Porównanie kosztów pracy w UE: Niemcy nadal są krajem o wysokim poziomie zarobków

W ubiegłym roku Niemcy pozostały krajem o wysokim poziomie zarobków w porównaniu do innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że w przemyśle koszt jednej roboczogodziny z uwzględnieniem pozapłacowych kosztów pracy wyniósł 41,60 euro. To o 46% więcej niż średnia dla 27 krajów UE. Koszt jednej roboczogodziny w sektorze przemysłowym był wyższy jedynie w Danii (47,80 euro) i Belgii (44,20 euro).

Jeśli weźmiemy pod uwagę również usługi gospodarcze, koszty pracy w Niemczech, wynoszące średnio 36,70 euro za godzinę, znalazły się, podobnie jak w roku poprzednim, na siódmym miejscu w Europie. Ich wzrost na poziomie 3% był nieco szybszy niż wyniosła średnia dla pozostałych krajów członkowskich. Średnia unijna ukształtowała się na poziomie 28,00 euro za godzinę, przy czym najniższe koszty pracy odnotowano w Bułgarii – 6,40 euro.

Niemcy na 12. miejscu pod względem pozapłacowych kosztów pracy

Na koszty pracy składają się zarobki brutto i pozapłacowe koszty pracy (m.in. koszty ubezpieczenia społecznego). W przypadku tych ostatnich niemieckie przedsiębiorstwa muszą ponosić stosunkowo niskie koszty w wysokości 27 euro na 100 euro płacy brutto. To o 5 euro mniej niż wynosi średnia unijna. Pod tym względem Niemcy plasują się na 12. miejscu w Europie. W Szwecji koszty dodatkowe wynoszą 47 euro na 100 euro płacy brutto.

W ostatnim czasie największy wpływ na pozapłacowe koszty pracy miało wsparcie udzielane przez poszczególne rządy w związku z pandemią koronawirusa. Regulacje dotyczące skróconego wymiaru czasu pracy, dotacje lub ulgi podatkowe stanowią kluczowy środek mający na celu złagodzenie skutków kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa dla przedsiębiorstw i pracowników. „Jeśli te płatności rosną, to proporcjonalnie spadają pozapłacowe koszty pracy pracodawców” – wyjaśnia Federalny Urząd Statystyczny.

Oto jak sprawdzić, czy Twoje zarobki w Niemczech są wystarczające!

Na stronie Gehalt.de możecie znaleźć szacunkowe zarobki miesięczne dla poszczególnych zawodów w Niemczech, na przykład w opiece:

Zarobki w Niemczech w zawodach związanych z opieką

Oprócz tego możecie się dowiedzieć, ile mniej więcej zarobicie w wybranym zawodzie w Waszej miejscowości (oczywiście w Niemczech).  W tym celu pod poniższym linkiem należy wybrać czy chodzi o aktualną pracę (aktueller Job), przyszłą pracę (zukünftiger Job), inną pracę niż ta aktualnie wykonywana (anderer / fremder Job) lub czy jest się studentem albo uczy zawodu (Schüler / Azubis / Studenten). Dalej zaznaczamy wiek (wie alt sind Sie?), wybieramy płeć (Ihr Geschlecht), następnie wykształcenie (Ihr höchster Abschluss?), czy aktualnie pracujemy (Sind Sie berufstätig?), w jakim zawodzie (Ihr Beruf?), czy mamy stanowisko kierownicze (Personalverantwortung?), miejsce pracy (Ihr Arbeitsort?) i na koniec podajemy maila (Ihr individuelles Ergebnis wird Ihnen zugeschickt.), na którego ma zostać przesłana bezpłatna analiza. Poniżej link do strony, na której możecie sprawdzić zarobki, podając powyższe informacje:

Dowiedz się ile zarobisz w wybranym zawodzie w Twojej miejscowości!

Źródło: www.tagesschau.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

2 KOMENTARZE

Obserwuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Karol

Mam pytanie gdzie w Niemczech płacą średnio za 1h pracy 41,60 € ?! Wszystkie oferty pracy zaczynającej od 9,60€ i do 20€ brutto ??!!

Admin

koszt pracy, to nie stawka godzinowa, którą otrzymuje pracownik

188,242FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

2
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x