Porozumienie Niemiec i Komisji Europejskiej w sprawie opłaty drogowej coraz bliżej?

0
1018

Miesiąc temu Komisja Europejska złożyła pozew przeciwko zaplanowanej przez Niemcy opłacie drogowej. Aktualnie sprawa zdaje się przybierać zupełnie inny obrót. Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują bowiem na szybkie porozumienie.

Porozumienie w zasięgu wzroku

W konflikicie o opłatę drogową zanosi się na osiągnięcie porozumienia pomiędzy niemieckim rządem oraz Komisją Europejską. „W negocjach osiągnieto znaczny postęp” – zdradziła w zeszły czwartek (3.11.16) niemieckiej agencji prasowej dpa rzeczniczka Komisji. Jej zdanie podziela szef niemieckiego resortu transportu, Alexander Dobrindt, który agencji prasowej Reuters powiedział: „Wychodzimy sobie na przeciw i jestem pewien, że do końca listopada osiągniemy porozumienie z Komisją Europejską”.

Pod koniec września Komisja Europejska oznajmiła, iż planowana ustawa dyskryminowałaby obcokrajowców i pozwie Niemcy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Głównym argumentem Komisji jest fakt, iż poprzez obniżenie podatku drogowego na uldze skorzystaliby wyłącznie mieszkańcy Niemiec.

Tanie krótkotrwałe taryfy dla turystów

Zgodnie z informacjami wypływającymi z szeregów Komisji Europejskiej, porozumienie przewiduje drobne zmiany w niemieckiej ustawie o opłatach drogowych, które pozwoliłoby na jej przeforsowanie. Mowa tutaj między innymi o wprowadzeniu tanich, krótkotrwałych taryf dla turystów oraz osób mieszkających w obszarach przygranicznych. Oprócz tego planuje się porzucenie planów związanych z ulgami podatkowymi z tytułu podatku drogowego. Ten byłby uzależniony od wysokości emisji spalin.

Zgodnie z informacjami podanymi przez dziennik „Bild”, Komisja Europejska zrezygnuje z pozwu, jeśli powyższe zmiany w ustawie zostaną zapewnione przez stronę niemiecką. Ustawa została uchwalona już jakiś czas temu, nie znajduje jednak jeszcze zastosowania ze względu na toczące się postępowanie. Nowy model przewiduje, że niemieccy kierowcy płaciliby tak zwaną opłatę „infrastrukturalną”, obowiązującą na drogach krajowych i autostradach (winiety roczne za około 74 euro), zagraniczni natomiast wyłącznie opłatę za przejazd autostradą.

Szacuje się, iż opłata drogowa przyniesie kasie państwa około 500 milionów euro rocznie, które zostałyby przeznaczone na modernizację oraz rozbudowę sieci drogowej.

Pozostaje czekać na oficjalne potwierdzenie osiągnięcia porozumienia z Komisją Europejską, o czym nieomieszkamy Was poinformować!

Jeśli w przyszłości nie chcecie przegapić ważnych informacji, polubcie nasz fanpage i bądźcie na bieżąco:

Fanpage Dojczland.info

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  Dodaj komentarz

  avatar
    Obserwuj  
  Powiadom o