Pomoce domowe pracują w Niemczech w większości na czarno

    Jak donosi wdr.de, osoby pracujące w Niemczech w charakterze pomocy domowej, w dalszym ciągu pracują głównie na czarno. Warto jednak zwrócić uwagę, że zgłoszenie takiej osoby ma plusy zarówno dla zatrudnionego jak i dla pracodawcy.

    Jak wynika z badań Instytutu Niemieckiej Gospodarki (Institut der deutschen Wirtschaft, w skrócie IW), w co jedenastym gospodarstwie domowym w Niemczech zatrudniona jest pomoc domowa. Istnieją cztery różne opcje pracy jako pomoc domowa: zatrudnienie stałe z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym, Minijob (praca w niepełnym wymiarze godzin, płatna mniej niż 450 euro miesięcznie), na zlecenie agencji pracy, na własny rachunek prowadząc działalność gospodarczą.

    Zdecydowana większość pracuje nielegalnie

    Naukowcy z Kolonii odkryli ostatnio, że niezależnie od tych czterech możliwości zatrudnienia, zdecydowana większość pracuje w charakterze pomocy domowej i tak w dalszym ciągu na czarno. Oznacza to, że w roku 2015 ok. 80% wszystkich zatrudnionych jako pomoc domowa, co daje 3 miliony ludzi w całych Niemczech – było zatrudnionych nielegalnie.

    Jednak badania pokazują również, że w okresie ostatnich 10 lat praca na czarno spadła w gospodarstwach prywatnych o ok. 20%. Jest to związane ze wzrostem ofert pracy jako pomoc domowa w opcji Minijob. Według Instytutu Niemieckiej Gospodarki (IW), liczba takich miejsc pracy potroiła się od roku 2005. Centrala minijob podała, że w marcu 2017 roku, 299.196 osób zatrudnionych było w prywatnych gospodarstwach właśnie jako ”Minijobber”.

    Korzyści dla obu stron

    Minijob jako praca w niepełnym wymiarze godzin, płatna mniej niż 450 euro miesięcznie, jest nieopodatkowana, pracodawca płaci tylko 14,54% składki na ubezpieczenie społeczne. Jaka jest korzyść dla pracodawcy? Zapłacone ubezpieczenie społeczne oraz 20% zapłaconego wynagrodzenia można odliczyć od podatku. Z kolei „minijobberzy” są ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz prawo zarówno do urlopu jak i do wypłaty pensji przez pracodawcę w przypadku choroby.

    Biurokracja została bardzo ułatwiona, a mimo to stanowi przeszkodę

    Zgłoszenie pomocy domowej w formie minijob jest bardzo proste. Pracodawca musi tylko wypełnić wniosek w centrali, który musi też podpisać pomoc domowa. Składki płacone są co pół roku. Zmiany danych można dokonać bez zbędnych formalności za pomocą formularza zmian (niem. Änderungsscheck).

    Do ubezpieczenia NNW w NRW zleceniodawca może zgłosić swoją pomoc domową także anonimowo. Za całe 22 euro rocznie jest ona wtedy ubezpieczona od następstw nieszczęśliwych wypadków. To się opłaca, ponieważ „Unfallkasse” zapłaciłaby za pomoc domową tak czy siak, ale bez zgłoszenia pieniądze ściągnęłaby od zleceniodawcy.

    Instytut Niemieckiej Gospodarki (IW) zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt, prowadzący do dużego udziału pracowników na czarno: osoby pracujące jako pomoc domowa i chcące to robić całoetatowo ponoszą klęskę ze względu na granicę 450 euro. Z kolei prowadzenie własnej działalności jest skomplikowane ze względu na różne biurokratyczne wymagania.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Ceny paliwa w Niemczech: Oto w jakich godzinach opłaca się tankować!

    Wielu kierowcom odejmuje mowę, kiedy spoglądają na aktualne ceny paliwa w Niemczech. W związku z tym warto wiedzieć, kiedy paliwo na niemieckich stacjach jest...

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x