Podatki, płaca minimalna, Kindergeld – zmiany w 2021 w Niemczech, które dotyczą prawie każdego!

    W 2021 roku zmieniają się niektóre przepisy. Wiele z nich może być bardzo korzystnych dla mieszkańców Niemiec: podatek solidarnościowy zostanie zniesiony, a płaca minimalna wzrośnie. Są jednak także nowości, które przysporzą dodatkowych kosztów – te zmiany będą dotyczyć głównie kierowców. Oto co się zmieni:

    Koniec podatku solidarnościowego

    Dodatkowy podatek solidarnościowy (niem. Solidaritätszuschlag, pot. „Soli”) od 2021 roku przestanie obowiązywać 90% mieszkańców Niemiec płacących podatki. Według kalkulatora dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów, w 2021 z podatku solidarnościowego zostaną zwolnione osoby samotne, zarabiające poniżej 96 800 euro rocznie, oraz pary zarabiające łącznie nie więcej niż 193 500 euro w ciągu roku. Zgodnie z tym osoba samotna może zaoszczędzić nawet 930 euro rocznie, a para 1860 euro. Jednak osoby zarabiające niewiele nie odniosą zbyt dużej korzyści, ponieważ obecnie płacą niewielkie kwoty podatku solidarnościowego.

    Rząd federalny podaje na stronie internetowej następujący przykład: „Małżeństwo z dwójką dzieci i dochodami dwóch osób (rocznie brutto: 66 000 euro i 54 800 euro) zaoszczędzi prawie 1000 euro rocznie od 2021 roku, dzięki wyeliminowaniu „Soli”. Dla osoby samotnej bez dzieci z pensją brutto w wysokości 31 200 euro rocznie oszczędności wyniosą nieco ponad 200 euro rocznie”.

    Opłata za dowód osobisty

    Osoby, które ukończyły 24 lata, za wyrobienie nowego dowodu osobistego ważnego 10 lat będą musiały zapłacić 37 euro, zamiast 28,80 euro. Osoby młodsze, których dowód osobisty ważny jest jedynie 6 lat, będą musiały ponieść opłatę w wysokości 22,80 euro.

    Stopniowy wzrost płacy minimalnej

    W 2021 roku ustawowa płaca minimalna będzie stopniowo podwyższana. Do tej pory wynosiła ona 9,35 euro brutto za godzinę, a od stycznia wzrasta do 9,50 euro. Kolejny wzrost nastąpi 1 lipca: do 9,60 euro. Rok później – 1 lipca 2022 ustawowa płaca minimalna, ze względu na stopniowe podwyżki powinna wynieść 10,45 euro.

    Wzrost płac na Minijob

    Wzrost płacy minimalnej wpłynie również na pracowników zatrudnionych w ramach Minijob. Jeżeli zarobki na Minijob oscylują w granicach 450 euro miesięcznie, to prawdopodobnie należy zredukować miesięczną liczbę godzin pracy – tak, aby nie przekroczyć tej kwoty.

    Wzrost podatku drogowego

    Każdy właściciel pojazdu o emisji dwutlenku węgla powyżej 195 gramów na kilometr będzie musiał zapłacić dwukrotnie wyższą dopłatę do podatku drogowego w 2021 roku. Z kolei właściciele samochodów, które emitują poniżej 95 gramów na kilometr, powinni zapłacić mniej. Również osoby dojeżdżające do pracy powyżej 20 km powinny zapłacić mniej. W rozliczeniu podatkowym za 2021 rok będzie można odliczyć 35 centów za kilometr od 21 kilometra. Stawka za pierwsze 20 kilometrów pozostaje niezmienna i wynosi 30 centów.

    Ryczałt za home office

    Osoby wykonujące pracę z domu w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa otrzymają premię podatkową. Można ubiegać się nawet o 5 euro za dzień, jednak nie więcej niż 600 euro rocznie. Kwota ryczałtowa jest częścią kosztów uzyskania przychodu (niem. Werbungskosten).

    Wzrost Kindergeld i kwoty wolnej od podatku dla osób posiadających dzieci

    To bardzo dobra wiadomość dla rodzin żyjących w Niemczech. Miesięczny zasiłek rodzinny (niem. Kindergeld) zostanie zwiększony o 15 euro. W związku z tym rodzice otrzymają po 219 euro na dwoje pierwszych dzieci, na trzecie dziecko dodatek wzrasta do 225 euro, a od czwartego dziecka rodzice otrzymają 250 euro miesięcznie.

    W 2021 roku kwota wolna od podatku dla rodziców wzrośnie do 8 388 euro. To ponad 500 euro więcej niż dotychczas. Pandemia koronawirusa spowodowała także wzrost do 4008 euro dodatkowej kwoty wolnej od podatku dla rodziców samotnie wychowujących swoje dzieci.

    Podstawowa emerytura dla osób o niskich dochodach

    Temat emerytury podstawowej był szeroko omawiany i ostatecznie przegłosowany latem przez wielką koalicję. Emeryci o niskich dochodach, którzy przez co najmniej 33 lata uiszczali składki emerytalne z tytułu zatrudnienia, wychowania lub opieki nad dziećmi mają być wspierani w ramach emerytury podstawowej.

    Dopłata ma wynieść średnio od 75 do 80 euro, jednak może sięgać nawet 400 euro. Projekt ma się rozpocząć od 1 stycznia, jednak wypłaty prawdopodobnie będą opóźnione nawet o kilka miesięcy i wypłacane z mocą wsteczną ze względy na duże nakłady administracyjne.

    Zmiany w zakresie emerytury ustawowej

    Od 1 stycznia podwyższony zostanie próg dochodów, do których należy opłacać obowiązkowe składki na ustawowe ubezpieczenie emerytalne. Za część wynagrodzenia brutto, która wykracza poza tę kwotę, nie trzeba płacić żadnej składki. Oznacza to jednak również, że za tę część swoich dochodów emeryci ustawowi nie będą później otrzymywać żadnych świadczeń emerytalnych. Górny próg dochodów w 2021 roku wzrośnie do 85 200 euro (7100 euro miesięcznie) w landach zachodnich i 80 400 euro (6700 euro miesięcznie) w landach wschodnich. Dotychczas wartości te wynosiły odpowiednio 82 800 i 77 400 euro. Ta zmiana powoduje, że osoby o wysokich dochodach będą musiały płacić wyższe składki na ustawowe ubezpieczenie emerytalne, w zamian za co otrzymają wyższe uprawnienia emerytalne.

    Niekorzystne zmiany dla kierowców

    Większą ochronę klimatu ma zapewnić podatek od emisji CO2 ustalony przez rząd federalny. Paliwo, olej opałowy i gaz ziemny będą więc droższe. Cena emisji jednej tony CO2 ma początkowo wynosić 25 euro od 2021 roku. Kwota ta będzie jednak stopniowo wzrastać, aby w 2025 roku wynieść 55 euro. Poza dużymi koncernami ma to również konsekwencje dla kierowców – cena benzyny wzrośnie o około 7,5 centa.

    Zmiany w podatku VAT

    Od stycznia ponownie zacznie obowiązywać standardowa stawka VAT w wysokości 19% na większość towarów i 7% na towary codziennego użytku. Rząd federalny obniżył podatek na pół roku z powodu pandemii koronawirusa, aby mieszkańcy Niemiec robiąc zakupy mogli wspierać niemiecką gospodarkę

    Ochrona środowiska: zakaz jednorazowego plastiku od lipca

    W ramach działań na rzecz ochrony klimaty niemiecki rząd wprowadza zakaz sprzedaży jednorazowych artykułów plastikowych. Rozporządzenie ma wejść w życie 3 lipca 2021 r. „Patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki do picia, mieszadełka i balony wykonane z tworzywa sztucznego, a także kubki na napoje na wynos, opakowania do fast foodów i jednorazowe pojemniki na żywność wykonane ze styropianu nie będą już dozwolone” – podaje strona rządu federalnego.

    Źródło: www.focus.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    W niemieckim urzędzie

    Jeśli mieszkacie w Niemczech, to prędzej czy później będziecie musieli się udać do jakiegoś urzędu. Obojętnie czy w sprawie zasiłku rodzinnego, wymeldowania się, czy...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x