Więcej

  Ponad 21 milionów mieszkańców Niemiec posiada tło migracyjne

  Polski program do fakturowania w Niemczech

  Odsetek osób z tłem migracyjnym w Niemczech nadal rośnie. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, liczba ta wzrosła w ubiegłym roku do 21,2 mln osób, co stanowi 26% populacji.

  65 procent osób z tłem migracyjnym w Niemczech pochodzi z Europy

  Przyrost w stosunku do poprzedniego roku wyniósł 2,1 proc., co stanowi najniższy poziom od 2011 r. Prawie dwie trzecie (65 proc.) osób z tłem migracyjnym to imigranci z innego kraju europejskiego i ich potomkowie. Odpowiada to 13,8 mln osób, z czego 7,5 mln ma korzenie w innych państwach członkowskich UE.

  22 procent osób z tłem migracyjnym w Niemczech pochodzi z Azji

  4,6 mln imigrantów z Azji i ich potomków stanowiło w ubiegłym roku 22 procent osób o pochodzeniu migracyjnym w Niemczech, z czego 3,2 mln ma powiązania z Bliskim i Środkowym Wschodem.

  Osoby pochodzące z Afryki stanowią 5 procent mieszkańców Niemiec

  Według danych statystycznych, niewiele mniej niż milion osób (pięć procent) ma korzenie w Afryce. Około 568.000 osób (trzy procent) to imigranci i ich potomkowie z Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej oraz Australii.

  W przypadku pojedyńczych krajów prowadzi Turcja, Polska na drugim miejscu

  Jeśli chodzi o pojedyńcze kraje, to największą grupę emigrantów stanowią Turcy (13%). Zaraz za nimi plasują się Polacy, którzy stanowią jedenaście procent. Na trzecim miejscu znajdują się osoby pochodzące z Federacji Rosyjskiej (siedem procent).

  Zatrudnienie migrantów w wybranych zawodach

  W związku z kryzysem koronnym, niemieccy statystycy położyli szczególny nacisk na sytuację w wybranych zawodach.

  Według badania, w 2019 r. 55 procent wszystkich pracowników zajmujących się w Niemczech sprzątaniem miało tło migracyjne. 38 procent osób z tłem migracyjnym było zatrudnionych w zawodach związanych z magazynowaniem (w tym obsługą poczty oraz towarów) oraz produkcją żywności i napojów.

  W przypadku opieki osób starszych 30 procent osób zatrudnionych w tej branży miało pochodzenie migracyjne. Były one również nieco nadreprezentowane w sprzedaży żywności w stosunku do ogółu ludności (28 proc.).

  Natomiast osoby o pochodzeniu migracyjnym były niedostatecznie reprezentowane w zawodach związanych z medyczną służbą zdrowia (21 proc.), w nauczaniu w szkołach powszechnych (11 proc.) oraz w policji i służbach dochodzeniowych, a także w sądach i więzieniach (7 proc.).

  Pojęcie tła migracyjnego

  Zgodnie z definicją Urzędu Federalnego, o tle migracyjnym możemy mówić wtedy, jeśli dana osoba nie urodziła się z obywatelstwem niemieckim lub jeśli ma to miejsce w przypadku przynajmniej jednego rodzica. W związku z tym uwzględnia się również osoby, które “urodziły się w Niemczech z obywatelstwem niemieckim, ale w momencie przeprowadzania badania nie mieszkały już z rodzicami w tym samym gospodarstwie domowym”, o ile “przynajmniej jedno z rodziców jest cudzoziemcem, naturalizowanym Niemcem lub obywatelem niemieckim z powodu adopcji lub przesiedleńcem”.

  źródło: www.spiegel.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Znajdź wymarzoną pracę w Niemczech! Atrakcyjne zarobki, różne branże, praca dla par… Sprawdź teraz: praca.dojczland.info.

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  171,571FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  Przydatne linki

  Niemieckie ubezpieczenia

  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x