ElterngeldPlus

Rodzice, których dzieci urodziły się po 1. lipca 2015 roku, mogą wybrać pomiędzy Basiselterngeld lub ElterngeldPlus, albo połączyć oba te świadczenia. ElterngeldPlus zazwyczaj jest mniejsze, ale z kolei jest wypłacane przez dłuższy czas – do 36 miesięcy dla obu rodziców łącznie.

Jak wynika z liczb, ok. 30% matek wybrało ElterngeldPlus, natomiast u ojców 13% – w obu przypadkach odnotowano lekki wzrost.

Niektórzy ojcowie świadomie wybierają urlop ze strachu przed utratą pracy

Powody, z jakich ojcowie rzadziej korzystają z Elterngeld są bardzo różne. Jak podaje portal elterngeld.de, ojcowie po narodzinach dziecka chętniej korzystają po prostu z urlopu zamiast od razu wnioskować u pracodawcy o Elterngeld. Rzecznik platformy Patrick Konrad tłumaczy, że: „Ojcowie w ten sposób tracą szansę na państwowe świadczenia. Mają oni bowiem prawo zarówno do Elternzeit jak i do Elterngeld”.

Doradca Pro-Familia Hannelore Lambertz-Eichhoff dodaje, że ojcowie często świadomie decydują się na wariant urlopowy z obawy przed utratą pracy. Niestety w mniejszych, bardziej tradycyjnych przedsiębiorstwach tak się w dalszym ciągu zdarza.

Źródło: spiegel.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika