07.08.2020

Ponad 21 milionów mieszkańców Niemiec posiada tło migracyjne

Ostatnio dodane

Dolna Saksonia: Grzywny w wysokości do 10 000 euro dla kierowników szkół za nieprzestrzeganie obostrzeń!

Nowy planowany katalog kar pieniężnych za wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem obostrzeń w Dolnej Saksonii przewiduje nie tylko kary w...

Niemcy: Temperatury w weekend osiągną nawet do 38 stopni Celsjusza!

Według niemieckiego serwisu meteorologicznego (DWD) w piątek będzie jeszcze goręcej niż w czwartek: maksymalne temperatury będą wyniosą od 30...

Prezydent USA stawia ultimatum dla Tiktoka: Sprzedaż albo zakaz za 45 dni

Prezydent USA Trump jest pewien: aplikacja wideo Tiktok zagraża bezpieczeństwu narodowemu USA. W ciągu 45 dni zostanie on zatem...

Zalecenia „Komisji Bosbacha” dla NRW: Zwiększenie sił nadzoru i możliwość objęcia obserwacją dzieci

"Komisja Bosbacha" w swoim raporcie końcowym zaleca między innymi obserwację przez Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (niem. Verfassungsschutz) również osób...

Odsetek osób z tłem migracyjnym w Niemczech nadal rośnie. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, liczba ta wzrosła w ubiegłym roku do 21,2 mln osób, co stanowi 26% populacji.

65 procent osób z tłem migracyjnym w Niemczech pochodzi z Europy

Przyrost w stosunku do poprzedniego roku wyniósł 2,1 proc., co stanowi najniższy poziom od 2011 r. Prawie dwie trzecie (65 proc.) osób z tłem migracyjnym to imigranci z innego kraju europejskiego i ich potomkowie. Odpowiada to 13,8 mln osób, z czego 7,5 mln ma korzenie w innych państwach członkowskich UE.

22 procent osób z tłem migracyjnym w Niemczech pochodzi z Azji

4,6 mln imigrantów z Azji i ich potomków stanowiło w ubiegłym roku 22 procent osób o pochodzeniu migracyjnym w Niemczech, z czego 3,2 mln ma powiązania z Bliskim i Środkowym Wschodem.

Osoby pochodzące z Afryki stanowią 5 procent mieszkańców Niemiec

Według danych statystycznych, niewiele mniej niż milion osób (pięć procent) ma korzenie w Afryce. Około 568.000 osób (trzy procent) to imigranci i ich potomkowie z Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej oraz Australii.

W przypadku pojedyńczych krajów prowadzi Turcja, Polska na drugim miejscu

Jeśli chodzi o pojedyńcze kraje, to największą grupę emigrantów stanowią Turcy (13%). Zaraz za nimi plasują się Polacy, którzy stanowią jedenaście procent. Na trzecim miejscu znajdują się osoby pochodzące z Federacji Rosyjskiej (siedem procent).

Zatrudnienie migrantów w wybranych zawodach

W związku z kryzysem koronnym, niemieccy statystycy położyli szczególny nacisk na sytuację w wybranych zawodach.

Według badania, w 2019 r. 55 procent wszystkich pracowników zajmujących się w Niemczech sprzątaniem miało tło migracyjne. 38 procent osób z tłem migracyjnym było zatrudnionych w zawodach związanych z magazynowaniem (w tym obsługą poczty oraz towarów) oraz produkcją żywności i napojów.

W przypadku opieki osób starszych 30 procent osób zatrudnionych w tej branży miało pochodzenie migracyjne. Były one również nieco nadreprezentowane w sprzedaży żywności w stosunku do ogółu ludności (28 proc.).

Natomiast osoby o pochodzeniu migracyjnym były niedostatecznie reprezentowane w zawodach związanych z medyczną służbą zdrowia (21 proc.), w nauczaniu w szkołach powszechnych (11 proc.) oraz w policji i służbach dochodzeniowych, a także w sądach i więzieniach (7 proc.).

Pojęcie tła migracyjnego

Zgodnie z definicją Urzędu Federalnego, o tle migracyjnym możemy mówić wtedy, jeśli dana osoba nie urodziła się z obywatelstwem niemieckim lub jeśli ma to miejsce w przypadku przynajmniej jednego rodzica. W związku z tym uwzględnia się również osoby, które „urodziły się w Niemczech z obywatelstwem niemieckim, ale w momencie przeprowadzania badania nie mieszkały już z rodzicami w tym samym gospodarstwie domowym”, o ile „przynajmniej jedno z rodziców jest cudzoziemcem, naturalizowanym Niemcem lub obywatelem niemieckim z powodu adopcji lub przesiedleńcem”.

źródło: www.spiegel.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x