Więcej >>

  Praca w Niemczech

  Niemcy: Pielęgniarki, kierowcy autobusów i inni pracownicy sektora publicznego zarobią nawet 4,5% więcej!

  Praca w Niemczech

  Walka trwała długo, ale ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie w sporze o wynagrodzenia w niemieckim sektorze publicznym. Pielęgniarki, kierowcy autobusów, pracownicy firm zajmujących się wywozem odpadów oraz urzędnicy państwowi dostaną więcej pieniędzy.

  Jak ogłoszono w niedzielę, dochody wzrosną o 4,5 procent w grupie osób z najniższym wynagrodzeniem, a także o 3,2 procent wśród pracowników z najwyższym wynagrodzeniem.

  Oznacza to, że udało się ustalić wysokość dochodów około 2,3 mln pracowników gminnych i federalnych. Wynegocjowane przez związki zawodowe podwyżki wpłyną na wysokość wynagrodzeń około 225.000 urzędników państwowych. Płace będą rosły stopniowo.

  Seehofer mówi o „historycznym przełomie”

  Z dniem 1 kwietnia 2021 r. wynagrodzenia wzrosną o 1,4 procent, przy czym co najmniej o 50 euro. W drugim etapie, rok później, płace wzrosną o 1,8 procent, o czym poinformowali pracodawcy i związki zawodowe w niedzielę, po czterech dniach negocjacji.

  Zbiorowy układ pracy będzie obowiązywał do końca 2022 roku. Frank Werneke, szef Zjednoczonego Związku Zawodowego dla Sektora Usług (Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft, Verdi) powiedział, że oznacza to, że dochody pracowników z najniższym wynagrodzeniem wzrosną o około 4,5 procent. Federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU) nazwał „historycznym przełomem” to, że w przyszłości pojawią się dodatki dla pracowników opieki. Według związku Verdi wzrost płac personelu pielęgniarskiego wyniesie do końca 2022 roku około 8,7 procent.

  Ponadto, wszyscy pracownicy mają otrzymać w tym roku premię w związku z pandemią koronawirusa w wysokości od 600 do 200 euro.

  Źródło: www.t-online.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x